Memoriál Ing. Václava Vomáčky

Reportáž z oblíbeného žákovského turnaje O pohár starosty města Jaroměře je rozdělena na dvě části. V úvodu najdete tradiční shrnutí průběhu z pera ředitele turnaje pana Miroslava Martinovského a poté jsem se já pokusil o krátkou rekapitulaci výsledků všech našich zúčastněných mladých šachistů.

Jubilejní Vomáčkův memoriál

Za podstatně lepšího počasí, než jaké bylo předpovídáno, byl v neděli 15. 5. 2016 sehrán v DDM Klíč Jaroměř-Josefov jubilejní 15.ročník turnaje, hraného jako Memoriál Ing. Václava Vomáčky. Nadějní šachisté z osmnácti oddílů, škol a DDM bojovali o putovní pohár, který věnoval starosta Jaroměře. Potvrdila se stoupající obliba memoriálu, účast 61 hráčů je nejvyšší v celé historii. V hlavním turnaji se představilo ve dvou skupinách celkem 47 hráčů, ve vedlejším OPEN 14 účastníků. Jako obvykle se hrálo tempem 2 x 20 minut, ale často nebyl tento čas plně využíván. Mnoho účastníků si přálo vyhrát co nejrychleji a to se odráželo na množství chyb. Přesto bylo k vidění několik krásných kombinací, které vedly k zisku materiálu, nebo matové síti. Okolo 90% partií skončilo výhrou, jen u malého množství partií byl zaznamenán smírný výsledek. Po téměř šesti hodinách nekompromisních bitev si zlaté poháry za vítězství v sedmi kategoriích (mateřské školy, 1.-5. třída, OPEN) odnesli hráči: Ellen Lukášová (MŠ Hradec Králové), Kryštof Janeček (ZŠ Dubenec), David Lesák (TJ Jiskra Jaroměř), Michal Stejskal (Jiskra Hořice), Filip Rokoš (Ortex Hradec Králové), Lukáš Drašnar (ŠK Nové Město), David Faltýnek (Sokol Hradec Králové). Nejlepší dívkou byla vyhlášena Stela Archlebová z TJ Hronov.

Celkovým vítězem a trvalým držitelem poháru, věnovaný starostou města se stal Filip Rokoš, který vyhrál pohár již třikrát.

Z 19 zúčastněných jaroměřských hráčů obsadil mimo vítězného Davida Lesáka krásné 2. místo bojovně hrající Adam Holda a 3. místo Vojtěch Dostál, Jan Špůr, Pavel Friedrich a Filip Zolman. Smolařem turnaje byl Adam Holda, který měl při stejném počtu bodů jen nepatrně horší pomocné hodnocení.

Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi pamětní listy k 110. výročí narození naší první mistryně světa Věry Menčíkové, které byly podepsány nejvyšším představitelem šachu České republiky, předsedou ŠSČR Viktorem Novotným. Pořadatelem této akce byl šachový oddíl TJ Jiskra Jaroměř ve spolupráci s DDM Klíč. Chování hráčů, trenérů i přihlížejících rodičů bylo na potřebné úrovni a tak hlavní rozhodčí turnaje Milan Borůvka měl usnadněnou úlohu. Již tradičně předával vítězům poháry starosta města Jiří Klepsa.

Závěrečného předávání pohárů a cen se zúčastnilo nejméně 100 lidí, ve zcela zaplněné místnosti se to nedalo ani spočítat. V různých činnostech pomáhali: Petr Staněk, František Fuchs, Radka Růžičková, Zdeněk Michl, Andrea Matoušová, Alena Hudáková a Václav Jirka. Pisatel těchto řádků byl ředitelem všech patnácti ročníků. To je dlouhá doba, a proto je čas na změnu. Poděkování za spolupráci patří mnoha lidem ze šachového oddílu TJ Jiskra, DDM Klíč a MěÚ v Jaroměři, kterých bylo za 15 let práce při přípravě a uskutečnění Vomáčkova memoriálu okolo třiceti a proto je nelze vyjmenovat. Pocity při ohlédnutí za dlouhou řadou turnajů lze vyjádřit jedinou větou. Mám to, co jsem dal!

Miroslav Martinovský

Já své hodnocení hráčů začnu od turnaje nejmladších MŠ až 2. tříd: Zatím nejlepší výkon ve své krátké turnajové praxi předvedl v kategorii 1. třída náš nejmladší talent Filip Zolman. Získal 2,5 bodu, dal pěkný mat a zaslouženě vybojoval bronzovou medaili za třetí místo.

Mezi nejstaršími v kategorii 2. třída bojovali o prvenství od prvního kola dva největší favorité David Lesák a Vojta Dostál. Vojta svého oddílového protihráče Davida ve třetím kole porazil. V dalším kole získal v partii se Stelou Archlebovou drtivou materiální převahu, ale přehlédl jedinou proti šanci soupeřky. Nakonec uhrál 5 bodů, obsadil 3. příčku a získal bronzovou medaili.

Na pohár a zlatou medaili pro vítěze nakonec dosáhl zaslouženě s 6 body David Lesák. Hraje aktivní zajímavé šachy, pravidelně trénuje a v partiích měl nad ostatními účastníky často drtivou převahu. V partii s druhou Stelou získal dvě věže a figuru navíc.

Pěkné partie sehráli také 5. Radka Exnerová a 6. Mariana Uhlířová obě uhráli s 3,5 bodu a Radka se radovala s výhry ve vzájemné partii a pro obě to byl zatím nejpovedenější turnaj.

Pochválit musím za turnajové vystoupení také Adama Dítě a Matěje Kolaju. Oba uhráli 3 body a získali mnoho zkušeností do dalších šachových bitev.

Početně i kvalitou byl dobře obsazený turnaj žáků 3. až 5. tříd. U tohoto turnaje jsem dělal rozhodčího. Na prvních deskách předváděli nejkvalitnější šachy Drašnar, Pražák, Rokoš, Cibulka, Marxová, Ulrich, Petržela, Šulcová, Pichová a loňský vítěz putovního poháru Stejskal, kteří pak také většinou končili na stupních vítězů.

V kategorii 3. třída si bronzovou medaili za 3 body odvezl Honza Špůr, když se mu po pomalejším rozjezdu, kdy prohrával vyhrané pozice, se mu podařilo v závěrečných kolech několik bleskových výher.

Bojovné výkony v partiích předváděl také talentovaný Ondra Zolman, který uhrál také 3 body.

V kategorii 4. třída se nevýše umístila Šárka Marxová. Na turnaji na ni byla vidět únava po předchozím soustředění talentů. Statečně bojovala na předních stolech a uhrála pěkné 4 body, a to ještě neviděla výhru s Petrželou v předposledním kole.

Dorka Vyhlídová se na začátku turnaje trochu trápila, pokazila několik dobře rozehraných partií a uhrála 1,5 bodu. Vše si ale vynahradila pěknou výhrou v posledním kole.

V kategorii 5. třída se mimořádně předvedl Tonda Korityák. Skončil na 6. příčce, uhrál 4 body (např. stejně jako favorizovaný Cibulka) a v turnaji se mu povedlo porazit oddílovou konkurentku Šárku.

Mezi nejstaršími v doprovodném turnaji Open tvořili naši hráči polovinu startovního pole a získali dvě medaile. Těsně na pomocné hodnocení skončil na druhém místě Adam Holda6,5 body a s výkonem přes 1600 elo bral stříbrnou medaili.

Bronzovou medaili bral Pavel Friedrich se 4 body. Ve vzájemné partii porazil čtvrtého Karla Chalupu.

Karel Chalupa měl stejně bodů 4 jako Pavel. Na 8. místě skončil po bojovném výkonu loňský vítěz Mirek Vašata, když uhrál 3,5 bodu.

Několik zajímavých partií sehráli postupně se zlepšující se Vojta Jirka3 body a trochu nespokojený Lojza Martínek s 2,5 body, který čekal nějaký ten bod navíc. Bez bodu skončil Šimon Vik. Ale nemusí být smutný, se šachem teprve začíná a byl to pro něj první podobně náročný turnaj v životě. Příště to bude určitě lepší.

Myslím, že se podle ohlasů rodičů, starosty města a všech přítomných trenérů a šachistů, kteří přijeli podpořit děti na závěrečná kola, turnaj mimořádně povedl. Chválili velké množství cen, krásné poháry a medaile a upomínkové vlaječky pro každého účastníka.

Přijelo i několik dětí z oddílů a škol, které zatím nejsou příliš aktivní v regionálním mládežnickém šachu jako Česká Skalice nebo Dubenec. Chválu zaslouží především ředitel turnaje Mirek Martinovský, který se staral o ceny a bez kterého by se turnaj vůbec neuskutečnil, hlavní rozhodčí Milan Borůvka za bezchybné losování a řízení turnaje, za DDM Klíč Alena Hudáková a dále také rozhodčí Zdeněk Michl a František Fuchs.

Úspěch sklidilo skvělé občerstvení od Radky Růžičkové a v závěru turnaje nám pomohl Karel Chalupa. Povedla se také společná fotka po poslední partii.

Všem zúčastněným bych chtěl za tým organizátorů z ŠO TJ Jiskra Jaroměř a DDM Klíč poděkovat a popřát mnoho úspěšných tahů nejen za šachovnicí. Budeme se těšit v příštím již 16. ročníku Vomáčkova memoriálu na Vaši účast.

Pěkný článek o turnaji s názvem "V Jaroměři se o šachovou budoucnost bát nemusí" napsal na novinky.cz bývalý trenér a člen našeho oddílu pan Vladimír Tauchman z Jaroměře.

Foto z turnaje: moje, Borůvka, DDM