Šachová sezóna mládeže v plném proudu

Zimní období je vždy plné turnajů. Žáci TJ Jiskra Jaroměř z kroužku pod DDM Klíč se zúčastnili několika soutěží a získali díky Šárce a Filipovi také tři medaile:
 
Velká cena gymnázia J. K. Tyla
Třetí turnaj seriálu Velkých cen mládeže kraje přivábil v sobotu 13. 12. 2014 do královéhradeckého gymnázia 78 mladých hráčů a hráček ze 17 oddílů (např. Hradce Králové, Jičína, Trutnova, Broumova, Pardubic, Hronova nebo Rychnova nad Kněžnou).  Jaroměř reprezentovali čtyři zástupci. V kategorii 2002 a ml. uhrál Mirek Vašata 3 body. Střídal dobré nápady s chybami. Chce to trénovat, řešit diagramy a lépe hospodařit s časem.
Nejvíce hráčů 27 bojovalo v kategorii 2005 a ml. Stříbrnou medaili v kategorii dívek a 3 body vybojovala Šárka Marxová.
Za šachovnicí se nikoho nezalekl David Lesák, který v kategorii 2007 a ml. obsadil 6. místo se  3,5 bodu. V případě pozornější hry by jich měl na kontě ještě víc. Svůj první turnaj úspěšně odehrál nejmladší člen naší výpravy Lukáš Macsali. Povedlo se mu získat 3 body. Všichni čtyři zúčastnění mohou hrát ve stejné věkové kategorii i příští rok.
 
Náchodské okresní kolo přeboru škol
Ve středu 17. 12. proběhl OP škol Náchodska v šachu čtyřčlenných družstev. Kategorie 6. - 9. tříd se hrála na Obchodní akademii. Tři zástupci našeho oddílu tvořili kostru týmu Gymnázium Jaroměř. Na celkovém 5. místě se podíleli Adam Holda, který hrál většinou s „elisty“, 2 body / 5 partií, Karel Chalupa 1/5 a Mirek Vašata 2,5/5. Postup do krajského kola si zajistili favorité Gymnázium Náchod před Policí nad Metují.
 
 
Hradecká šachová liga
O zimních prázdninách 29. 12. 2014 si Šárka Marxová odskočila do Hradce zahrát turnaj Hradecké šachové ligy. Ve skupině začátečníků uhrála 4,5 bodů. Skončila celkově na krásném třetím místě a získala diplom za 2. místo v kategorii dívek.
 
Velká cena Lázní Bělohradu
Čtvrtý turnaj Velké ceny mládeže se odehrál 17. ledna 2015 v Lázních Bělohradě za účasti 76 hráčů a hráček. Ve startovním poli se nám díky rekordní účasti deseti zástupců oddílu TJ Jiskra Jaroměř podařilo obsadit všechny kategorie.
V openu dospělých bojoval Filip Rychtera. Měl usnadněnou úlohu díky malému počtu účastníků. Za statečný výkon získal bronzovou medaili a spoustu zkušeností do dalších šachových bitev.
Karel Chalupa se v kategorii 1999 a ml. dlouho rozehrával. Za soupeře měl většinou „elisty“ a hráče vyšších výkonnostních tříd. Díky zlepšeným výkonům v závěru turnaje se mu povedlo ukořistit alespoň 2 body a porazit jednu z medailistek.
V kategorii 2002 a ml. uhráli Mirek Vašata, Adam Holda a Pavel Friedrich shodně 3 body. Pavel se díky dvěma úvodním výhrám vyšvihl do čela, ale pak se mu už tolik nedařilo. Adam byl šestý nasazený a od úvodních kol se obtížně vyrovnával s úlohou favorita. Mirek se také dlouho rozehrával. V závěrečném pořadí skončil díky lepšímu pomocnému hodnocení před oběma oddílovými spoluhráči.
Nejpočetněji byla zastoupena kategorie 2005 a ml. Průměrně si vedli Martin Tauchman a Marek Příkaský, když oba uhráli 3 body. Oba odstartovali výhrou s favority a bylo pěkné ve druhém kole vidět hráče Jaroměře na prvních dvou stolech. Po 5 kolech měl Martin s 3 body našlápnuto ke skvělému výsledku. V předposlední partii se nechal strhnout k rychle hře a přehlédl, že může získat soupeřovu dámu. Když se oba soustředí na hru, hrají pomalu a sledují celou šachovnici, možnosti všech figur, tak dokážou sehrát pěkné partie. Honza Špůr neměl svůj den. Získal 1 bod, ale příště to bude určitě lepší.
V nejmladší kategorii 2007 a ml. jsme měli dvě naděje. Zazářil se 4 body David Lesák. Ve všech partiích předváděl bojovné šachy. Je na něm vidět zlepšení, když doma trénuje. Lukáš Macsali na svém druhém turnaji získal 2,5 bodů a objevil kouzlo šustrmatu.
U všech platí, když začnou pravidelně trénovat nejen na kroužku, ale i doma, můžou příště dosáhnout na medailové příčky.
 
 
Petr Staněk