Velká cena Lázní Bělohrad

V sobotu 13. 2. se konal již čtvrtý (předposlední) turnaj ze seriálu Velkých cen. Tentokrát naše 19-ti členná výprava (13 dětí a 6 dospělých) zamířila do Lázní Bělohrad. Celkem se na 64 polích střetlo 103 hráčů ve čtyřech věkových skupinách. Děti úspěšně reprezentovali oddíl TJ Jiskra Jaroměř a DDM Klíč

V kategorii 2000 a ml. (17 úč.) jsme měli jediného zástupce Aloise Martínka, kterému se v náročné konkurenci nejstarších moc nedařilo a získal 2 body. Pěkná byla výhra s Čermákem (Panda Rychnov n. K.).

Turnaj hráčů 2003 a ml. (34 úč.) byl z naší strany ve znamení boje o medaile. Adam Holda uhrál 5 bodů (o bod méně než vítěz turnaje) a svým bojovným výkonem 1344 se umístil na 5. místě. Poslední kolo hrál dokonce na první desce. Hrál agresivní šachy a dokázal využít chyb soupeřů. Solidní 3 body uhrál Pavel Friedrich. Trochu se trápil při realizaci převahy. Pěkné partie hraje Tonda Korityák. Tentokrát získal jen 2 body, protože ho soupeři často nachytali v taktice.

Tradičně byl našimi hráči nejobsazovanější turnaj kategorie 2006 a ml. (30 úč.). Turnaj zahájila dvěma výhrami Šárka Marxová. Šárka nakonec vybojovala 5 bodů, což stačilo na 6. místo v turnaji a zajistila si zlatý pohár a medaili za prvenství v dívkách (půl bodu před tradiční soupeřkou Terezou Šulcovou). O bod méně, tedy na 4 b. dosáhl bojovník Vojta Dostál. Sehrál poslední kolo dramatickou partii s Honzou, když se mu podařilo zvrátit průběh partie na svou stranu. Honza Špůr skvěle začal. Po úvodních dvou výhrách se však dostal na přední šachovnice, kde je náročné něco uhrát. Se soupeři však bojoval statečně, získal 3 body a oproti nasazení si polepšil 12 míst! Stejného bodového zisku 3 body dosáhl také Ondra Zolman, když se mu povedlo bodovat v posledním kole. Je vidět že ho šachy baví a postupně se zlepšuje. Po úvodních nezdarech se rozehrála Dorka Vyhlídová. Získala 2,5 bodu a v kategorii dívek byla těsně čtvrtá.

Do turnaje nejmladších 2008 a ml. (22 úč.) vlétla jako uragán Mariana Uhlířová, když zvítězila proti favoritům v prvních dvou kolech. Získala 3,5 bodu a za 3. místo v kategorii dívek bronzový pohár a medaili!!! Nejvíce se zde dařilo Davidu Lesákovi, který vybojoval 4 body, skončil těsně 7. a až prohrou v posledním kole přišel o medaili. Celý turnaj podával soustředěný výkon a celkově jde jeho výkon nahoru. Soupeři ho už začínají brát vážně. Turnaj od turnaje se zlepšuje Matěj Kolaja. Uhrál pěkné 3 body. O 100 % se zlepšil Filip Zolman, když získal svůj první bod. Důležitý je pro něj pravidelně hrávat doma nebo ve družině a řešit diagramy. To platí ostatně pro všechny děti.

Děkuji rodičům za pomoc a podporu během turnaje a dopravu. Dětem se na turnaji líbilo, hráli odvážně a neztráceli hlavu ani ve velmi podezřelých pozicích. Jako trenér mám radost ze dvou medailí a zlepšujících se výkonů v partiích. Většině hráčů se povedlo zvítězit v posledních kolech. Na závěr uvedu pěkný šachový citát Benjamina Franklina: "Hra v šachy nás učí, abychom nikdy neztráceli odvahu jen proto, že naše současné postavení vypadá tak špatně."