KP: Spartak Vrchlabí - Jiskra Jaroměř 3,5:4,5

V neděli 7. 4. 2019 jsme zajížděli k poslednímu utkání Krajského přeboru do vzdáleného Vrchlabí. U Dvora Králové byla objížďka, s kterou jsme nepočítali, a tak se nám každé z aut na cestě tam i zpátky „kamsi“ ztratilo smile. K utkání nastoupili domácí bez ligových opor a za nás tentokrát nemohl nastoupit Pavel Čech a Vráťa Jecha. Brzy se ukázalo, jak se nevyplácí předem tipovat výsledek. Místo snadné výhry se odehrálo skutečné drama s pro nás šťastným koncem.
Co se dělo na jednotlivých šachovnicích:
Na první hrál Tomáš Prouza s Lubošem Tejkalem, a bránil se Dámskou indickou. Bílý měl dvojpika na e-sloupci a horší dvojici střelců. Kolem 30. tahu slibovali černému spojení pěšci a7-b6 do koncovky značnou výhodu. Ve 48. tahu se bílý rozhodl vyřešit otázku, jak zadržet postup černých pěšců, radikálně, obětoval figuru. Ve finále rozhodl precizní výkon Tomáše v koncovce V+S x V.
 
Na druhé desce nastoupil David Bém s Kubou Kalenským. Byla z toho remíza po 16 tazích, kdy bílý nic nezískal, když zvolil nepřesné pokračování 14. Db1.
 
Na třetí šachovnici hrál Petr Staněk s Danem Kučerou. Petr zvolil Francouzskou obranu. V 9. tahu zkusil místo tradičního Jxf6 otevřít g-sloupec, od čehož si sliboval vzájemné útoky na krále na opačných stranách šachovnice. Soupeř se „zbavil dvojice střelců“ za tlak na pozici černého. Petr se nechal vyprovokovat k e5, ale přehlédl tah De3, po kterém se jeho pozice začala hroutit.
 
Na čtverce zvolila Radka Růžičková v partii s Vítem Rigem svou oblíbenou zavřenou Sicilku. Obdobně jako Petr, bojovala i ona proti opačné rochádě. Obě partie končily mezi posledními. Radčina pozice skýtala velké množství rozmanitých pokračování, oba soupeři hráli velmi vynalézavě. V 24. tahu se Radka rozhodla vzít pěšce tahem dxc5, což sebou neslo přenechání políčka e5 soupeřovým jezdcům. Jenže soupeř tam posadil trochu nešikovně svou královnu a náhle byly problémy, kam ustoupit po jejím napadení. Po Vd5 místo Vxh5 by černý musel improvizovat, jak partii zachránit. Po dlouhém boji na šachovnici, nakonec Radka svou poziční výhodu proměnila ve věžové koncovce v důležitý bod.
 
Soupeřem Pavla Prouzy byl na páté desce vždy nebezpečný Láďa Kovář. Průběh partie byl vcelku v rovnováze, dokud se Pavel neodhodlal k výpadu d4?, který soupeř vyvrátil pomocí 25. De3 a získal pomocí dvojúderu figurku. A když soupeř přidal pěkný tah 28.Dc5! bylo po partii.
 
Na šesté šachovnici měl Honza Kuneš s Láďou Vanclem pozici sice nadějnou, ale celou dobu kolem roviny. Obě strany si ponechaly dvojici střelců a dělba bodu byla asi zasloužená.
 
Na sedmičce zahájil Petr Tomíček proti mnohem favorizovanému Luboši Hubkovi málo hraným tahem 1.Jc3, na který Luboš reagoval po svém 1...c6. Pozici se hrála lépe bílému, protože v pozici měl Luboš slabá černá pole a jeho bělopolný střelec zůstával dlouho v základním postavení. Ale bílý neměl v úmyslu pokoušet štěstíčko, a tak se i zde soupeři dohodli na remíze.
 
Na osmé šachovnici se střetl kapitán Milan Borůvka s Radimem Šafaříkem. Soupeř hrál tak dlouho symetricky až přišel o pěšce. V dalším průběhu Milan vybojoval ještě kvalitu. V koncovce nedal soupeři šanci a s přehledem zvítězil.
 
Konečným výsledkem byla výhra Jaroměře 4,5:3,5. S přispěním hráčů Dvora Králové, kteří zdolali Hořice a remízy Slavie s Jičínem jsme po roce zopakovali výtečné třetí místo v KP.
 
David Bém