Není školení jako školení

Šachy mě baví čím dál víc, tak jsem se rozhodl zvýšit svou trenérskou kvalifikaci a v průběhu května a června 2022 absolvoval školení trenérů III. třídy v Brněnské šachové škole.

Na tomto školení přednášel IM Richard Biolek, GM Petr Velička a Miroslav Hurta. Přednášky se týkaly všech částí šachové partie, od zahájení až po koncovku, postupů trénování začínajících i pokročilých hráčů i organizačních a pedagogických oblastí. Zároveň byla zmíněna nutnost udržování fyzické kondice šachistů formou doplňkového sportu nebo věku odpovídající fyzické aktivity. Jako nejdůležitější však považuji následující myšlenku, která na tomto školení také zazněla: „Cílem šachového tréninku není vychovat z hráče velmistra, ale co nejlepší všestranně psychicky vyrovnanou rozvinutou a harmonickou osobnost.“ Jen doplním, že pokud se taková osobnost stane i šachovým velmistrem, tak to považuji jako bonus navíc.
 
Dále jsem se zúčastnil trenérského semináře koncem srpna 2022 v Rychnově nad Kněžnou. Zde měl původně přednášet GM Petr Neuman, ale z důvodu nemoci ho operativně zastoupil jaroměřský odchovanec, FM Luboš Roško. Luboš prezentoval svůj styl práce s šachovými talenty i spolupracovníky, osobní úspěchy, způsoby motivace hráčů a doporučil i určité studijní materiály. Následně rozebral některé ze svých partií a přidal i několik historek z různých zápasů. V druhém bloku následovala prezentace KM Jiřího Daniela, předsedy spolku Region Panda. Ten se s přítomnými podělil o své dlouholeté zkušenosti z trénování hráčů šachu, ale i z oblasti organizačních záležitostí, týkajících se vedení a řízení šachového spolku. Zároveň vyzval šachové funkcionáře k vyšší aktivitě, zejména v oblasti náboru nových hráčů, ale i výchově dalších trenérů šachu. Sdílení zkušeností zástupci úspěšných oddílů, jako je např. Region Panda, osobně rovněž považuji za velmi důležité pro rozvoj šachu. Vyšší úrovní spolupráce mezi kluby i jednotlivými šachisty totiž můžeme pomoci zvýšit úroveň šachu v ČR obecně.
 
Prázdniny končí a před námi je další školní rok i šachová sezóna. A to, jak bude probíhat, je pouze v našich rukách. Tak pojďme si to užít!  Šachu zdar!
 
Petr Doubek