Žďárecké tahy

Okresní přebor v rapid šachu
V sobotu 8. 6. 2019 (na Medarda) přijelo změřit šachové umění v rapid šachu 39 hráčů. Hrálo se v útulném salonku pohostinství ve Žďárkách. Cesta byla trochu komplikovaná, takže jsme kvůli objížďce ujeli asi o 5 km více. Přes den to bylo jako v životě. Střídalo se zamračeno, déšť a sluníčko.
Z Jaroměře přijeli tři hráči a všichni uhráli stejný počet 5,5 bodů z devíti partií.
Petr Jecha obsadil 7. místo (4 výhry, 3x remis, 2 porážky). Předvedl výbornou hru se Semerákem (remis). Turnaj zahájil i končil porážkou, ale v sedmi partiích mezi prvním a posledním kolem odváděl solidní výkony. Pro příští rok by byl pro družstvo do krajského přeboru, třeba i s čtyřmi nebo pěti partiemi, jistě přínosem.
Jan Kuneš skončil na 10. místě (5-1-3). Výborně hrál bílými figurami, se kterými uhrál 4,5 bodu z 5 partií. Škoda partie s talentovaným Cibulkou, kde neviděl vyhrávající tah a remizoval. Dá se říct, že střídal pěkné partie se slabšími.
Miroslav Martinovský skončil na  11. místě (5-1-3). Sehrál skvělou poziční partii s Nývltem, ale jinak předvedl dva „plundry“ s hráči, které by měl porazit. Také nedotáhl výborně rozehranou partii se Semerákem, když z krásné pozice (po partii i soupeř uznal, že stál špatně) přešel do prohrané koncovky.
Hrálo se na 9 kol tempem 2x 15 minut s přídavkem 5 vteřin na tah. Přídavek je důležitý především pro pisatele těchto řádků, který ztrácí méně partií kvůli nedostatku času. Celý turnaj vyhrál jeden z největší talentů našeho okresu David Černý (nyní člen 2222 ŠK Polabiny) s 8 body před Pavlem Semerákem (TJ Náchod) s 7,5 body. Potom byla velká bodová mezera a pomyslnou bronzovou medaili nakonec vybojoval František Fuchs (TJ Dvůr Králové) s 6 body. Mezi 3. a 17. hráčem byl rozdíl pouhého bodu! Dařilo se i řediteli turnaje Petru Dusbabovi, který stejně jako jaroměřští hráči uhrál 5,5 bodu. Z lepší poloviny lidstva se zúčastnily 4 hráčky a nejvíce se dařilo Dagmar Horniakové, která na 21. místě uhrála 4 body. Největší obdiv patří Zdeňku Bažantovi (ročník narození 1930). Předváděl výbornou hru a se ziskem 4 body obsadil 27. místo. Celý turnaj řídil s přehledem Petr Čechura. Poděkování patří řediteli turnaje Petru Dusbabovi a manželům Špačkovým za vytvoření pěkného prostředí. Po 5. kole byl oběd (výběr z 5 jídel) a dle účastníků byla s jídlem spokojenost. Na závěr byly připraveny poháry a menší věcné ceny. Po odehrání posledního kola jsme ihned s Honzou odjeli, abychom stihli boj tenistky Markéty Vondroušové ve finálovém utkání v Paříži. Pisatel těchto řádku by se měl dát na sázení, protože v autě (což Honza jistě potvrdí) předvídal porážku 1:6 a 2:6. Skončilo to 1:6 a 3:6, takže zmýlená o jediný game. Příští turnaj ve Žďárkách by se měl hrát poslední sobotu v květnu 2020. Jistě bud stejně povedený, jako dnešní turnaj!

Miroslav Martinovský

Petr Jecha má letos praxi v rapid partiích. V neděli 19. 5. vybojoval 5,5 bodu a 10. příčku na Valdštejnských slavnostech v Memoriálu Josefa Dřevíka ve Frýdlantu. Gratulujeme. Pořadí turnaje, foto slavností