KP: Jiskra Jaroměř – Jiskra Hořice 3,5:4,5

V neděli 17. 2. 2019 jsme přivítali na domácí půdě druhé Hořice. Oproti loňsku se nám podařilo zápas odehrát v šachových podmínkách. Zápas basketbalu se prý hrál v Hořicích. Po nutných oficialitách jako je předání sestav k utkání a kontrola písmenkových hráčů jsme mohli zasednout k šachovnicím.
Na prvním stole hrál Vráťa Jecha s Jardou Flašarem. Pozice se mi za Vráťu zdála mírně lepší, ale přechod do nestejnopolných střelců v koncovce rozhodl o remíze. Na druhé desce hrál obětavý Petr Staněk, který měl den před zápasem na starosti tři žákovská družstva v Rychnově nad Kněžnou. Hrál proti Ctiradu Matonohovi francouzskou obranu. Možná se měl víc držet názvu zahájení - obrana. Ztratil pěšce a koncovku již nešlo udržet. Na 3. šachovnici hrál poslední partii Pavel Prouza s Tomášem Suchardou. Pavel dohrával poslední za stavu 3,5:3,5. I přes schválení možnosti kapitánem, aby přijal nabízenou remízu, se rozhodl pokračovat v partii. Stál lépe a v jeden okamžik mohl pěknou obětí kvality rozhodnout. Zvolil však špatný postup králem a prakticky si vlezl do matové sítě. Tím rozhodl zápas ve prospěch hostí 3,5:4,5. Samozřejmě jsem z výsledku partie nadšený nebyl a jeho přístup by se dal označit za nedisciplinovanost, protože poškodil celé družstvo. Na druhou stranu obdivuji Pavla, že se rozhodl hrát na výhru v situaci, kdy by díky složitosti pozice asi každý přijal nabídku remízy. Na 4. šachovnici šlo o partii na jednu bránu, bohužel na jaroměřskou. Mirek Martinovský v Birdově hře Aleši Šedému prakticky neměl jak vzdorovat. Škoda. Na 5. šachovnici byla situace zcela opačná, kdy si nekopl Vladimír Luštinec proti jaroměřskému Honzovi Kunešovi. Od šesté šachovnice níže nastoupili hosté s talentovanou mládeží, která na KP rozhodně má a získává cenné zkušenosti. Na 6. šachovnici hrál Luboš Hubka, povolaný na poslední chvíli, proti Lukáši Rybáčkovi. Hrála se Lubošova oblíbená Grünfeldka. Mladý soupeř byl však dobře připraven a partie nevybočila z rovnováhy. Na 7. šachovnici hrála Lída Rutter s Míšou Stejskalem. Na pořadu dne byla Sicilská obrana. Lída získala dvě figury za věž, následně obě figury vrátila, aby získala nějakého toho pěšce a ve věžové koncovce nedala mladému soupeři moc šancí. Na 8. šachovnici hrál Milan Borůvka s Jáchymem Kulhánkem. Hrála se Breyerova varianta ve španělské hře. Milan přehlédl pěšce, kterého mladý soupeř vrátil, ale ve střelcové koncovce už nechtěl ani jeden z hráčů riskovat a tak se dohodli na remíze.
Škoda je partie na 3. šachovnici, která rozhodla o tom, že všechny body putovaly do Hořic. Mohla skončit klidně obráceně.
 
Milan Borůvka