Popáté na šachovém soustředění v Orlických horách

Po nepravidelně pravidelných výjezdech do Janoviček a Kunvaldu se před pěti lety pár chytrých hlav rozhodlo uspořádat pravidelné předsezónní soustředění na horách. Orlické byly tak nějak nejblíž. Jak postupně narůstaly počty zájemců, začal se zúčastňovat Pavel Čech, tak jsme měnili chaty za větší, program za pestřejší a i ty výlety do okolí se tak nějak prodlužovaly. Letos proběhlo už páté soustředění. První víkend 3. - 5. září se sešlo 35 účastníků, spoluhráčů a kamarádů, aby se stmelili, načerpali šachové vědomosti, vyšlápli nějaký ten kopec a vůbec probrali, co nového se událo ve vynucené roční přestávce.
Někteří téměř zapomněli, jak se hrají šachy. Letos jsme se vzhledem k velkému počtu účastníků vrátili chaty Juráška v Olešnici v Orlických horách. Počasí se umoudřilo a my jsme prožili pohodový společný pobyt s turistikou a šachově sportovním programem. V chatkách okolo bylo ubytováno plno motorkářů, které jsme potkávali v době snídaní a večeří.
 
V pátek po příjezdu a ubytování byly na programu gratulace oslavencům a po večeři jsme nekompromisně obsadili klubovnu, která byl po zbývající dny naším útočištěm. Na programu byl rapid turnaj. Hrálo se 7 kol tempem 2x 10 minut. V turnaji kraloval Milan Borůvka 5,5b přede mnou (Petr Staněk) a Romanem Kudrem (oba 5b). Pořadí
 
 
V sobotu po snídani přijel IM Pavel Čech na tradiční simultánku. Protože si postupně zahráli téměř všichni, tak ani neznám přesné skóre. Letos se proti němu postavilo nebezpečně hrající dámské křídlo. Skvěle hrál např. David Lesák. Opět to byli partie prošpikované hláškami a šachovými moudry.
Poté měl super přednášku Milan Borůvka o jednom zahájení, ostrém jak sviňa (v zájmu přípravy na soupeře nemůžu být konkrétnější). Posluchače zaujal výběrem zajímavých partií, příkladů a variant.
Po obědě se větší skupina rozhodla pro výšlap. Naše kroky a mapa nás zavály až k hranicím s Polskem, jsme zdolali rozhlednu Feistův kopec. Honza Kuneš zvládl ten den rozhledny dvě. Ostatní dali přednost výletům do Deštného, Neratova, lanového centra nebo hráli České šachy, ping pong nebo jiné míčové hry.
 
Po večeři následoval další rapid turnaj. Opět stejným tempem, ale tentokrát s jiným obsazením na medailových postech. Zvítězil David Bém 5,5b, který udělal nejméně chyb. Druhé místo obsadil Adam Holda a třetí skončil Honza Kuneš oba s 5 body. Pořadí
Oba turnaje měli jedno společné, na přední příčky se začali dostávat mladí.
Neděle byla ve znamení pozoruhodné přednášky Petra Doubka o zlepšování, tréninku a pěšcových strukturách na příkladech dvou šachových velikánů Carlsena a Karpova.
Po obědě jsme se rozjeli k domovům a do klubovny vrátit nástěnné šachy, soupravy a hodiny.  Soustředění proběhlo, podle pozitivních ohlasů, k velké spokojenosti a už mám od některých účastníků plno nápadů na zlepšení. Doufám, že se příští výjezdní akce, zúčastní i další členové oddílu.
 
 
Petr Staněk