Dva zápasy KPŽD v Lázních Bělohrad a rapid Poděbrady

V sobotu 4. 11. 2023 jsme v Lázních Bělohrad rozehráli úvodní dvě kola Krajského přeboru žákovských družstev (KPŽD). Jedná se o nejvyšší týmovou soutěž žáků v královehradeckém kraji. Startuje 10 šestičlenných družstev a hráči se utkávají ve vážných partiích tempem 2 x 40 minut + 30 s na tah.
Na úvod jsme měli favorizované domácí družstvo z Podzvičinské šachové školy (PŠŠ). Zápas byl napínavý až do posledního tahu. Po zahájení to vypadalo bledě. Vincenc Linhart přehlédl taktiku, Evča Archlebová a Tobiáš Raule stojí pasivně. Postupem času se však situace zlepšuje. Kryštof Balcar dává remízu, ve střední hře se rozehrává Tobiáš Raule, má kvalitu a dva pěšce víc. Pěkně vyhrává Iva Archlebová. Šimon Krása má asi vyhranou věžovku. Bohužel pak kazí Tobiáš a je to jen remíza. Eva se dostala s nejhoršího a má skvělého střelce proti pasivnímu pěšci. Šimon i Eva nakonec vypouští výhru ve věžových koncovkách. škoda, mohli jsme na úvod zvítězit s favoritem soutěže. Nakonec z toho byla ale asi zasloužená remíza 3:3.
 
 
V druhém utkání jsme se střetli s týmem Jiskra Nový Bydžov. Rychle jdeme do vedení 4-0 díky Ivě Archlebové, Evě Archlebové a bodově se prosazují také Vincenc Linhart s Tobiášem Raulem. Všichni podali super výkon, když využili taktických přehlédnutí soupeřů. Za již rozhodnutého stavu Šimon Krása obětovává pěšce a „alá Tal“ jde do zápletek. Kryštof Balcar má 2 pěšce za figuru a slibný útok po g sloupci. Šimon hraje vynalézavě, nalezl soupeři věží, jezdcem a střelcem do černého království, ale nakonec po neopatrném Df1 přichází o dalšího pěšce a potom ještě o figuru. Kryštof si nevzal dalšího pěšce na h3 a manévruje proti bílému králi. Odmítá remízu věčným šachem a bohužel po šachu Dg3 přehlíží zatoulanou soupeřovu věž na 3. řadě. I tak oba zaslouží také pochvalu za bojovnost a celý tým vyhrává 4-2.
Jsme zatím na 4. příčce (z 10 týmů) v průběžném pořadí KPŽD. Další tři zápasy nás čekají 9. 12. v Náchodě.
 
V sobotu se hrál také 10. ročník oblíbeného turnaje mládeže v Poděbradech "O krále a královnu Symfonie". 104 dětí hrálo na 7 kol rapid tempem 2 x 20 minut + 5 s na tah ve dvou skupinách. V turnaji mladších (55 úč, 2013 a ml.) vybojoval Matyáš Horník 3b. V turnaji starších a juniorů uhrál 3,5b Bartoloměj Houšť.
 
 
Petr Staněk