Tři družstva na KP škol

Ve čtvrtek 24. 1. 2019 se v sokolovně v Třebechovicích p/O uskutečnil Krajský přebor školních družstev v šachu. Celkem v přeboru hrálo 28 školních týmů. Na startovní listině jsme měli tři školy, za které soutěžili hráči našeho oddílu.
 
V nejmladší kategorii (turnaj 1. – 5. třída ZŠ) se hrálo 7 kol rapid tempem 2 x 15 min. + 5 s na tah. V turnaji jsme měli dva zástupce. O pořadí rozhodovalo Olympijské bodování. Pátou příčku obsadilo s 12,5 body družstvo ZŠ Velichovky, vítěz OP v Náchodě, z kroužku paní Matoušové. Hráli ve složení: 1. Jan Otman 3b/7, 2. Vojtěch Dostál 4b/7, 3. Jáchym Bém 2b/7, 4. Antonín Tomek 3,5b/7. Oproti okresnímu kolu je čekala náročnější konkurence. Začali vysokou prohrou 0:4 a postupně se dostávali do hry. Podle počtu uhraných bodů a dění na šachovnici hráli chlapci na svoje možnosti. Většina z nich kombinuje šachy s dalším sportem, nejčastěji fotbalem, a chybí jim herní praxe z turnajů mládeže.
Hráči ZŠ Velká Jesenice obhájili stejné umístění z loňského KP, když skončili na 6. místě se 7,5 body. Školu a náš oddíl reprezentovali: 1. Dominik Uždil 2b/6, 2. Pavel Klempíř 1b/5, 3. Vojta Bělobrádek 1b/4, 4. Kuba Bělobrádek 1,5b/5, 5. Martin Lukášek 2b/5, 6. Mikoláš Stolín 0b/3. Všichni chodí na kroužek vedený Karlem Souralem. Družstvo začalo skvěle, výhrou 4:0. Potom však narazili na zkušenější týmy z Opočna, Hradce a Třebechovic, s nimiž se jim tolik nedařilo. Nejlepší z družstva byl Dominik na první šachovnici, který měl v partiích plno šancí a mohl uhrát minimálně dvojnásobek bodů.
 
V nejstarší kategorii (turnaj středních škol) to už bylo jiné kafe. Hrálo se 9 kol tempem 2 x 10 min. + 5 s na tah. Na první šachovnici často nastupovali soupeři s šachovým titulem Kandidát mistra hrající první a druhou ligu dospělých. Ostatní šachovnice deseti družstev tvořili v naprosté většině zkušení turnajoví hráči s 1. - 2. VT. Tým Gymnázium Jaroměř vybojoval 8. příčku za 12 uhraných bodů, což je v tak silné konkurenci určitě úspěchem. Sestava: 1. Karel Chalupa 1,5b/9, 2. Adam Holda 3,5b/9, 3. Lojza Martínek 2,5b/9, 4. Mirek Vašata 4,5b/9. V partiích byli vidět rezervy. Uvidíme, jak bude vypadat družstvo pro příští rok a kdo nahradí maturanty Karla s Lojzou.
 
Pořadatelé v čele s ředitelem turnaje Janem Slavíkem a rozhodčím Markem Krásou připravili pěkné důstojé hrací prostředí a palec nahoru dostávají za to, že všechny turnaje skončili v plánovaném časovém limitu. K dispozici byl hráčům bufet s občerstvením.
Poděkování zaslouží přítomní rodiče, učitelé, vychovatelé a trenéři, kteří zajišťovali pedagogický dozor, dopravu a na kroužcích připravovali děti na soutěž. Mezi našimi hráči patří školní družstva k nejoblíbenějším a pro každou školu je vždy postup na krajské kolo prestižní záležitostí.
 
 
Petr Staněk