MČR v rapid šachu žen – Znojemská královna 2016

Ve dnech 16. – 17. 4. 2016 se na tradičním místě v Louckém klášteře ve Znojmě uskutečnil jubilejní 30. ročník mezinárodního turnaje žen a dívek Znojemská královna, který se hrál zároveň jako Mistrovství ČR žen. O kvalitě turnaje svědčí, že se zúčastnili tři WGM a průměr elo první desítky hráček bylo 2171. Celkem hrálo v turnaji 29 žen a dívek.

Radka Růžičková se turnaje zúčastnila již popáté a opět se dokázala dostat do horní poloviny výsledkové listiny. Loni měla 5 bodů a bylo z toho 9. místo. Letos v podstatně náročnější konkurenci hráček jako Julia Kochetkova (2368, SVK) nebo Olga Sikorová (2298, TŽ Třinec), uhrála 4,5 bodu a dosáhla na 14. místo (jako 17. nasazená). V prvním kole držela dlouho vyrovnanou pozici s WGM Kulovanou (2224, Loko Brno), potom střídala výhry, prohry a remízy. Porazila např. Janu Zavadilovou (1991, Unichess). V posledním kole remizovala s účastnicí pásmových turnajů a bývalou československou mistryní nestárnoucí WFM Hanou Modrovou (Bohemians Praha).

Znojemská královna je také společenskou akcí a příležitostí k mnoha setkáním s dřívějšími soupeřkami a kamarádkami (Folková, Eretová, Jaščenko, Vavrušková, Kovářová, Novosadová, Helver, Bálková, Kozová, Schirmbeck...). Doprovodné turnaje byly Memoriál Ing. Jana Turka hraný jako 8. díl série Grand-Prix ČR v rapid šachu a turnaj pro dívky Znojemská královnička. Já jsem letos působil pouze v roli trenéra, řidiče a fanouška okouzlen nejen krásným turnajem, ale i městem Znojmem.

Pořadí Znojemská královna
Zpráva na ČT sport
Článek na JMŠS
Reportáž Unichess
Fotogalerie

Petr Staněk