KP: TJ Hronov - Jiskra Jaroměř 4:4

Rozdílné poločasy
V neděli 29. 1. 2023 jsme sehráli další kolo krajského přeboru. Hráli jsem venku - v Hronově. Tento tým postrádá svou dlouholetou oporu Pawla Kowalczyka. Dle info od domácích se odstěhoval (ne do Humpolce, tam se odstěhoval Hliník, ale do Německa). I přes tuto ztrátu jsou však domácí velmi silným týmem. A určitě nebyli spokojeni se svou stávající pozicí (6 bodů po šesti kolech - stejně jako my).
Už odjezd z Jaroměře byl netradiční. Na srazu se objevil i Petr Staněk, který nominován nebyl (se sám nenominoval). Prý mu v sobotu volal Jarda Čáp, že si něco provedl s nohou a jestli by tedy Petr nemohl přijet dělat rozhodčího. Takže jsme do Hronova dorazili nakonec v devíti lidech. 
 
Teď k partiím. Něco jsem viděl. A proč ten nadpis o poločasech? První 4 partie skončily remízou, dá se napsat i celkem rychle. Moc o partiích nevím, tak jen stručně, co jsem krátce viděl a zaslechl.
Honza remizoval jako první. Prý v konečné pozici stál malinko lépe, ale v autě říkal, že podobný typ pozic nemá rád.
 
Pak celkem rychle po sobě remizovali Luboš a Tomáš.
Tomáš hrál sice proti dvojici střelců (měl jezdce a střelce), ale jeho jezdec byl velmi aktivní. Celkově mi přišlo, že aktivita Tomášových figur vyrovnávala vcelku v pohodě pozici. Zda to tak opravdu bylo, nevím. Když soupeř nabídl remis, Tomáš přijal.
 
Luboš hrál černými Caro-Kann. Soupeř zvolil ne úplně běžnou variantu s 2. d3 a 3. Jd2. Luboš převedl pozici do "francouzských" struktur (asi) a závěrečná pozici mi přišla vyrovnaná.
 
Pavel Čech hrál s mladým Pepou Cibulkou. Bylo vidět, že Pepa se poctivě připravoval - udržel remis, přišlo mi, že bez problémů, dokonce jestli v konečné pozici neměl drobné plus. Tolik první poločas.
 
Zbyly tedy 4 partie. Tři mušketýři a jedna mušketýrka. A tady se tedy bojovalo - všechny partie skončily rezultativně. O těchto partiích vím o něco více.
Nejdříve prohrála Radka. Když jsem její pozici viděl poprvé, měl sice její soupeř dvojpěšce na "c" sloupci, ale přišlo mi, že má mnohem aktivnější figury. Koníka měla ještě na b8, za ním schovanou věžičku na a8, zatímco soupeř měl již všechno ve hře. Další pozici jsem viděl, kdy již byly vyměněny všechny těžké figury, Radka měla 2 jezdce a soupeř jezdce a střelce. Moc neumím posoudit, kdo vlastně měl lepší koncovku. V tu chvíli mi přišlo, že možná, měla většinu pěšců na opačné barvě polí, než byl soupeřův střelec, a říkal jsem si, že by se soupeř neměl moc na ty pěšce dostat. Co se mi ale pak nelíbilo, že soupeř si vytvořil vzdáleného volného pika na "h" sloupci. Konec jsem neviděl, Radka měla málo času. Ale ta koncovka by stála za hlubší, až hlubokou analýzu.
 
Vyrovnat se podařilo mně. Nějak jsem před partií nabyl dojmu, že i soupeř se připravoval. Proto jsem zvolil "starý" systém - kamennou zeď (c3, d4, e3, f4). Kdysi jsem toto hrával a třeba brácha to hraje dodnes (jak potvrdil Honza slovy: "Jako by to hrál brácha"). Vím, že ten systém není nijak průrazný, ale já věděl, co chci hrát. Počítač postupně přechází z hodnocení od -1 (někdy v 8.-10. tahu) přes nulu a postupné + pro mne. Soupeř navíc ztrácel hodně času. Proto jsem se možná snažil i nadále pozici komplikovat. Soupeř ustupoval, nakonec měl Jh8, Sf8. Přesto jsem propásl vhodný okamžik a nezahrál vyhrávající tah (prostě Jxf6 to chtělo dříve). Pozice byla ale pro černého natolik těžká, že vzápětí udělal chybu a vše se mu zhroutilo. Jsem celkem spokojen, i když mě mrzí, že jsem vyhrávající tah nezahrál dříve. Stav tedy 3:3.
 
Pak prohrál Pavel Prouza. Velká škoda, protože hrál dobře a domnívám se, že soupeře přehrál. Bohužel se dostal do časové tísně a v omezeném čase nenašel správné pokračování v útoku. A najednou to byl soupeř, který zaútočil a bylo po partii. Pavel byl hodně nešťastný (a naštvaný). Stav 4:3 pro domácí.
 
Jako poslední dohrával Olda Wenke. S Oldou jsem si v jednom týmu zahrál po dlouhých  ... no, ani nevím po kolika letech. Vítej zpět. Hrála se "Francie". V jednu chvíli jsem se lekl. Olda měl všechny (většinu) figur na dámském křídle a já začal za soupeře počítat obět Sxh7 a vůbec se mi to za Oldu nelíbilo. Soupeř to opravdu zahrál. Jenže Olda viděl dál, než já nebo soupeř. Prý vhodnou protiobětí (já to naživo neviděl) vše pokryl a dostal se do lepší koncovky (z mého pohledu). Dřel a dřel, až nakonec soupeře udolal. Skvělá práce a jednoznačně si Olda zaslouží titul bojovník dne. V autě jsme si pak říkali, že jsme se možná všichni nechali poněkud unést tahem Sxh7, že to mohl soupeř ještě někde lépe připravit. Ale to uvidíme, až uvidíme (tedy jako po partii).
 
Nakonec tedy 4:4. Asi spravedlivá remíza. Sice se jedna partie hodně otočila v náš neprospěch, ale k tomu druhému poločasu ta remíza asi patří. Pro nás to znamená, že jsme se vzdálili předposlednímu místu na 4 body. A máme velmi krásné skóre. Ale stále by to ještě nějakou výhru chtělo.
Tabulka je hodně zajímavá. V předposlední dohrané sezóně (covidové) skončily Hořice na prvním místě a těsně za nimi pak Slavia B, Jaroměř a Hronov. V tomto ročníku jsou Hořice na 6. místě, ale se zápornou bilancí výher a proher a hned za nimi je Jaroměř, Slavia B a stejně bodů má i Hronov. Jinak vede Náchod a tabulku uzavírají Třebechovice a Nový Bydžov.
 
Vráťa Jecha