KP: DDM Třebechovice - Jiskra Jaroměř 2,5:5,5

Následují dvě reportáže. Nejprve globální popisující průběh od Radky, poté podrobná plná diagramů od Pavla:
 
V 6. kole KP družstev se nám podařilo vyhrát důležitý zápas v Třebechovicích p. Orebem. Sestava se nerodila lehce, přesto se nakonec podařilo dát dohromady celkem slušný tým. Podle ratingu jsme na většině šachovnic byli favorité, ale to často nemusí vůbec nic znamenat...
Jako první rychle vyhrála na 7. šachovnici po soupeřově hrubé chybě Lída Rutter. Takže ještě stihla odjet fandit svojí malé dcerce na hokejový zápas a pak se ještě vrátit za námi a odvézt spoluhráče domů. Pozoruhodný výkon!
Druhý skončil Adam Holda. Jeho partii jsem viděla jen jednou, když stál celkem dobře a měl o pěšce víc, pak se ale něco pokazilo a partii prohrál. Jinak se v této sezóně Adamovi hodně daří a šachově jde nahoru.
Třetí jsem dohrála já (Radka Staňková). Soupeř rozehrál Philidorovu obranu a brzy jsme byli ztraceni oba dva. Snažila jsem se o aktivitu, která byla odměněna ziskem pěšce. Soupeř se před ztrátou dalšího pěšce, dle mého názoru předčasně, vzdal. Vedeme 2:1.
Jako další remizoval na 6. šachovnici Honza Kuneš. Nejdřív obětoval figuru na dva pěšce, jenže útok nevyšel. V nepřehledné pozici vynutil alespoň remízu věčným šachem. Byla tam ještě možnost zajímavé kombinace, při které by se vyměnily věže a Honza by ziskem dalšího pěšce přešel do koncovky, ve které by měl za obětovanou figuru 4 pěšce. S tím by se už dalo něco dělat, ale i tak to byla zajímavá partie.
Zbývající čtyři partie se hrály podstatně déle. Blokovalo se a lavírovalo, vypadalo to všelijak.
Jako první v druhém poločase zvítězil Petr Staněk. Hrála se Holandská obrana, v zablokované pozici Petr trpělivě vylepšoval figurky, až soupeř nevydržel napětí, zahrál neopatrné f4 a najednou se všechno sesypalo. Nedalo se zabránit velkým materiálním ztrátám. Pěkná partie!
Za stavu 3,5:1,5 téměř současně remizovali David Bém na druhé a Luboš Hubka na páté šachovnici.
David prokázal hodně odolnou psychiku, když hrál více než hodinu v časové tísni jen na bonusech, navíc věžovku s pěšcem míň, kde soupeř disponoval dvěma volnými spojenými pěšci a+b. Soupeř ale nezvolil dobrý plán a David díky přesné obraně udržel remízu.
Luboš stál dle mého názoru celou střední hru líp, soupeř měl slabinu na b2 a obě věže byly zaměstnány obranou královského křídla. Soupeř se ale bránil přesně, ke konci stál už možná i trochu líp, nevím… Ale vedeme 4,5:2,5!!!
Nejdéle bojoval na první šachovnici Pavel Čech. Netroufám si hodnotit hráče jeho kvalit, takže jenom moje dojmy. Dlouho se zdálo, že se v partii nic neděje. Pavel hrál aktivně, vylepšoval si figury, ale soupeř se bránil přesně. Poziční výhody se Pavlovi podařilo zúročit až v koncovce, kterou pak s přehledem vyhrál.
S konečným výsledkem 5,5:2,5 jsme spokojeni, v celkovém pořadí jsme zůstali na 7.místě. Do konce sezóny zbývá už jen pět zápasů a šance na obhájení loňské medaile je už jen teoretická. Přesto máme ještě pořád šanci na pěkné umístění v horní části tabulky.
 
Radka Staňková
 
 
Vráťa se tentokrát ulil, a tak zkusím match přiblížit já. Vyzvednout musím naše spoluhráčky (Lída a Radka), které byly docela brzy stoprocentní a uklidnily tým. Prohráli jsme jedinou partii a to nedopatřením, když Adam s pěšcem víc v koncovce přehlédl typický trik typu "paslednij šans". To zamotání bílých figur mi trošku připomnělo Lidmilinu partii (viz diagram!).
Těsně před postavením na diagramu šla Sf6, aby dobrala střelcem a věž mohla krýt pěšce na a7. Ale pak si řekla "anebo jó" a dobrala věží! Bílý se ulakotil a po Sxa7 Vd2 má černá už převahu. Partie přesto skončila rychleji, než jsem čekal: Se3? Vc2 Vc1? Jd3+ vidle: 0:1. (Jo, nejsem si jist, zda střelec stál na e6, ale to je vlastně jedno.)
Pak se hrálo docela dlouho. Honza i Peca se rozhodli, že dají soupeři hned po zahájení mat jedinou figurou z g6: v prvním případě to byla po oběti figury bílá dáma, kterou soupeř nemilosrdně vyměnil. Bylo po útoku, naštěstí za něj zůstalo pár pěšců a v pozici na diagramu (nejsem si jistý koněm na d5, ale taky je pouhým statistou) to kluci dali za remis po opakování tahů Jg5+ Kf8 Jh7+ Kf7. Ale když se na ten diagram podíváte ještě jednou...

Peca na g6 převedl stonewallovou věžku, soupeř se jí lekl a dobrovolně zahrál obranné Kh1, Vg1, h2-h3, Se1 atd., prostě jako by byl pod prudkým útokem. Celková protihra na dámském křídle tudíž byla 0, ani lákavý špunt Je5 nepřišel, až se rozehrál bělopolný mrzáček z c8 a bylo vymalováno!
Luboš hrál černými příjemnou karlovarskou strukturu, takový dámský gambit obrácenýma barvama. Soupeř jej neuvěřitelně blbým dámským manévrem (Dd1-Db3 Ja5 Db5 a6 De2) "donutil" zahájit minoritní útok, ale pak kladl docela zdařile léčky na druhé straně (i po ztrátě pěšce a výměně dam), které Luboše odradili od přehnané aktivity.
Jestli jsem počítal, že něco prohrajeme, tak u Davida. Kluci si už prvním tahem (c4 e5) vysvětlili, že David půjde po drobných strategických plusech a černý chce živější hru. K e5 brzy přidal f5 a oči se mu už zalévaly krví. David tedy i za ústupky ve vývinu vyjasnil situaci v centru a vyměnil dámy, bohužel se ztrátou dalšího tempa (proč Dd1-b3 místo Sxe6 Dxe6 Dd5?). Černé věže byly najednou všude a nemilosrdně vyžraly dámské křídlo. David na půlminutě zahájil úspěšné nálety kamikaze pěšci královského křídla a v pozici na diagramu si mohl vybrat, který černý půjde s nimi. Co seberete? Rozdíl je půl bodu. Zdálo se mi, že konečné postavení (Kg5, Va2 proti Kg7, Vf7, pa7, opět bez záruky!) ještě šlo černými zkoušet, ale remis to je zasloužená.
Dohrával jsem (Pavel) poslední, zato jsem vyhrál hned dvakrát! Už před 20. tahem jsem stál nádherně, ale nic konkrétního jsem nenašel a přešel do koncovky lehkých figur s tím, že dva střelci už něco vymyslí. Musel jsem nakonec vymýšlet sám, po 38...f4 (viz třetí diagram) to soupeř konečně zkazil.
Šel Sh4+?, měl to ale vzít, nechat si - dokonce se šachem! - sebrat ještě na g2 a pak dobrat pěšce zpět na e4, kterého takticky uhájí a stále žije. Co je z mé partie asi nejzajímavější?
Na tom prvním diagramu jsem viděl 18...Vfd8 (táhnu figurou, která stojí nejhůř a kterou můžu zlepšit!), ale nelíbilo se mi, že po 19.f3 Sb7 20. f4 Jg6 bílý vyhraje boj o pole c6, kde bude kůň sakra nepříjemný. Ale počítač mi řekl, že pozice je natolik dobrá, že je "lehce" vyhraná i bez kvality: 21.Jc6 Sc5! 22.Jxd8 Vxd8 (viz druhý diagram).
Černému vše hraje a bílé figurky připomínají zatloukačky. Chci Jxf4 nebo i Vxd2, po takovém 23.Kh1 je Jh4 docela nepříjemné... Dnešní programy už nejdou jen po materiálu, ale rády i něco dají za aktivitu - na rozdíl ode mne.
 
Pavel Čech