OP škol Náchodska

V úterý 10. 12. 2019 se na Jiráskově Gymnáziu v Náchodě uskutečnilo Okresní kolo přeboru škol Náchodska v šachu.
V kategorii 1. až 5. třída ZŠ (rozhodčí Petr Dusbaba) bojovalo o tři postupová místa 6 týmů. Zástupce jsme měli ve třech z nich. 2. příčku vybojovalo ZŠ Meziměstí. V sestavě jsme měli tři hráče: 1. Archlebová Iva 4b/5, 2. Archlebová Eva 4b/5, 3. Muzikář Lukáš 3b/5. Na 3. místě skončila ZŠ Velká Jesenice v sestavě 1. Klempíř Pavel 1b/4, 2. Bělobrádek Vojtěch 2b/3, 3. Bělobrádek Jakub 3b/5, 4. Knopp Nicolas 5b/5, 5. Stolín Mikoláš 2b/3. 4. příčku obsadili loňští vítězové ZŠ Velichovky. Na 1. desce byl nejlepší Bém Jáchym 5b/5, 2. Míl David 1b/5, 3. Cisár Jan 2b/5, 4. Kodeš Dominik 3,5b/5.

Kategorii 6. až 9. třída ZŠ jsem řídil já. Báječné druhé místo (v konkurenci 8 družstev) a postup do kraje vybojovalo družstvo Gymnázium Jaroměř ve složení 1. Marxová Šárka 6b/7 (porazila mj. nebezpečného Levitnera a Přemka Řezníčka), 2. Vojta Korityák 4,5b/7, 3. Ondra Zolman 5b/7 a 4. Martin Tauchman 6b/7. V prvním kole měli poražené „domácí“ Gymnázium Náchod. Tým ZŠ Police n/M vedl jako lídr na první šachovnici Přemek Řezníček 5b/7, v družstvu Gymnázia Náchod B hrál na 3. šachovnici Tomáš Dřízal 4b/6 (porazil jako jediný Šárku!) a Vendula Jarešová, hájící druhou desku týmu ZŠ Mezimestí, vybojovala 1b/7. Na 6. místě skončilo družstvo ZŠ Česká Skalice, složené žáků prvního stupně, kteří chodí cca měsíc na kroužek v knihovně Česká Skalice. Vojta Andrejsek, Šimon Príbojský, Honza Dřízal a Tonička Švorčíková statečně bojovali s často mnohem staršími soupeři a uhráli 7,5b, když za sebou nechali družstva Gymnázium Broumov a ZŠ Meziměstí.
V nejstarší kategorii středních škol (7 družstev, rozhodčí Petr Čechura) jsem vedl mj. čtyři družstva SOA Náchod, kde učím. V týmu třetí tým v pořadí SOA Náchod A uhrál na 3. šachovnici Martin Lelek 3b/6 a za druhý v pořadí Gymnázium Broumov na 4. šachovnici vybojovala Stela Archlebová 5b/6.

Na OP škol Hradecka hrál za SPŠ Hradební HK v kategorii SŠ na první šachovnici Pavel Friedrich.