Rekordní účast na Velké ceně

V sobotu 12. 1. 2019 se v Hradci Králové uskutečnila Velká cena ZŠ J. Gočára. Celkem pěti turnajů se zúčastnilo 121 hráčů z oddílů a kroužků v Královehradeckém a Pardubickém kraji. Hraje se tradičně na 7 kol tempem 15 minut + 5 sekund za tah pro každého hráče. První letošní větší mládežnickou akci v kraji jsme pojali velkoryse. Z našeho oddílu TJ Jiskra Jaroměř a kroužků pod DDM Klíč se zúčastnilo 20 žáků. Na turnaj jsme společně cestovali vlakem a děti měli zážitek z bonusové prohlídky lokomotivy.

Kat. 2003 a ml. (19 úč.). V turnaji nejstarších jsme měli čtyři zástupce. Nejlépe si vedli šestý Tonda Korityák se 4 b (výkon 1352), když porazil např. Majoroše (1163, Třebechovice) nebo Rozenka (1132, Nový Bydžov). Stejné soupeře porazil také Pavel Friedrich (výkon 1220) a vybojoval také 4 body. Shodný bodový zisk 4 b měl i Adam Holda (s výkonem 1229), kterému se dařilo až v závěru turnaje, když dokázal zvítězit z posledních třech kolech. Turnajovou premiéru mezi nejstaršími si odbyla Eliška Kuhajdíková, když získala s 1 bod. Zaslouží pochvalu za statečnost!

Kat. 2005 a ml. (17 úč.). Stříbrnou medaili za druhou příčku mezi dívkami a celkové páté místo uhrála Šárka Marxová se 4,5 body (výkon 1314). Gratulace!!! Např. pěkně porazila Horkého (1178, ŠK Lípa). Solidní hru předvedl Ondra Zolman, když vybojoval 3 body (výkon 1177). O půlku méně 2,5 b měl Vojta Korityák. Vojtovi se nepovedl úvod turnaje, když v prvních 4 kolech uhrál jen remízu s Kratochvílovou (HK, 1029). Potom ale nabral dech a v závěru porazil Kopysova (BŠS). Filip Poslt asi začíná brát šachy trochu vážně. Ze své aktivní hry vytěžil dva body, ale uvidím příště…

Kat. 2007 a ml. (31 úč.) Ve věkově prostředním turnaji jsme měli několik „želízek v ohni“. David Lesák s výkonem a 3,5 body moc spokojený nebyl. V partiích kazil dobře rozehrané pozice a opět měl „na lopatě“ hradeckého Zelbu. Škoda. Stejný bodový zisk 3,5 b uhrál neustále se lepšící Dominik Uždil. Skvěle mu vyšel závěr turnaje 3b/4, když porazil Jarešovou (TJ Hronov) nebo Kulicha (Nový Bydžov.). Dobrý výkon! Prvního turnaje jednotlivců se zúčastnil i Danny Havlík. Uhrál 3 body (porazil ve 4. a 5. kole dva hráče z Podzvičinské šachové školy Kuříka a Jiříka). Bylo vidět, že ho to na turnaji baví. Bronzovou medaili v kategorii dívek vybojovala Mariana Uhlířová s 3 body. Tentokrát hrála soustředěně a dokázala zabojovat v závěru turnaje. Po delší době jsem zase viděl za šachovnicí Martina Lukáška. Získal dva body a má určitě potenciál k dalšímu šachovému růstu.

V turnaji kat 2009 a ml. (34 úč.) hrál skvěle talent Kuba Bělobrádek, který vybojoval 3 body a porážel zkušenější soupeře většinou z domácího oddílu Lipky. Skvělý výkon předvedl také Tomáš Shejbal, když se mu vydařily závěrečné partie a uhrál také 3 body. Na šachovnici měl plno dalších šancí bodovat. Zajímavé šachy hrál a dva body vybojoval při své šachové turnajové premiéře Tomík Franc. Chce to větší soustředění po celou dobu partie. Statečně se držela také na svém prvním turnaji i Andrea Koričanská. Zlepšovala se partii od partie a ke konci uhrála remízu. Rád ji, stejně jako ostatní, uvidím na dalším turnaji. Na kroužku budou řešit maty 1. tahem a trénovat zásady správného zahájení partie - jako vývin figur, boj o centrum a ukrytí krále pomocí rochády...

Mezi 20 účastníky turnaje kat. 2011 a ml. se neztratila trojce nejmladších. Všichni zaslouží velkou pochvalu. Báječně si vedl Honza Švarc. Uhrál 2,5 bodu, pěkně porazil hradečáky Mariuse a Košťála. Bodovat mohl i v prvním kole s „domácím“ Holubářem (Lipky), kterému celou partii nesportovně radila maminka (soupeř neuměl dát mat). Pochválit musím také Beátu Švarcovou. Pěkně porazila Tučka (Lipky) a zaslouženě vybojovala dva body. Mile překvapil Olda Lesák, který měl být na turnaji jen roli diváka. Když viděl šachové figurky, vrhl se neohroženě na svoje soupeře. Vybojoval bod za dvě remízy a úspěšně vykročil  v šachových šlépějích staršího bratra.

V obou turnajích nejmladších jsme měli naděje z řad začínajících hráčů královské hry. Pro všechny to byl vůbec první turnaj a možnost za šachovnicí změřit své síly se soupeři z jiných kroužků a oddílů. Proto nejsou až tak důležité uhrané body, ale spíše získávání zkušeností a nasávání turnajové atmosféry. Důležité bylo, aby šachy jako takové, žáky bavily, bez ohledu na počet bodů nebo pořadí v tabulce. Samozřejmě kdo se chce zlepšit a dosáhnout např. na medailové příčky, musí trénovat nejen jednou týdně na kroužku, ale i doma. Pravidelně řešit diagramy na taktiku, a především počítat s tím, že se zlepšení a úspěch nedostaví ihned.

G. E. Lessing kdysi řekl: „Šach je záležitost příliš vážná na hru a příliš hra na vážnou práci.

Samotný turnaj byl od pořadatelů z ŠŠPM Lipky kvalitně připravený. Hrálo se v prostorných učebnách, po každém kole byly na nástěnce výsledky, pořadí a losování, pořadatelé fotili, výsledky dali po turnaji na chess-results, k dispozici byla odpočinková místnost pro hráče a doprovod, bufet, oběd (kuřízek s brkaší) a drobné ceny pro všechny účastníky. Paní Ptáčková a její tým zaslouží pochválit. Kdybych měl přece jen něco vytknout, tak velké zdržení při vyhlašování výsledků. Díky tomu jsme se do Jaroměře vrátili oproti plánu o půlhodinu později.

Na závěr bych chtěl poděkovat přítomným trenérům, rodičům, prarodičům, sourozencům a spoluhráčům z oddílu za pomoc s organizací, dopravou a podporu dětí přímo na místě. Budu rád, když se v podobném počtu, zúčastníme i dalších šachových akcí.