Skvělý úspěch žáků na KSŽD v Trutnově

V sobotu 11. 2. 2023 jsme v Trutnově hráli závěrečná kola Krajské soutěže žákovských družstev skupiny A. Ve hře jsme měli tři družstva Jaroměře, A, B a C, složené z žáků z kroužků pod DDM Klíč. Přijeli jsme sice oslabení bez prvních šachovnic, ale nic nám nezabránilo hrát pěkné šachy.
Nejprve se střetly v 6. kole družstva Lázně Bělohrad B s Jaroměří A 3-1.
Zvítězit dokázala jen Iva Archlebová, ostatní se zatím rozehrávali. To byla také jediná ztráta našich družstev na turnaji.
 
Lázně Bělohrad C nestačil na Jaroměř B 0,5-3,5.
Zvítězili Vincenc Linhart, Mikuláš Šubrt a Martin Šubrt. Kryštof Balcar ve vyhrané pozici souhlasil s remízou.
 
Lázně Bělohrad D v duelu s Jaroměří C 1-3.
Vyhráli Kryštof Janás, Matyáš Horník a Michal Černý.
7. kolo Jaroměř A – Lázně Bělohrad C 3-1
Zvítězili postupně díky taktice Iva Archlebová, Bartoloměj Houšť a v dlouhé koncovce Eva Archlebová.
V utkání Jaroměř B – Lázně Bělohrad D 3-1 došlo k „opakování ceremoniálu“.
Hráči soupeře se posadili, rozehráli partie a naši získali na všech šachovnicích drtivou převahu. Potom si však vedoucí Bělohradu všiml, že se jeho hráči prohodili u šachovnic. Tak došlo po dohodě s rozhodčím k zrušení rozehraných partií. Bělohraďáci se posadili znovu a správně a partie začali nanovo. Podruhé to tak jednoznačné nebylo, ale i tak dokázali Vincenc Linhart, Mikuláš Šubrt a Martin Šubrt dovést své partie do vítězství.
 
Jaroměř C – Hostinné 3-1.
Zvítězili pěkným útokem Kryštof Janás, Tonda Novotný po taktickém přehlédnutí soupeře a Matyáš Horník v napínavé partii. Výsledek mohl být ještě vyšší, když dobře rozehranou partii (měl slibný útok na krále se ziskem figury) pokazil Martin Petružálek.
 
V 8. kole se utkaly týmy Lázně Bělohrad D – Jaroměř A 0-4.
Zápas měl jednoznačný průběh. Bod si připsali Eva Archlebová, Iva Archlebová, Eliška Kociánová a Bartoloměj Houšť.
 
Hostinné – Jaroměř B 1-3.
Zde bojovali všichni hráči se staršími a zkušenějšími protihráči. Vždyť kluk na první šachovnici byl větší než já smile. Každopádně se jich naši borci nezalekli a vyválčili na 64 polích důležité vítězství. Vyhráli Vincenc Linhart, Mikuláš Šubrt a Martin Šubrt. Vyhranou pozici měl i Kryštof Balcar, ale asi z respektu k obrovskému soupeři a zdánlivě nebezpečnému volnému pěšci, vzdal ve vyhraném postavení.
 
9. kolo představilo duel Jaroměř C proti Lázně Bělohrad B 3,5-0,5
Rychle zvítězili Kryštof Janás, Michal Černý a po boji i Tonda Novotný. Martin Petružálek si v koncovce s věží navíc nepohlídal pat.
 
Jaroměř A se střetlo s týmem Hostinné 4-0
Nejprve zvítězil Bartoloměj Houšť na taktiku. Iva Archlebová i Eva Archlebová získali převahu už v zahájení a obě zakončili partii útokem na krále. Nejdelší partii sehrála Eliška Kociánová, když se převaha přelévala na obě strany. V napínavé koncovce nakonec soupeři vyšachovala věž.
 
V závěrečném kole se střetla družstva Lázně Bělohrad B – Jaroměř B 0-4.
Pěkně vyhráli všichni hráči a zajistili si tak první příčku ve skupině s plným počtem bodů. Zvítězili Kryštof Balcar, Vincenc Linhart, Mikuláš Šubrt. Jako poslední dohrával Martin Šubrt v poslední partii turnaje. Napínavý souboj se několikrát otočil, ale Martin nakonec svou zkušenější soupeřku udolal v koncovce.
 
O překvapení se celý turnaj staralo naše C družstvo, které se díky výhrám ve všech duelech trutnovského soustředění, posunulo z 6. na 3. místo! V posledním kole je čekali soupeři z Lázně Bělohrad C.
Naši borci neponechali nic náhodě, když přesvědčivě vyhráli 4-0. Bod si připsali Martin Petružálek, Kryštof Janás, Antonín Novotný a Michal Černý.
 
Musím pochválit všechny hráče a hráčky, když navázali na skvělé výkony z prvního srazu a v Trutnově vybojovali první 3 příčky a postoupili tak do finále A! Na turnaji se chovali skvěle, za šachovnicí se jim mimořádně dařilo, i těm nejmladším šel dobře zápis partií. Turnaj se proti plánu trochu protáhl a ujel nám plánovaný vlakový spoj. Ale i tak jsme se vraceli se super šachovými zážitky a kupou sehraných partií, které si rozebereme na kroužcích.
 
Petr Staněk