Jubilejní 15. rapid v Červeném Kostelci

Grafoklub v Červeném Kostelci se stal v sobotu 27. 8. 2022 místem, kde proběhl již 15. ročník šachového turnaje v rapidu. Hrálo se na 9 kol s tempem 10 minut +3 sekundy na tah, takže celý turnaj probíhal rychle a trval čtyři a půl hodiny. Šachový oddíl TJ Jiskra Jaroměř reprezentovalo 5 hráčů z celkového počtu 43.

Na 11. místě skončil Miroslav Martinovský s 5,5 body (+5 =1 -3). Turnaj zahájil dobře, ale mezi třetím a pátým kolem měl krizi. V časové tísni dokonce neviděl, že mohl dát jednotahový mat. Nejlepší partii sehrál v posledním kole s Honzou Kohoutem, kdy hrál jako „za starých časů“. Jinak však po herní stránce nepřesvědčil. Celkové 25. místo obsadil Milan Borůvka, který získal 4,5 bodu (+4 =1 -4). Měl trochu smůlu na los, když na začátku dostal podhodnoceného hráče. Na hře bylo znát, že dlouho nehrál. Občas „daroval“ soupeřům bod po hrubé chybě. Postupně se však jeho výkon lepšil a závěrečným finišem dokázal uhrát poloviční zisk. Solidní 30. místo uhrála Šárka Marxová s 4 body (+3 =2 -4). V turnaji hrála se všemi sestrami Archlebovými, když Evu s Ivou porazila a se Stelou (hrající za ŠK Lípa) remizovala. Uhrála o pět míst lepší umístění, než byla nasazena. Dokázala předstihnout takové zkušené hráče, jakými jsou Otto Nývlt či Ivo Peroutka. Nadějné hráčky Eva a Iva Archlebovy obsadily 39. a 41. místo, když obě získaly 3 body (+3 =0 -6). Jako vždy bojovaly ze všech sil, ale zbytečnými chybami se připravily o lepší výsledek. Jejich čas však teprve přijde, prakticky celou hráčskou kariéru mají ještě před sebou.

Celkovým vítězem se stal Viktor Velecký se ziskem 7,5 bodu. Turnaj řídil s přehledem Petr Čechura a organizaci tradičně zvládl Jaroslav Vacek. I když se našim hráčům mohlo dařit lépe, tak se dá říct, že jubilejní rapid se v Červeném Kostelci vydařil.