Zlato, stříbro, bronz a plno šachových zážitků z přeboru škol

Ve čtvrtek 8. 12. 2022 se na SOA Náchod (Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela, Náchod) uskutečnil šachový turnaj 4 členných družstev hraný jako Okresní kolo přeboru škol Náchodska. Celkem se za šachovnicí utkalo ve třech kategoriích 108 žáků ve 25 družstvech reprezentujících základní a střední školy našeho regionu. V šachových duelech se střetli zkušení závodní hráči i rekreační hráči. V partiích se naučí analyzovat, rozhodovat se a logicky myslet. Hrálo se tempem 2x10 minut + 5 s na tah o postupová místa do kraje.

Pořadí jednotlivých kategorií:
kategorie 1. - 5. třída (4 družstva):
1. ZŠ Velichovky (postup na KP)
2. ZŠ Hradební Broumov (postup na KP)
3. ZŠ Náchod – Plhov

kategorie 6. - 9. třída (12 družstev):
1. Jiráskovo gymnázium Náchod A (postup na KP)
2. Gymnázium Broumov (postup na KP)
3. Jiráskovo gymnázium Náchod C

kategorie střední školy (9 družstev):
1. Gymnázium Broumov (postup na KP)
2. Jiráskovo gymnázium Náchod A (postup na KP)
3. Gymnázium Jaroslava Žáka Jaroměř
4. SOA Náchod A

Po suché řeči čísel uvedu jednotlivá družstva a hráče reprezentující náš oddíl a kroužky pod DDM Klíč:
Kategorii škol 1. stupně ZŠ ovládl tým ZŠ Velichovky. Hrálo se zde 6 kol, 4 družstva dvoukolově každý z každým. Dva dny před turnajem jim onemocněli hráči A družstva, ale i s “Béčkem“ dokázali v sestavě 1. Dominik Dvorský 2b/6, 2. David Míl 6b/6 3. Mikuláš Šubrt 6b/6 4. Martin Šubrt 6b/6 porazit všechny soupeře a s přehledem získat pohár pro vítěze a první příčku. Na turnaj přijela podpořit družstvo i trenérka Andrea Matoušová. Do Velichovek míří velká gratulace!

V nejpočetněji zastoupené kategorii 2. stupně ZŠ hrálo 12 družstev švýcarem na 7 kol. Na druhém postupovém místě skončilo družstvo Gymnázium Broumov za které hrály Eva Archlebová 6b/7 a Iva Archlebová 5b/7.
5. příčku obsadilo družstvo ZŠ Nové Město n/M - Malecí kde Matyáš Krása vybojoval 4,5b/7 a Šimon Krása 5b/7.
V týmu ZŠ Česká Skalice nás skvěle reprezentoval Ladislav Fink 5b/7 a svůj první turnaj v životě si odehrál Viktor Němec.
Suverénně nejmladším družstvem soutěže bylo družstvo ZŠ Křišťál Jaroměř. Všichni hráči až na Robina věkově patřili na první stupeň. Soupeřů se však nezalekli a v sestavě Kryštof Janás 4b/7, Robin Janás 3,5b/7, Eduard Heran 2b/7, Radek Rejchrt 2,5b/7 a Bernard Heran vybojovali s týmem 9. příčku.
Za tým ZŠ Jaroměř Josefov hrál na první šachovnici úspěšně Martin Petružálek 5b/7 a Honza Matejsek.
V týmu ZŠ Police n/M A získala nejvíc bodů na 3. šachovnici Eliška Kociánová 3,5b/7. Všem našim hráčům gratulujeme k pěkným výkonům.

V kategorii středních škol se utkalo 9 týmů systémem každý s každým na 8 kol. Celkově 3. příčku (až na druhé pomocné hodnocení) obsadil tým Gymnázium Jaroslava Žáka Jaroměř ve složení 1. Šárka Marxová 6b/8 2. Martin Tauchman 5b/8 3. Ondřej Zolman 7b/8 4. Vojta Korityák 5b/8. Blahopřejeme!
Za náš oddíl hráli hráči i v dalších družstvech. Ve vítězném družstvu Gymnázium Broumov vybojovala 7b/8 na 2. šachovnici hrající Stela Archlebová.
Za celkově 4. SOA Náchod A, hráli na 2. šachovnici Martin Paar 7b/8 a 3. Vendula Jarešová 4b/8 a za B tým (pořádající SOA Náchod postavila 4 týmy) Filip Poslt.
Turnaj středních škol soudcoval a zároveň jako hlavní rozhodčí losoval všechny kategorie Petr Čechura. Další rozhodčí byli Petr Dusbaba u 1. stupně ZŠ a Radka Staňková u 2. st. ZŠ. Akci pořadatelsky zajišťovali Petr Staněk a třída 1.SI. K dispozici byla šatna, odpočinková místnost pro doprovod a otevřený bufet. Děkujeme SOA Náchod za ideální prostředí ke hře a poháry pro vítěze. Šachové soupravy a hodiny zapůjčili TJ Náchod, TJ Jiskra Jaroměř a DDM Klíč. Boje za šachovnicí sledovali diváci z řad rodičů, učitelů, doprovodu a také žáků naší školy. Závěrečného vyhodnocení a předávání cen u jednotlivých kategorií se zúčastnila ředitelka školy RNDr. Věra Svatošová. Turnaj se svou velikostí zařadil mezi nejvýznamnější šachové akce pro mládež v kraji.