Úspěchy na Velké ceně mládeže

První dubnovou sobotu 6. 4. 2019 se v Rychnově n/K uskutečnil v této sezóně poslední ze seriálu turnajů Velkých cen Královehradeckého kraje. Turnaje se zároveň hrály jako Krajský přebor v rapidu a bojovalo se o postupová místa na podzimní MČR. Oproti ostatním Velkým cenám se tak sešla mimořádně kvalitní konkurence. Pro většinu zúčastněných to byl nejspíš nejsilnější turnaj v sezóně. Z TJ Jiskra Jaroměř (se zastávkou v Jasenné) nás auty vyrazilo celkem třináct. Deset žáků - účastníků (z kroužků pod DDM Klíč) a tři řidiči – vedoucí (, Alois Martínek a Miloš Marx). Hrálo se 7 kol tempem 2x15 minut + 5 s na tah.
 
Mezi nejmladšími v turnaji HD8 jsme tentokrát zastoupení neměly. Ale i tak se v závěrečném vyhlašování pátou nejlepší dívkou ze všech turnajů Velkých cen v nejmladší věkové kategorii D8 stala Beata Švarcová. Gratulujeme! Doufám, že Beatu uvidím na tradičním Vomáčkově memoriálu 26. 5. v DDM Klíč.
 
V turnaji HD10 (24 úč.) statečně bojoval Zdeněk Částek. Uhrál 2 body, když porazil Vojtu Koláčka (Lipky HK) a Adélu Šmejdovou (Náchod). Zdenda předvedl v partiích dobrý výkon, hraje zdravé agresivní tahy, jen by měl při hře zpomalit.
 
Stejně bodů 2b uhrál Matěj Moravec. Zvítězil v prvním kole a poté se dostal na přední šachovnice k souboji s favority celého přeboru Dušánkem a Vondruškou. Ve čtvrtém kole pěkně porazil Milana Dvořáka (Panda). Matěj dokáže zničit jakéhokoli soupeře, ale mu u partie chybí více trpělivosti a soustředění.
 
O velké překvapení se postaral Jáchym Bém, který chodí mj. na pondělní kroužek pokročilých. Předstihl plno zkušenějších hráčů, vybojoval 4 body a obsadil skvělé 10. místo. Porazil Anetu Hlubočkovou (Lipky HK), Davida Vejmana (Náchod), Natálii Dekker (Trutnov) a Richarda Klimeše (Ortex HK). U Jáchyma je vidět velká chuť do šachu.
 
V turnaj HD12 (25 úč.) jste už našli jen minimum začátečníků a většina ze soupeřů se mohla pyšnit 4. nebo 3. VT. Dva body získal Bartoloměj Filip Houšť, když v posledním kole porazil Kláru Hofmanovou (Panda). Bartoloměj si hraje svoje varianty a staví pro soupeře často záhadné domečky. Určitě by se měl alespoň trochu dodržovat zásady při zahájení partie: vývin figur, boj o centrum a schovat krále pomocí rochády...
 
Stejný bodový zisk 2b uhrála i Mariana Uhlířová. Pěkně porazila Bartoloměje a zvítězila i s Vendulou Jarešovou (Hronov). Mariana byla navíc vyhodnocená jako pátá nejlepší dívka v celkovém součtu všech Velkých cen kategorie D12. Mariana by mohla lépe využívat možností svých figur. Často postaví nadějnou pozici, ale přehlédne jednoduchou taktiku. Svoji tajnou zbraň v podobě jablka nasadila příliš pozdě.
 
Gratulujeme! David Lesák (výkon 1138) tentokrát na medailové posty neútočil. Za výkony v jednotlivých partiích ho ale musím pochválit. Většinou to byly dlouhé partie a rozhodovalo se až v koncovkách. Musel se spokojit se 3,5 body. Zajímavostí bylo, že hrál se třemi nejlepšími dívkami v turnaji. Kateřinu Šmejdovou (Náchod) porazil, se Stelou Archlebovou (Hronov) nešťastně remizoval v koncovce V+S+P x V (po partie mi říkal, že si koupil šachovou knížku "Pozor na paty!" Ale ještě ji nemá celou prostudovanou smile) a s Elen Hetfeischovou (Panda) prohrál. Naopak pěkně přehrál Lauru Klimešovou (Ortex HK) a zvítězil i s náchodským Josefem Čelkou. David se musí naučit soustředit po celou dobu partie, i když to má už vyhrané. Všichni tři (Bartoloměj, Mariana i David) patřili v turnaji nejmladším a mohou hrát stejnou kategorii i příští rok.
 
Nejsilnější turnaj byl paradoxně HD14 (14 úč.) s průměrným ratingem soupeřů 1389. Bodovat dokázal Ondra Zolman, když vyhrál souboj s Miroslavem Dvořákem (Panda). O síle turnaje svědčí, že v průběhu narazil na takové esa jako Jan Vestfál (1577, Lipky), Vojtěch Šádek (1411, PŠŠ L. Bělohrad) a v posledním kole dokonce na prvního nasazeného Michala Stejskala (1902, Hořice). Rozhodně u Ondry vidím zlepšení, potřebuje hrát vážné partie a za bojovnost zaslouží pochvalu.
 
Šárka Marxová (výkon 1220) porazila Kateřinu Kratochvílovou (Ortex HK), Michalelu Šmejdovou (Náchod) a Ondru. Se 3b se těsně o půlku unikl titul přebornice v kategorii D14, ale i 2. místo je úspěchem. Navíc získala pohár za 1. místo a celkovou vítězku ze všech turnajů Velkých cen, což znamená, že se opět dostane na krajskou Listinu talentů. Zlato a stříbro v jednom turnaji se nepodaří získat každý den. Blahopřejeme! Oba patřili v turnaji nejmladším a mohou také hrát stejnou kategorii i další sezónu.
 
V nejstarší kategorii HD16 (13 úč.) jsme měli dva zástupce. Matyáš Nárožný získal 3b, když porazil náchodské Petra Luciaka a Tomáše Cvejna. V partiích se dostával do vyhraných pozic (obrovskou materiální převahu měl s Pírkem a Dědekem), ale vše kazil v časových tísních. Matyáš u partie přemýšlí, ale potřebuje větší herní praxi.
 
Na medaile aspiroval Pavel Friedrich. Nakonec vybojoval 4 body (výkon 1272), když porazil Petra Luciaka, Jakuba Schöna (oba Náchod), Zdeňka Tejkla (panda) a Matyáše Nárožného. Pavel může hrát Krajský přebor i příští rok. Letos navíc také získal cenu pátého nejlepšího hráče ze všech turnajů Velkých cen v kat. H16, i když hrál pouze na třech. Gratulujeme!
 
Pro všechny zúčastněné platí, jestli se chtějí v šachu zlepšit, musí se šachu věnovat nejen jednou týdně na kroužku, ale i doma, nejlépe pravidelně hrát partie, řešit diagramy na taktiku. Hráči, kteří vyhrávají turnaje, trénují pravidelně několikrát týdně. Ti zkušenější by se měli zúčastnit turnaje s delší časovou kontrolou. Celkově se turnaj vydařil. Pořadatelé z Pandy Rychnov připravili plno pěkných cen, měli otevřený bufet, místnost pro doprovod. Jen vyhlašování se strašně vleklo, což bylo dáno množstvím kategorií. Další z turnajů pro mládež nás čekají především Havlovice 18. - 19. 4. a 26. 5. pořádáme v Jaroměři v DDM Klíč tradiční Vomáčkův memoriál.
Pořadí HD10, HD12, HD14, HD16
 Zahájení turnaje
 
Výběr z Hořic
 
Bitva kamarádek
 
Ondra v akci
Iva nebo Eva?
 
Petr Staněk