Mládež – zimní turnajové boje družstev a jednotlivců pokračují

Krajská soutěž žákovských družstev
Nejdůležitější žákovskou soutěž družstev sezóny zahájilo družstvo TJ Jiskra Jaroměř v sobotu 24. 1. v Třebechovicích. Nastoupili jsme v „juniorské“ sestavě Adam Holda, Pavel Friedrich, Karel Chalupa a Šárka Marxová. Pro Šárku to byl první „vážný“ turnaj. V aréně místního DDM nás čekaly 4 utkání. Na úvod jsme prohráli s jedním z favoritů Broumovem 1-3. Druhé utkání jsme remizovali 2-2 s pořádajícími Třebechovicemi. Tady pěkně vyhrála Šárka. Ve třetím kole jsme smolně prohráli s pozdějším vítězem soutěže Lípou 1-3, kdy Adam s Šárkou prohráli vyhrané pozice. Ve čtvrtém zápase s Lipkami HK přišla také porážka 1-3. Soupeři proti nám vyrukovali na první šachovnici s Filipem Šolcem, který za Jaroměř B hostuje v KP dospělých. Partie byly divoké a mohli dopadnout jakýmkoli výsledkem, Šárka mohla v jednu chvíli dávat jednotahový mat, bohužel jej neviděla. V turnaji se nám moc nedařilo. Po bodu získali Šárka s Pavlem a 3 body Karel, který jediný byl se svým výkonem spokojen.
 
Závěrečné soustředění proběhlo 7. 3. 2015 ve Studnici. Šárku v sestavě nahradil Mirek Vašata. Hráči „Jisker“ se těšili na poslední dvě utkání a doufali v napravení reputace. Páté kolo proti domácí Studnici jsme vyhráli přesvědčivě 4-0. Adam získal postupně figuru, dámu, věž a soupeř se před matem vzdal. Pavel získal pozornou hrou pěšce, potom kvalitu a následně díky vazbě měl v koncovce převahu celé věže, kterou s přehledem uplatnil k výhře. Karel zaútočil na bod f7 a soupeře úplně převálcoval. Mirek se v úvodu trápil, potom se mu povedlo vtipné odtažné napadení, rozehrál figury a útok korunoval matem na poslední řadě. V posledním kole nás čekal celkově stříbrný tým Ortexu HK. Po půlhodině jsme vedli zásluhou zadních šachovnic 2-0. Mirek získal věž, vše vyměnil a v koncovce dal protihráči mat. Karlova soupeřka nestihla udělat rošádu a její král v centru zahynul pod brutálním matovým útokem.
(pozice po 13. tahu, BNT)
Pavel v zahájení obětoval pěšce za aktivitu, ale po taktických šarvátkách zůstal s figurou méně. Vedli jsme o bod a pozornost celého týmu se soustředila na poslední Adamovu partii. Ten stál dlouho aktivně, získal dva pěšce. V přechodu do koncovky o jednoho přišel, potom nezvolil nejlepší plán a svého střelce odvedl na poušť. Po oboustranných nepřesnostech souhlasil ve vzniklé věžovce s remízou. Výhrou 2,5-1,5 s Ortexem jsme si zajistili celkově 5. příčku.
Družstvo TJ Jiskra Jaroměř reprezentovali v KSŽD: 1. Adam Holda 1,5 bodu /6 partií, 2. Pavel Friedrich 2b/6, 3. Karel Chalupa 5b/6, 4. Šárka Marxová 1b/4, 5. Mirek Vašata 2b/2.
 
Chvaletická olympiáda – stříbrná medaile
V sobotu 7. 3. se kromě KSŽD hrála ve Chvaleticích šachová olympiáda mládeže. Ve třech věkových kategoriích se turnaje zúčastnilo 119 mladých hráčů a hráček ze 13 oddílů a tří krajů. ŠO TJ Jiskra Jaroměř a DDM Klíč úspěšně reprezentovali tři žáci.
V nejmladší kategorii A do 10 let se v konkurenci 56 dětí dařilo Šárce Marxové, když uhrála 4 body a obsadila 19. místo. Navíc získala stříbrnou medaili za druhé místo v kategorii dívek. Stejný počet bodů 4 a 22. místo vybojoval po pěkném výkonu Marek Příkaský.
V kategorii B do 13 let se mezi 46 účastníky neztratil Martin Tauchman. Získal 3 body s většinou staršími protihráči a předvedl bojovný výkon.
Výsledky: turnaj A, turnaj B,
 
Krajský přebor družstev mladších žáků
V sobotu 28. února 2015 v DDM Hradec Králové se 5-ti členné družstvo TJ Jiskra Jaroměř zúčastnilo Krajského přeboru mladších žáků. Celkem 10 přihlášených družstev bylo rozděleno do 3 kvalifikačních skupin, z kterých postupovali první dva týmy do finále A, ostatní potom do finále B.
Naše družstvo patřilo v soutěži k nejmladším a cílem bylo především získávat zkušenosti. Ve skupině A jsme hráli 1-4 se Sokolem HK, těsně 2-3 Pandou Rychnov a 1-4 s Jičínem. Postoupili jsme do finále B a hráli o 7. až 10. místo. Tam se nám mimořádně dařilo. V prvním zápase jsme oplatili porážku Rychnovu ze skupiny a zvítězili jsme stejným rozdílem 3-2. V druhém zápase přesvědčivě porážíme Třebechovice B 3,5-1,5 a v posledním kole nám k prvenství ve finále B a celkovému 7. místu stačila remíza 2,5-2,5 s týmem Lipky HK.
Na 1. šachovnici sehrál kvalitní partie Adam Holda, když vybojoval 3,5 bodu /6 partií. Na 2. šachovnici se nikoho nezalekl Pavel Friedrich 4b/6. Turnaj se tentokrát nepovedl na 3. hrající Šárce Marxové 0b/6, jednalo se však jen o náhodný neúspěch. Naopak na 4. desce se dařilo Martinu Tauchmanovi, když dokázal v závěrečných 4 kolech uhrát 4b včetně výhry se silným Jičínem, celkem uhrál 4b/6. Nepostradatelným členem jaroměřského družstva byl na 5. desce se turnaj od turnaje zlepšující Jan Špůr. Získal 1,5b/6, ale podle průběhu partií (3x získal dámu) to mohlo být minimálně 3,5 bodu. Díky jeho remíze v posledním kole jsme mohli slavit vítězství ve finále b.
Všem hráčům a přítomným rodičům bych chtěl poděkovat za reprezentaci oddílu a pomoc při organizaci a dopravě.
 
 Petr Staněk