20. ročník Memoriálu Ing. Václava Vomáčky v Jaroměři

V neděli 2. 10. 2022 se tradičně v DDM Klíč v Jaroměři - Josefově uskutečnil jubilejní 20. ročník Memoriálu Ing. Václava Vomáčky. Turnaj se každoročně hraje na počest jednoho z nejvýznamnějších členů oddílu TJ Jiskra Jaroměř a zahájení byla přítomná také Hana Došková, jediná dcera pana Vomáčky.
Pro první tři v každém turnaji byly připraveny poháry a medaile a věcné ceny byly pro všechny zúčastněné. Na turnaji slavnostně přivítali ředitelka Ing. Andrea Matoušová a hlavní rozhodčí Milan Borůvka všech 67 účastníků z řad dětí a mládeže a také přítomné trenéry a rodiče. Hrálo se ve dvou kategoriích na 7 kol, tempem 2x15 minut na partii. Přijely děti z oddílů a škol celého Královehradeckého kraje a okolí, např. z Lomnice nad Popelkou, Ústí nad Orlicí, Jičína, Pardubic nebo Hostinného.

V turnaji A mladších startovalo 46 žáků. Zvítězil Miroslav Zika s 6 body z oddílu Region Panda. Na druhé příčce skončil Michal Štěpán s 5,5 body z TJ Náchod a třetí příčku obsadila, díky výhře v posledním kole, Jana Rudová také s 5,5 body z ŠK Lípa. Jana vyhrála zároveň pohár a medaili pro nejlepší dívku A turnaje. Stříbrnou medaili za druhé místo mezi dívkami vybojovala Eva Archlebová s 5 body. Bronz za třetí příčku získala Iva Archlebová se ziskem 5 bodů. Obě z pořádajícího oddílu TJ Jiskra Jaroměř. Těsně za stupni vítězů zůstali 4. Víťa Vlček 5,5 bodů, 5. Marek Zástava a 6. Milan Dvořák oba s 5b. Boje za šachovnici byli napínavé až do posledního kola a nebylo nouze o taktické finty a dramatické zvraty partií. V turnaji startovalo také plno začínajících a určitě to byla pro všechny skvělá šachová škola a získaly plno šachových zkušeností.

Úspěšně hráli žáci z našich kroužků pod DDM Klíč v Jaroměři, Velichovkách, Meziměstí a Rychnovku hájící barvy TJ Jiskra Jaroměř: stříbrná Eva Archlebová, bronzová Iva Archlebová, Martin Petružálek, Matyáš Horník, Tonda Novotný, Kryštof Janás, Nathan Holda, Eva Halamková, Eliška Kociánová, Martin Šubrt, Adam Bém, David Míl, Hynek Halenár a David Halamka. Všichni zaslouží velkou pochvalu!

V turnaji B starších hrálo 23 hráčů. První příčku a poháry a medaile pro vítěze mezi chlapci i dívkami vybojovala Tereza Radmila Šulcová z Polabin se 6 body. Druhé místo taktéž stříbrný pohár a medaile pro vítěze mezi chlapci a dívkami obsadila Soňa Leksová s 5 body z ŠK Ústí nad Orlicí. Třetí skončil Štěpán Kroulík z Regionu Panda, nejmladší účastník turnaje, se 4,5 body získal pohár a medaili. Bronzovou medaili v kategorii vybojovala Šárka Marxová z TJ Jiskra Jaroměř taktéž se 4,5 body. O medaile bojovali do posledního kola také 5. Martin Paar, 6. Otakar Zima oba s 4,5 body a 7. Šimon Bubeníček s 4 body. Překvapivě se letos v konkurenci zkušenějších hráčů vedlo lépe dívkám. V partiích rozhodovala o bodovém zisku většinou taktika, rychlý úsudek a propočet.

Jaroměřský oddíl vzorně reprezentovali: bronzová Šárka Marxová, Martin Paar, loni druhý Pavel Friedrich, Přemek Řezníček, David Lesák a hostující Stela Archlebová.

Hrálo se také o velký putovní pohár starosty města Jaroměře a tradiční titul Superhvězda, který získal v letošním ročníku Miroslav Zika, vítěz turnaje A se 6 body. Gratulujeme!

Celá akce proběhla bez problémů a rozhodčí nemuseli řešit žádné spory. Děti mezi koly využívaly tělocvičnu. Turnaj přihlásíme mezi započitatelné v projektu ŠSČR „Podpora šachových oddílů a kroužků“ a výsledky posílá hl. rozhodčí na rapid LOK. Poděkovat bych chtěl všem pořadatelům, jmenovitě: ředitelka turnaje Andrea Matoušová, hlavní rozhodčí Milan Borůvka, rozhodčí Petr Doubek, Miroslav Halamka, pomocníci Pavel Trchalík, Tomáš Trchalík, Zdeněk Michl, Pavel Friedrich a Radka Staňková. Ceny věnovali sponzoři město Jaroměř, DDM Klíč a ŠO TJ Jiskra Jaroměř, Petr Doubek a Miroslav Martinovský. Všem hráčům děkujeme za účast a těšíme se příští rok opět v Jaroměři.