Sobotní duely KSŽD v DDM Klíč

V sobotu 28. 1. 2023 uspořádal DDM Klíč ve spolupráci s ŠO TJ Jiskra Jaroměř úvodní sraz Krajské soutěže žákovských družstev (skupina A2). V pěkném prostředí DDM Klíč se sešlo pět družstev: Jiskra Jaroměř A, B a C, Slovan Broumov a Lokomotiva Trutnov. Podobného turnaje družstev a partií, kde se zapisovalo, se někteří žáci účastnili vůbec poprvé. Od úvodních kol bylo jasné, že o průběžné prvenství budou bojovat týmy Jaroměř A a Jaroměř B. Vzájemný zápas v 5. kole skončil překvapivě těsným vítězstvím béčka. Já jsem dělal rozhodčího. Hráči a doprovod měli k dispozici odpočinkovou místnost a možnost rozebrat partie s trenéry (Andrea Matoušová, Pavel Prouza, Radka Staňková).
V prvním kole se střetli Jiskry Jaroměř A s Jaroměří C.
Vyhrála děvčata z A družstva 4-0. Rychle vyhrály Eva Archlebová s Kryštofem Janásem, Iva Archlebová s Matyášem Horníkem a Vendula Jarešová s Robinem Janásem. Nejdéle bojovala Stela Archlebová s Vojtou Janečkem. Pozice byla dlouho vyrovnaná, ale v koncovce Vojta při časovce soupeřky přehlédl materiál.
Ve druhém zápase porazil Jiskra Jaroměř B Lokomotivu Trutnov 2,5-1,5.
Trutnov vzhledem k velké marodce přijel v oslabené sestavě se dvěma začátečníky, ale i tak v mnoha partiích potrápil své soupeře. Zvítězil Kryštof Balcar, Martin Šubrt a remízu přidal Šimon Krása. Lukáš Minár prohrál v poslední partii s Natálií Dekker v koncovce těžkých figur.
 
Na druhé kolo přijel Slovan Broumov a střetl se s Jaroměří A.
Náš A tým zvítězil 3-1, když vyhrály Eva Archlebová, Iva Archlebová, Vendula Jarešová a jedinou porážku utrpěla Stela Archlebová, když ve vyhrané pozici s kvalitou navíc nepokryla pole f7 a po dvojúderu přišla o věž.
Jaroměř C zdolal Lokomotivu Trutnov 3-1.
Zvítězil Matyáš Horník, Kryštof Janás a Vojta Janeček. Smůlu si vybral Martin Petružálek, když si ve vyhrané pozici nepohlídal mat na poslední řadě.
 
Třetí kolo se našim družstvům dařilo. A tým byl v utkání s Loko Trutnov stoprocentní 4-0.
Zvítězili Stela, Eva, Iva i Vendula. Vendy po boji v asi nejdelší partii turnaje, kde se převaha měnila ve věžové koncovce snad každým tahem.
B družstvo vyhrálo těsně 2,5-1,5.
Zvítězil Šimon Krása v souboji jezdců a věží, Vincenc Linhart a remizoval Lukáš Minár.
Ve čtvrtém kole se střetlo družstvo C a B.
Derby skončilo výhrou B 3-1. Zvítězil Lukáš Minár nad Martinem Petružálkem, Šimon Krása s Kryštofem Janásem a Vincenc Linhart s Michalem Černým. Michal se po taktické přestřelce pustil králem přes celou šachovnici.  Čestný úspěch za C tým zaznamenal Robin Janás v partii s Martinem Šubrtem. V druhém zápase porazil Trutnov Broumov 3-1. Výhra Trutnova mohla být ještě vyšší, když Natalie Dekker nešťastně nastavila v partii s Jonášem Jirmanem dámu.
Poslední páté kolo přinesl mj. souboj o první příčku mezi Jaroměří A a Jaroměří B.
A tým se musel obejít bez lídra Stely Archlebové, kterou nahradila Eliška Kociánová. Rychle zvítězil Matin Šubrt. Poté vyhrál Vincenc Linhart, když dal Vendule Jarešové mat uprostřed šachovnice. Remízu od Lukáše Minára přijala na první šachovnici Eva Archlebová. Na srovnání skóre nestačila ani výhra Ivy Archlebové s Kryštofem Balcarem. Celkévý stav byl 2,5-1,5 pro B tým.
Jaroměř C vyhrála po boji se Slovanem Broumov 3-1.
Nejprve dal pěkný mat Michal Černý. Na 2:0 zvýšil v napínavém duelu Matyáš Horník, když dal mat dvěma věžemi po h sloupci. K výhře týmu přispěl rozhodujícím bodem Martin Petružálek. Vojta Janeček získal kvalitu, několikrát odmítl remízu, bohužel v koncovce V+S proti 2S nastavil věž. Ale i tak výtězství 3-1 stačilo C družstvu na průběžnou bronzovou příčku v minitabulce.
 
První sraz Krajské soutěže žákovských družstev v DDM Klíč byl úspěšný. Děkuji pořadatelům za organizaci a pomoc s průběhem turnaje. Andrea Matoušová z DDM Klíč, Radka Staňková z TJ Jiskra Jaroměř a Štěpán Mareš z TJ Trutnov. Hráče chválím za bezproblémový průběh, skvělé chování a také musím ocenit bojovnost, kterou předvedli v partiích. Všechny tři týmy Jaroměře si vedou skvěle, v průběžné tabulce, obsadily 1. až 3. příčku. Pokračování bude 11. 2. v Trutnově, kde se utkáme s družstvy Lázně Bělohrad B, C a D a Hostinné. Partie se započítávají na rapid LOK.
 
 
Fotogalerie: moje, TJ Trurnov
 
Petr Staněk