KP: ŠK Jičín B – Jiskra Jaroměř 3,5:4,5

První lednovou neděli 5. 1. 2020 jsme hráli 5. kolo Krajského přeboru na horké půdě v Jičíně. Domácí pro nás připravili pěkné prostředí. Při příchodu do hrací místnosti a pohledu na přítomné soupeře bylo vidět, že nás čeká velmi nebezpečný tým plný skvělých mladých hráčů a vyztužený dvěma zkušenými matadory. Rozhodně nás nepodcenili, když měli elovou převahou na 6ti šachovnicích! Šance obou družstev pěkně zhodnotil před zápasem domácí komentátor šachového dění Jenda Kohout. Reportáž, popisující naše těsné a šťastné vítězství bude tentokrát neobvyklá, protože v ní dostanou slovo všichni aktéři Jaroměře a jejich osobitý pohled na vlastní partie. V průběhu utkání se přišlo na líté šachové boje podívat také několik místních diváků.
 
Nejprve dohrála na 7. šachovnici Radka Růžičková s talentovaným Jáchymem Janouchem: "K mojí partii toho nemám moc co říct. Rozehrála se známá varianta francouzské."
"Později v pozici s izolovaným pěšcem jsem nedostala žádnou možnost k útoku. Otrávenému pěšci na a2 jsem naštěstí odolalasmile. Po nejspíš vynucené výměně těžkých figur jsme přešli do koncovky, kde můj izolovaný volný pěšec neměl moc šancí se prosadit, spíš naopak. Nabídku remízy od soupeře jsem proto ráda přijala...“ 0,5 – 0,5
Po partii se její role změnila na fotografku.
 
Jako druhý skončil na druhé desce Vráťa Jecha: "Dnes jsem prostě neměl šachový den. Poprvé v sezóně jsem se nijak nepřipravoval, pouze si přehrál několik partii Jana Lajbla, se kterým jsem hrál loni a šeredně prohrál. Ale ten nakonec hrál s Lubošem. Já rozehrál sicilskou. Vcelku rozumně jsme vyvinuli figury, i když už zahájení jsem hrál trochu při zdi. Dovolil jsem soupeři prosadit d5, ale stále se nedělo nic tak vážného a pozice byla celkem v rovnováze. Teď se však začínají trochu rozcházet moje myšlenky s realitou, s analýzou od Pavla Čecha v autě a s počítačem. Donutil jsem soupeře vyměnit dámy, ale dost jsem oslabil postavení pěšců na dámském křídle. Tady počítač začíná hodnotit moji pozici, jako horší (cca -0,6). Mohl jsem výměnu dam realizovat lépe (nebo vůbec). Pak jsem trochu nesmyslně natáhl pěšce na f4. Pavel nemá rád, když tahám pěšáčky před vlastním králem, navíc, když mám na dámském křídle 3 pěšce proti 2. Chtěl jsem však zamezit akcím černého na královském křídle, ale vůbec jsem neviděl soupeřovo f5."
"Tady jsem v autě souhlasil s Pavlem, že jsem soupeři hodně pomohl. Fascinuje mne počítač, který pozici po soupeřově f5 hodnotí jako .... naprostou rovinu (skutečně se chvílemi zobrazilo čistých 0,00). Jenže já nejsem počítač a pokračoval blbě. Dostal se do svízelné pozice a v 17. tahu jsem udělal další hloupost, vůbec neviděl soupeřovo Ja5. Přišel jsem o pěšce, pozice se mi rozsypala a bylo po partii. Stručně - ve všech předchozích partiích jsem se držel svého postupu (který jsem se snažil přednést i na soustředění) - než uděláš tah, projdi VŠECHNY soupeřovi možnosti a alespoň pár vteřin jim věnuj. Tady jsem ale dva soupeřovi tahy (f5 a Ja5) prostě vůbec neviděl, nepočítal, považoval za nemožné nebo nevím - prostě den blbec. A určitě musím pochválit mladého soupeře, zkušeně využil mých zaváhání a zaslouženě zvítězil." 0,5 – 1,5
 
Třetí v pořadí zvítězil Pavel Čech, hájící první šachovnici s ambiciózním Petrem Fojtem, čímž srovnal stav utkání: "Můj soupeř postavil proti francouzské nepříliš častou variantu, kde má bílý prostorovou převahu a slibné útočné možnosti, černý buď blokuje jak divý, nebo jde do otevřeného střetu na tři výsledky. Ani jedno se mi nechtělo, uhnul jsem mu z přípravy už v 6. tahu. Podcenil moje možnosti na dámském křídle, měl krvavé oči a v pozici na diagramu odmítl přejít do horší koncovky a zahrál nekorektní Jxf7."
"Pár tahů jsem musel dát pozor, ve 23. se vzdal." 1,5 – 1,5
 
 
Čtvrtý skončil na osmé šachovnici Honza Kuneš v pěkné partii s Jendou Kohoutem: "Soupeř zvolil Philidorovu obranu, čímž mě docela překvapil. Asi jsem hrál zbytečně násilně, Sc4 a Jg5 útočili na bod f7, ale to bylo asi vše. (Podle Pavla Čecha mělo přijít za včas f3-f4 s útokem). Později jsem si po 16.Jd5 myslel, že stojím líp, ovšem skutečnost byla poněkud jiná.
"Hrálo se dál. Černý nabídl po 21...De7 remízu, kterou jsem raději přijal, abych nakonec při rychle ubíhajícím čase ještě neprohrál." 2 - 2
 
Do vedení nás dostal na šestém prkně hrající Tomáš Prouza s Petrem Bucharem: "Začali jsme s Petrem slibně - zavřená sicilka. Partie se vyvíjela dle předpokladu. Po nepříjemné blokádě na f5, nezbývalo než otevřít hru soupeře, což se vcelku povedlo. V průběhu hry se vyskytly nepřesnosti na obou stranách. Nicméně soupeř zásadně chyboval tahem 28…De3+?"
"S pěkným závěrem bílého. 29.Kh1 Vxf4 30.Vxf4 Dxf4 31.Dxc6 Dxg3 32.De8 1-0." 3 - 2
 
Šestý v pořadí dohrál David Bém s Lukášem Rychnou: "Sehrál jsem kratší partii s Lukášem Rychnou. Měl černé figurky a hrála se jakási varianta Najdorfovy sicilky. Myslím, že celou dobu to bylo víceméně vyrovnané, až do nepřesnosti bílého v 18 tahu, kdy přemístil neopatrně svého střelce z f4 na g5, načež následovalo odskok jezdce na g4."
"V tu chvíli jsme vedli o bod, a tak jsem soupeři nabídl vzhledem k času na svých hodinách (pod 5min) remízu, která byla po chvilce přemýšlení přijata. Pokud by partie ještě pokračovala, měl by sice bílý dvojpěšce na g sloupci a černý dvojici střelců, ale těžko říct, zda bych měl jako černý vůbec nějakou výhodu." 3,5 – 2,5
 
Poté se dohrávaly poslední dvě partie. Na čtvrté šachovnice jsem měl (Petr Staněk) za soupeře Víta Černocha, který mě loni porazil. Tak jsem mu to chtěl vrátit! Rozehrál jsem originální gambitové zahájení. Teorii jsem opustil někde v 6. tahu a zrovna ne moc šťastně. Sc4? se asi líbilo jenom mě. Oba jsme se do sebe pustili hlava nehlava. Nepřijal jsem oběť střelce na h2 (podle Komoda i spoluhráčů jsem ho měl vzít a jí Kh3 a byl bych ok s figurou navíc), stál jsem hůř, pod tlakem a neustálou hrozbou postupu h pěšce. Za bílé nic moc. Soupeř se naštěstí rozběhl pěšcem f a umožnil mi další oběť 15.Jxe4!
Potom jsem obětoval ještě pěšce 17.d4, abych rozehrál svoje figury. Soupeř pokračoval optimisticky útokem na krále s vidinou, že má někde mat.
Po chybném 27…Vh4+ jsem se schoval králem 28.Kd3, kde byl v bezpečí. Od této chvíle jsem již věřil, že partii dotáhnu do vítězného konce. 28…Sd6 29.Vae1+ Kd8 30.Vf8+ Sxf8 31.Dxf8+ Kc7 32.De7+ Kc6 33.Ve6+ 1-0. Byla to ostrá bitva. Na obou stranách docházelo k nepřesnostem a mohlo to skončit všelijak. Pro tým šťastná výhra na 4,5, která rozhodla o tom, že si z Jičína odvezeme všechny body. 4,5 – 2,5
 
Nejdelší partii zápasu sehrál na třetí desce Luboš Hubka s Janem Lajblem: "Zahájil jsem Caro-Kannem. Soupeř si získal bílými mírnou poziční převahu. Střední hra se odehrávala ve stejném duchu. Po pár menších nepřesnostech získal soupeř lepší koncovku s pěšcem navíc."
Tu dotáhl do vítězného konce." 4,5 – 3,5
 
Napínavý zápas s dobrým koncem pro Jaroměř. Štěstí v zápasech s Jičínem moc nemíváme, tak jsme si ho tentokrát vybrali. Situace v tabulce KP se po prohře Hořic a vysoké výhře Slávie HK začíná zamotávat. Dělíme se s nimi o 2. až 4. příčku s bodovou ztrátou na vedoucí Lípu. Vráťa si ze mě dělal srandu, když píšu, že každý zápas je důležitý, ale další kola rozhodnou o tom, zda máme na medaile nebo skončíme v propadlišti klidného středu.
 
Pavel Čech, Vráťa Jecha, Luboš Hubka, Petr Staněk, David Bém, Tomáš Prouza, Radka Růžičková a Honza Kuneš