Pardubice 2023 podruhé

Od poloviny do konce července se v Pardubicích, konkrétně v kongresovém centru Ideon, odehrávaly tradiční šachové souboje. Na 64 polích mezinárodního šachového festivalu (asi největšího vůbec) soupeřili tisíce šachistů z různých míst po celém světě. Kromě domácích hráčů z celé ČR přijely největší výpravy z Koreje a Německa. V tomto šachovém mraveništi si zahrálo plno převážně mladých talentů z našeho oddílu. O MČR družstev jsem psal v předchozím článku. Nyní se zaměřím na hlavní a doprovodné turnaje. Hlavní turnaje (A, B, C a 30+) se hrají na 9 kol solidním tempem 2 x 90 minut na 40 tahů + 30 minut s přídavkem 30 s za tah od začátku partie. Z toho by si mělo vzít příklad STK KHŠS a upravit hrací tempo v našem krajském přeboru, nebo alespoň vrátit ho na původních 120 minut + 30 s na tah.
 
V turnaji 30+ bojoval do posledního kola o medaile Oldřich Wenke. Nakonec vybojoval pěkné 8. místo z 69 účastníků, když uhrál 6b/9 (+5 =2 -2) s výkonem 1940. Porazil např. Kapustu (2132).
 
V turnaji B bojovala v konkurenci 279 hráčů Stela Archlebová. Uhrála 3b/9 (+1 =4 -4) s výkonem 1470. Měla soupeře z Ukrajiny, Německa, Belgie nebo Spojených Arabských Emirátů.
 
Nejpočetnější zastoupení jsme měli v turnaji C, kde soutěžilo 236 šachistů a šachistek. Zde si z našich nejlépe vedla Šárka Marxová. Uhrála 5,5b/9 (+3 =5 -1). S výkonem 1705 by příší rok měla rozhodně hrát v turnaji B. Stejně tak Lukáš Minár, který na svém premiérovém startu na podobném mezinárodním otevřeném turnaji vybojoval 5b/9 (+3 =4 -2) s výkonem 1423. Mimořádně se mu povedla především první polovina turnaje. Nekompromisně bez jediné remízy bojovala Iva Archlebová 4b/9 (+4 -5), když pěkně porazila např. Zdražila (1532). Stejně bodů a stejně nekompromisní výkon podala Eva Archlebová 4b/9 (+4 -5). Na jejím štítě skončil např. Knott (1349). Statečně na svém prvním vážném turnaji bojoval také Kryštof Balcar, nejmladší zástupce z našeho oddílu. Uhrál 2,5b/9 (+1 =3 -5), když bodoval s protivníky z Německa, Koreje nebo Polska. Všichni mladí zaslouží velkou pochvalu za předvedenou hru, bojovnost a ochotu na sobě pracovat a dál se zlepšovat. Naše hráče přijelo v průběhu týdne podpořit několik spoluhráčů z oddílu.
 
V doprovodném bleskovém turnaji Q3 (tempo 3+2) získal Petr Jecha 6b/11.
 
V bleskovém turnaji družstev R hraném na 11 kol (tempo 5+0) reprezentovalo náš oddíl šest hráčů (z toho dva hosté). 1. Jana Eretová 3b/9, 2. Tomáš Prouza 4b/9, 3. Luboš Hubka 4b/8, 4. Tomáš Kopecký 4b/8, 5. Radka Staňková 4b/8 a 6. Petr Staněk 1,5b/2. Výhodu rychlejších reakcí měli především týmy mladých hráčů, ale byla to zábava.
 
Součástí festivalu byl také stanoviště Petra Doubka, který zde zájemcům z celého světa prezentoval Folky, svoji stále oblíbenější variantu šachu.
 
Pardubický Czech open je atraktivní jak pro hráče, tak i pro diváky svou velikostí, kvalitou startovního pole (vždy hraje v A nějaký super GM, letos Movsesjan) a pestrostí soupeřů. Na své si přijdou také hráči dalších deskových her (Folky, Go, Shogi, Mankala, Rubikova kostka, Dáma, Quartino aj.) Doporučuji mladým vstoupit do světa dřevěných figurek právě na tomto turnaji a získat zde šachové úspěchy, kamarády a krásné zážitky.
 
Pořadí B, C, 30+, Q3, R
 
Petr Staněk