DDM Třebechovice – TJ Jiskra Jaroměř 3:5

Skvělé 5. místo v krajském přeboru!

V posledním kole krajského přeboru osmičlenných družstev jsme zajížděli do nedalekých Třebechovic. Celé utkání jsme měli „mírně navrch“ a tak se nám úlohu favorita podařilo po čtyřech a půl hodinách splnit, přestože na první šachovnici nastoupil za naše družstvo až pátý hráč soupisky. Protože z 2. ligy ani jeden z pěti celků našeho kraje nesestupuje, stačí domácím 11. místo na udržení.

Prouza Pavel v Pircově hře potvrdil vynikající formu. Již ve střední hře získal figuru a partii dovedl s přehledem do vítězného konce. Staněk dohrával v anglické jako poslední. Od začátku hrál nezvykle agresívně, až divoce. Ztratil (nebo obětoval?) dva pěšce a tuto převahu dokázal soupeř i přes velkou časovou tíseň využít. Prouza Tomáš v caro-kannu stál dlouho nejasně. Potom si však vytvořil dva spojené volné pěšce a soustředěným tlakem figur zcela rozvrátil obranu protivníka. Martinovský se v dámském gambitu připravoval k minoritnímu útoku. Černý však nabídl smír a protože jsme celkově stáli dobře, nabídku po delším váhání přijal. Kuneš také v dámském gambitu stál již od střední hry aktivněji, což vedlo k zisku figury. Potom však neviděl dvoutahový mat a ztratil věž. Honza je však velký bojovník a matovou síťna druhý pokus uzavřel. Růžičková ve své oblíbené francouzské, tentokrát bílými figurami, stála celou partii vyrovnaně. Soupeř měl však méně času a tak za stavu 4:1 v náš prospěch „jistila“ remízou celkovou výhru. Pultar měl v anglické problém s nedostatkem prostoru. Jeho pevnost však neměla vážnější slabiny a protože protivník neriskoval, došlo k dělbě bodu. Möller ve výměnné francouzské obětoval figuru za tři pěšce. Černý však útok odrazil a po výměnách v koncovce jediného pěšce proti jedinému jezdci už nebylo o co hrát.

V ostatních utkáních vedoucí celek Náchoda přijel do Jičína až v 10,07 hodin a protože všechna utkání posledního kola se hrají se začátkem v 9 hodin (jinak hraje Jičín až od 10 hodin), tak zřejmě prohraje kontumačně. Postup do 2. ligy si pravděpodobně vybojují hráči Hořic. Faktem zůstává, že hráči Náchoda často jezdí „na poslední chvíli“ (navíc zřejmě zapomněli na jednotný začátek posledního kola) a tentokrát za to tvrdě zaplatí. Rozhodnutí na šachovnicích by bylo samozřejmě nejlepší, ale bude velice těžké ho prosadit. Na konečné rozhodnutí je však třeba počkat. Náš celek obsadil nádherné 5. místo se ziskem 17 bodů (5-2-4) při vyrovnaném skóre 44:44. Na nejlepším výsledku několika posledních let se podíleli hráči (od první šachovnice počet bodů/počet utkání): Jecha 4/6, Vlčková 0,5/3, Back 1/5, Bém 3/9, Prouza Pavel 7/11, Staněk 3/8, Prouza Tomáš 6/10, Martinovský 3/6, Borůvka 3/6, Kudr 1,5/2, Kuneš 5/10, Růžičková 4/5, Pultar 1/2 , Rutter 1,5/3, Möller 0,5/1, Velecký 0/1.

Ostatní výsledky 11. kola:
ŠK AD Jičín D-Sněžka TJ Náchod rozhodne STK kraje
Panda Rychnov B-TJ Jiskra Hořice 4:4
TJ Dvůr Králové-Sokol Hradec Králové 4:4
Spartak Vrchlabí-ŠK Lípa B 3:5
Lázně Bělohrad-Slovan Broumov 5:3

Miroslav Martinovský