Epická výprava na Velkou cenu do Hradce

V sobotu 11. 1. 2020 se v Hradci Králové na ZŠ J. Gočára uskutečnila v této sezóně čtvrtá Velká cena mládeže. Celkem startovalo 132 hráčů a hráček ze 13 oddílů. Podařilo se mám uskutečnit velkou výpravu talentovaných žáků. Ve všech turnajích příslušných věkových kategorií reprezentovalo náš oddíl TJ Jiskra Jaroměř a kroužky pod DDM Klíč rekordních 26 účastníků. Především mezi mladšími nastoupilo několik hráčů ke své vůbec první soutěžní partii. Nikomu jsme nekladli žádné cíle a nechali jsme je si turnaj užít. Každý, kdo se šachem začíná a jede na turnaj, má už jenom díky účasti a zkušenosti z turnaje proti ostatním dětem na kroužku výhodu. Nejenom, že si dobře zahraje, procvičí své mozkové buňky, ale potká plno kamarádů šachistů, od zkušenějších protihráčů okouká nějakou tu fintu, naučí se hospodařit s časem a dozví se také něco o pravidlech (např. co znamená nemožný tah nebo dotčeno taženo atd.). Už společná cesta 16 dětí a třech dospělých vlakem do Hradce byla dobrodružstvím. Zbylých 10 dětí jelo autem s rodiči. Hrálo se 7 kol tempem 2x15 minut + 10 s na tah.
Pokusím se ke každému z našich žáků napsat krátké zhodnocení, nebo komentář a přidat několik fotografií. Odkazy na fotogalerie a výsledky turnajů najdete na konci článku.
 
V turnaji 2012 a ml. (Ø elo 1015) se mezi 26 účastníky neztratili 4 hráči Jaroměře. Statečně bojoval Marek Kaiser. Byl to pro něj první turnaj, poprvé viděl hodiny a utkal se s jinými soupeři než na kroužku v Jaroměři. V pátém kole vybojoval premiérový bod za výhru s Marií Reschelovou (DDM Třebechovice). Doufám, že ho to povzbudí k účasti na dalších turnajích a zápasech.
Jeden z nejmladších účastníků turnaje byl Radovan Rýdlo (roč. 2014). Také na svém prvním turnaji dokázal úspěšně vzdorovat zkušenějším soupeřům. Nikoho se nezalekl a uhrál skvělý výsledek 2,5 bodu. Ve třetím kole zvítězil v oddílové bitvě s Markem Kaiserem, a v závěrečných dvou kolech remizoval s Marií Reschelovou (DDM Třebechovice) a porazil Barboru Fofovou (Podzvičinská šachová škola). Na kroužku v Jaroměři určitě sklidil velký potlesk.
Bronzovou medaili mezi dívkami získala Eva Halamková, mj. čerstvá posila našeho oddílu. Evča už hrála na několika turnajích a daří se jí vozit medaile. Tentokrát sehrála báječnou první polovinu turnaje. Porazila v prvním kole Kryštofa Rajskupa (Region Panda), ve třetím kole Josefa Nedomu (Podzvičinská šachová škola) a ve čtvrtém Tomáše Zdechovského (Lipky HK). Dostala se tak mezi nejlepší žáky a celý turnaj bojovala na předních stolech. V závěrečných kolech byla už unavená. Ke třem bodům a medaili gratulujeme! Je vidět že ji šachy baví a že trénuje nejen na kroužku v Rychnovku, ale i doma s tatínkem.
Pěkně se na prvním turnaji předvedl i David Míl. Měl jako jediný z celého turnaje 3,5 bodu, když dokázal třikrát zvítězit s Šimonem Hrubým (Lipky HK), Kryštofem Rajskupem (Panda Rychnov) a v posledním kole s Hubertem Macounem (Region Panda). K tomu přidal ještě půl bodu za remízu s Nelou Kapuciánovou (DDM Třebechovice). David ve všech partiích bojoval a dokázal otočit i úplně ztracené pozice.
 
 
V turnaji 2010 a ml. (Ø elo 1046) jsme měli mezi 41 účastníky 13 žáků reprezentujících Jaroměř. A aby se to nepletlo dokonce dva Tondy Novotné (oba roč. 2011) v turnajové tabulce rozlišené jako A a B. Každé kolo dostal hráč nalosovaného soupeře s aktuálně stejným bodovým ziskem. Plno bitev sehráli i mezi sebou navzájem.
Eliška Kociánová se na svém prvním turnaji rozkoukávala. V polovině turnaje zjistila, jak dát mat a ve čtvrtém kole porazila Tondu a v šestém kole remizovala s Hynkem.
Hynek Halenár se stal při své premiérové účasti na turnaji mimo kroužek se dvěma body remízovým králem. Jakmile si zvykl na hrací tempo tempo, tak představoval i pro zkušenější soupeře tvrdý oříšek. Dokázal 4x remizovat s Tondou, Matějem, Eliškou a Leošem Vanclem (Panda Rychnov) a v závěrečných kolech byl téměř neprůstřelný.
Tonda Novotný (B) přijel na svůj první turnaj a hned získal dva body. Pěkně remizoval s Matějem a Hynkem. Získané zkušenosti určitě využije v dalších šachových bitvách na kroužku ve Velichovkách.
Jeden z nejaktivnějších žáků byl Pham Khanh Nam z kroužku v Jaroměři. Za šachovnicí moc dlouho neposedí, ale když už se dokázal soustředit, získal dva premiérové body. V šestém kole pěkně zvítězil s Markem Jiříkem (Podzvičinská šachová škola).
Na svém myslím třetím turnaji startoval Jaroslav Suchý s kroužku v Dolanech. Uhrál 2,5 bodu, když dokázal bodovat jak na začátku, tak v polovině tak i na konci turnaje. Remizoval s Annou Fejfarovou (Podzvičinská šachová škola) a porazil Hynka a o velké bojovnosti svědčí i výhra v posledním kole s Eliškou.
Na své prvním turnaji předvedl solidní výkon korunovaný bodovým ziskem v závěru Matěj Verner se 3 body. Hrál zodpovědně a nenechal se strhnout k rychlé hře. V posledních třech kolech remizoval s Hynkem, Tondou a porazil Lucii Brožovou (Podzvičinská šachová škola).
Tomáš Shejbal hrál na tomto turnaji už loni. Letos zvítězil v prvním kole s Lucii Brožovou (Podzvičinská šachová škola). Potom se dostal na přední šachovnici a už se mu tolik nedařilo. Impulzem k dobrému výsledku byl příjezd tatínka a staršího bráchy, kteří mu drželi palce. V závěrečných třech kolech dokázal uhrát další dva body s Eliškou a Tondou a posunul se v tabulce nahoru. Je super, že Tomáš trénuje nejen na kroužku v Jaroměři, ale hraje i doma s rodiči. Určitě bych ho rád viděl častěji na turnajích.
Antonín Novotný (A) uhrál 3 body. Letos byl už minimálně na třech turnajích (Poděbrady, Náchod, Červený Kostelec). V Hradci se mu dařilo především s hráči Podzvičinské šachové školy z Lázní Bělohrad, když porazil dokonce tři její zástupce - Marka Jiříka, Davida Svobodu a Lucii Brožovou. U Tondy je vidět zájem o šachovou hru. Chodí na kroužek do České Skalice.
Pěkný výkon se ziskem 3 bodů předvedla Antonie Švorčíková. Tonička začala hrát šachy teprve nedávno, ale do svého teprve druhého turnaje vtrhla jako uragán. Povedl se jí začátek, když vybojovala v prvních čtyřech kolech 3 vítězství. Porazila Lenku Kopysovou (Podzvičinská šachová škola), Vojtu Koláčka a Anetu Hlubučkovou (oba s Lipky HK). Závěr turnaje se jí už tolik nedařilo, ale přesto zaslouží pochvalu. Je super, že ji šachy baví a doma ji v šachu podporují. Chodí na koužek v České Skalici.
Vojta Petrovský skončil v polovině startovního pole se 3,5 body. První partii se nezalekl favorita Josefa Reschela (DDM Třebechovice, elo 1059) a uhrál remízu. Potom v dalších kolech porazil Phama, Járu a v posledním kole Tondu. Vojta hraje odvážné aktivní šachy. Když se dostane k útoku na krále dokáže být nebezpečný pro každého soupeře. Navštěvuje kroužek v Jasenné.
Povedeným výkonem se předvedl i Lukáš Muzikář. 4 body uhrál v partiích s Matějem, Lucií Brožovou (Podzvičinská šachová škola), Vojtou koláčkem (Lipky HK) a Lenkou Kopysovou (Podzvičinská šachová škola). Lukášovi se povedlo vyhrát poslední dvě kola.
Stejný bodový zisk 4 body měla také Eva Archlebová, s čerstvě uhranou 4. VT z přeboru škol. Ve druhém až čtvrtém kole zvítězila s Josefem Reschelem (DDM Třebechovice) a dvěma děvčaty, Kristýnou Pechanovou a Michaelou Hrubou (obě Lipky HK). V posledním kole porazila další konkurentku ve své věkové kategorii Adéle Šmejdovou (TJ Náchod). Eva nakonec obsadila 16. příčku a byla celkovém pořadí čtvrtá dívka.
Bronzovou medaili pro třetí nejlepší dívku obdržela Iva Archlebová také za 4 body (celkově 15. místo, když o pomocné hodnocení přeskočila Evu. Porazila Tondu, Lukáše, Annu Fejfarovou (Podzvičinská šachová škola) a Martina Kováře (Panda Rychnov). Iva i Eva trénují nejen na kroužku v Meziměstí, ale také individuálně pod vedením trenéra Karla Sourala, pravidelně řeší diagramy a rozebírají partie. A i díky tomu paří ve své věkové kategorii k nejlepším šachistkám v kraji.
 
 
Mezi 31 hráči v turnaji 2008 a ml. (Ø elo 1117) jsme měli šest žáků. Tahle kategorie je již náročná, hraje zde plno zkušených hráčů, kteří nastupují i v mládežnických ligových soutěžích a každý bod je zde úspěchem.
Bartoloměj Houšť měl v konečném součtu 2 body, když porazil poslední kolo Petru Roubalovou (Lipky HK). Bartoloměj se musí naučit soustředit na vlastní partii, před každým svým tahem si uvědomit co hrál soupeř a proč a mít nějaký plán.
Dva body uhrál také Jan Hampl z kroužku v Dolanech. Porazil Petru Vysloužilovou (ŠK Lípa) a Petru Roubalovou (Lipky HK). Honza nebyl se svým výkonem moc spokojený. Pokud chce ve světě šachu uspět musí trénovat (stejně jako v jakémkoli jiném sportu) především taktiku, řešit diagramy a v dalším turnaji uhraje určitě víc bodů.
Po delší době se za šachovnicí objevil šachový borec Matěj Moravec. Bojovník každým coulem z kroužku v Jasenné. Porazil tři slečny Petru Vysloužilovou, Annu Pechanovou (obě ŠK Lípa) a Petru Roubalovou (Lipky HK) a uhrál 3 body. Skvělé, že ho to povzbudilo a o týden později si zahrál Krajskou soutěž žákovských družstev.
Dalším úspěšným žákem byl Petr Záliš. Ačkoli patří mezi začátečníky, dokázal získal tři body za vítězství mj. s Honzou a Lubošem Pavlíčkem (ŠK Dobruška). Petr hraje klidné přemýšlivé šachy a dokáže i zaútočit. Dobře hospodaří s časem. Stejně jako ostatní by měl trénovat především taktiku.
Skvěle se dařilo dalším dvěma hráčům. Jáchym Bém (čerstvě s uhranou 4. VT) předvedl bojovný výkon, když uhrál 4 body (s výkonem 1117) a umístil se na 11. místě v celkovém pořadí. Porazil Luboše Pavlíčka (ŠK Dobruška), Dominika Kudra (Podzvičinská šachová škola), Tobiáše Malého a Petra Šlapáka (oba Lipky HK). Jáchym by měl určitě pravidelně nastupovat za naše žákovské družstvo.
Nakonec zacinkalo i zlato! Celkově druhé místo v celkovém pořadí, 5 bodů, pohár a zlatou medaili pro nejlepší dívku vybojovala Stela Archlebová. Je vidět, že jí rapid tempo svědčí. V turnaji předvedla skvělý výkon (měla vůbec nejlepší pomocné hodnocení) a díky pěti výhrám s Jonatanem Levínským (ŠK Lípa), Natálií Dekker (Loko Trutnov), Kateřinou Šmejdovou (TJ Náchod), Viktorem Vondruškou (Lipky HK) a Hugo Fořtem (ŠK Lípa) dosáhla největšího úspěchu naší výpravy. Gratulujeme!
 
V turnaji 2006 a ml. (Ø elo 1226) soutěžilo 22 účastníků. Dvěma našim hráčům se v mimořádné konkurenci dařilo.
Šárka Marxová skončila v polovině startovního pole, když uhrála 3,5 bodu. Porazila Milana Roubala a Josefa Botku (oba Lipky HK) a třikrát remizovala s Janem Pechou (ŠK Lípa), Míšou Šmejdovou a Šimonem Bubeníčkem (oba TJ Náchod). Pokud by v turnaji hrála trochu pomaleji a tahy více promýšlela, tak by měla na kontě určitě o nějaký ten bod navíc. Za předvedený výkon získala stříbrnou medaili pro druhou nejlepší dívku. Gratulujeme!
Pěkný výkon se ziskem 4 bodů předvedl také Přemysl Řezníček. Celý turnaj se pohyboval na předních stolech a nakonec z toho byla 7. příčka (měl nejlepší pomocné hodnocení ze 4 bodových). Na rozdíl od Šárky hrál nesmiřitelně, bez jediné remízy. Porazil Jana Pechu (ŠK Lípa), Matěje Kobra (Panda Rychnov, elo 1501), Samuela Mečíře (Podzvičinská šachová škola) a v posledním kole Michaelu Šmejdovou (TJ Náchod). Přemek předvedl pěkný výkon, který ho doufám motivuje k intenzivnějšímu šachovému studiu.
 
V turnaji nejstarších 2004 a ml. (Ø elo 1465) se na startovní listině objevilo 12 jmen a mezi nimi také Pavel Friedrich. Pavel skončil se 3,5 body přesně 8. podle svého nasazení, když remizoval s Ivou Petirovou, porazil Davida Reteka (oba Loko Trutnov), Kateřinu Kratochvílovou (ŠK Lípa) a v posledním kole získal cenný skalp v podobě výhry s Tobiášem Zdechovským (Lipky HK, elo 1684), když rozhodl přesnou hrou v koncovce.
 
Turnaj se trochu zdržel a do Jaroměře jsme se dostali až dalším vlakovým spojem. Z reakcí přítomných dětí a rodičů myslím, že se akce povedla, všichni dostali drobnou cenu a všem se na turnaji líbilo. Na závěr bych chtěl poděkovat kolegům trenérům (Andrea Matoušová, Karel Soural a Pavel Friedrich) za pomoc s organizací a zdárným průběhem akce. Dále pak přítomným rodičům a také paní Shejbalové za pomoc s dopravou šachových souprav a hodin. Turnaj je zvláště pro začínající děti náročný a bylo skvělé, jak rodiče své ratolesti psychicky podporují a povzbuzují. Myslím, že všichni naši hráči si zaslouží velkou pochvalu za své výkony a nadšení za šachovnicí, a že nám je mohou jiné oddíly samozřejmě v dobrém slova smyslu závidět. Děti mají dneska obrovské množství příležitostí ke hře a tréninku. Nejenom, že se prakticky každý týden hrají šachové turnaje, ale všichni mohou využívat moderní technologie (populární Doba šachová, Lichess, Play Magnus, starší žáci ChessBase). Někteří z rodičů se dohodli s panem Souralem na tréninku přes Learnigchess, kde bude mít každý zájemce vlastní individuální program. Poděkování zaslouží i pořadatelé a rozhodčí za dobře zvládnutou akci, což je při takovém počtu dětí úctyhodný výkon.
 
fotogalerie1 (moje), fotogalerie2 (DDM Klíč), fotogalerie3 (pořadatel), foto4 (Náchod)
 
Petr Staněk