Žákovské šachové jaro

Začátkem jara pořádají oddíly a KHŠS každoročně množství mládežnických přeborů a turnajů. Žáci z ŠO TJ Jiskra Jaroměř, DDM Klíč a ZŠ Velichovky se nezalekli žádného ze soupeřů a domů si za své výkony za šachovnicí odvezli několik pohárů a medailí. Šest hráčů si již v průběhu sezóny uhrálo 4. VT a u mnoha dalších je vidět zlepšení.
 
Přebor ZŠ Velichovky
Ve středu odpoledne 18. 3. 2015 proběhl na ZŠ Velichovky přebor žáků v šachu. Napínavých bitev s armádou šachových figurek se zúčastnilo 12 hráčů (8 chlapců a 4 dívky). Turnaj proběhl v přátelském duchu za podpory vedení školy. Pro většinu účastníků se jednalo o první vykročení do šachových soutěží. Šachy rozvíjí u dětí logické a matematické myšlení, prostorovou představivost, kreativitu. Učí děti rychle se rozhodovat, vybírat „nejlepší“ volbu z velkého množství možností. Zlepšují paměť, schopnost soustředit se a přispívají tak k lepším školním výsledkům.
Hrálo se švýcarským systémem na 5 kol tempem 2x10 minut na partii. Vítězkou turnaje se s 100% ziskem 5 bodů z 5 partií stala Šárka Marxová, která už rok hraje závodně za ŠO TJ Jiskra Jaroměř. V partiích využila své zkušenosti, dobře hospodařila s časem a zaslouženě získala zlatou medaili. Druhé místo v turnaji a stříbrnou medaili vybojoval Antonín Korytiák s 3 body. Hrál útočné partie a je vidět, že ho šachy baví. Stejný zisk 3 body a bronz za třetí místo si pěkným výkonem zajistil největší bojovník turnaje Vojtěch Dostál. Čtvrté místo a 3 body získal také Vojtěch Korytiák. Dlouho v turnaji vedl společně s Šárkou a dokázal, že mu nechybí odvaha ani talent. Turnaj se povedl i ostatním hráčům. Antonín Tomek, Emma Kašpárková, Milan Kukal,  Tomáš Abrahám, Jan Otman, Matěj Rode, Johana Kraličová a Natálka Tauchmanová dokázali, že se za šachovnicí na 64 polích nikoho nezaleknou. Je jen na nich, zda je budou šachy bavit, budou trénovat, jezdit na turnaje a hrát co nejvíc partií.
Turnaj se sledovali diváci z řad učitelů, rodičů a dětí z družiny. Na závěr si všichni účastníci vysloužili velký potlesk. Domů si kromě zážitků odnesli ceny, medaile, diplomy a pamětní listy. Poděkování patří zaměstnancům a vedení ZŠ Velichovky za pomoc s uspořádáním sportovní akce pro děti a nákup cen.
Tabulka:
 1. Marxová Šárka       5b (8.5)
 2. Korityák Antonín     3b (9.0)
 3. Dostál Vojtěch        3b (8.5)
 4. Korityák Vojtěch     3b (8.0)
 5. Tomek Antonín       3b (7.5)
 6. Kašpárková Emma 3b (6.0)
 7. Abrahám Tomáš     2.5b (7.5)
 8. Otman Jan             2.5b (6.5)
 9. Kukal Milan            2b (7.5)
 10. Rode Matěj            2b (5.5)
 11. Kraličová Johana   1b (8.5)
 12. Tauchmanová Natálie 0b (7.5)
 
Přebor HD10 a HD12 v Hradci Králové
V sobotu 28. 3. 2015 se do hradeckého gymnázia J. K Tyla sjelo čtyřicet chlapců a dívek zahrát si „vážný“ krajský přebor jednotlivců v kategoriích do 10 a 12 let.
Ve starší kategorii H12 jsme měli dva zástupce. Pavel Friedrich a Martin Tauchman měli oba shodně 3 body a předvedli svůj standart. Slabší soupeře poráželi, se zkušenějšími se jim již tolik nevedlo. Martin může hrát v této věkové kategorii i příští rok.
V kategorii D10 si pohár a stříbrnou medaili za druhé místo odvezla Šárka Marxová, když získala 4 body. Stejný bodový zisk měla vítězka Lucka Pichová z Hronova, se kterou však ve vzájemné partii prohrála. Statečně na turnaji válčil David Lesák. Ačkoli patří věkově ještě do mladší kategorie, uhrál 2,5 bodu a předvedl slušný výkon. V partiích nevyužil spoustu příležitostí. Marek Příkaský pěkně odstartoval. Vybojoval jeden bod z prvních dvou partií. Ve druhém kole s přehledem porazil domácího hráče, pozdějšího medailistu. Potom nastal problém, Marek ještě neumí zapisovat partie a rozhodčí z pořádajícího oddílu proto vyloučili našeho hráče z turnaje. Tentokrát se výsledkově nedařilo Honzovi Špůrovi, který získal 1 bod. Pochvalu zaslouží za to, že pěkně zapisoval a dobře hospodařil s časem. V partiích stál nadějně, několikrát získal i materiální převahu, ale body ztrácel v koncovkách.
 
Celkově hodnotím turnaj díky získanému stříbru úspěšně. Škoda jen necitlivému zásahu pořadatelů, protože Marek mívá skvělé závěry a určitě by zasáhl do bojů o medaili.
Výsledky HD10, HD12
 
Hradecká šachová liga
O velikonočních prázdninách 2. 4. 2015 se konal druhý turnaj Hradecké šachové ligy. Hrálo se ve dvou skupinách podle věku. Všem našim pěti zástupcům se v turnaji dařilo. Ve starší skupině (2001 a ml.) se s 5 body vytáhl Adam Holda, když předvedl dobrý výkon a získal mezi 19 účastníky 3. místo a bronzovou medaili. V mladší skupině (2006 a ml.) si Šárka Marxová vybojovala s 5 body celkové 3. místo z dvanácti účastníků. Mezi dívkami neměla konkurenci a skončila s převahou první. Body získali i další hráči. Zatím nejlepší výkon na turnajích předvedl Honza Špůr, když získal 6. a Lukáš Macsali 7. místo, oba se třemi body. Turnajovou premiéru mimo kroužek zažila Emma Kašpárková, získala 0,5 bodu a byla 4. nejlepší dívka.
 
 
Velikonoční šachový turnaj mládeže Hostinné
Dne 5. 4. se v Hostinném konal společně s tradičním blicákem turnaj mládeže. V mladší kategorii jsme měli dvě „želízka v ohni“. Šárka Marxová z TJ Jiskra Jaroměř uhrála 3 body a skončila na bronzovém stupínku. Pěkné páté místo a dva body získal Honza Otman z kroužku ZŠ Velichovky, když v jedné partii dokázal remizovat se Šárkou.
 
 
O krále bojiště na Chlumu
V sobotu 18. 4. 2015 se na ZŠ Štefánikova v Hradci Králové uskutečnil závěrečný šestý díl seriálu turnajů Velké ceny mládeže. Nejmladší kategorie se hrála zároveň jako KP do 8 let. Na turnaji reprezentovala ŠO TJ Jiskra Jaroměř, DDM Klíč a ZŠ Velichovky výprava „10 statečných“ společně se dvěma trenéry, několika rodiči a sourozenci.
Turnaj v kategorie 2002 a ml. se povedl Adamu Holdovi. Většinou se v průběhu turnaje pohyboval na předních šachovnicích, výkon zaznamenal na hranici 3. VT a až na dva soupeře bojoval se samými elisty. Po prohře s prvním nasazeným v úvodním kole dokázal vyhrát třikrát za sebou a vrátit se zpátky na první stůl. V 5. kole prohrál s pozdějším vítězem Martinem Novotným z Poděbrad. Vše si ale vynahradil o kolo později. Povedla se mu odveta z Krajské soutěže družstev dospělých a porazil Lukáše Drašnara z Vrchovin. Celkem vybojoval 4 body a obsadil solidní 8. místo. O překvapení se postaral už v prvním kole poslední 24. nasazený Mirek Vašata, když porazil svého oddílového spoluhráče Pavla Friedricha. Potom se mu v turnaji dařilo spíš střídavě a skončil se 3 body na 17. místě. Chce to především trénovat taktický postřeh. Nejlepší partie se mu vydařila v posledním kole, když skvěle realizoval materiální převahu. Turnaj se nepovedl Pavlovi Friedrichovi, který obvykle končí na předních místech. Chtěl bych ale vyzdvihnout jeho mimořádnou psychickou odolnost, že po počátečních nezdarech nerezignoval a ke konci turnaje zmobilizoval své síly. V posledních dvou kolech vybojoval 2 body.
Tři naděje reprezentovali náš oddíl na turnaji kategorie 2005 a ml. v konkurenci 25 hráčů. Nejlépe si vedl Martin Tauchman. Výborně odstartoval a po čtyřech kolech měl na kontě tři body. Celý turnaj odehrál na 3. - 5. šachovnici a nakonec to stačilo na 4 body a 10. místo. Martin hraje pečlivé šachy, dobře hospodaří s časem a v turnaji se mu povedlo několik pěkných partií zvláště bílými figurami. O půl bodu méně 3,5 získala Šárka Marxová. V turnaji patřila díky zkušenostem a čerstvé 4. VT k favoritům. Měla však pomalejší rozjezd a výhry získávala až na konci turnaje. Bodový zisk 3,5 jí stačil na stříbro ze druhé místo mezi dívkami. V dosavadní účasti na VC to byl nejlepší výsledek. Šárka má pro šachy několik dobrých předpokladů. Skvělou paměť, kdy po každé partii dokáže přesně ukázat, kde udělala chybu, nebo jak vymyslela vítězný postup. Zlepšila se v koncovkách a navíc má potřebné štěstí – často se jí podaří otočit výsledek partie. Pokud chce myslet na medaile i mezi chlapci, tak se musí u partie plně soustředit na hru a doma pravidelně trénovat taktiku - diagramy. Marek Příkaský vybojoval 3 body. Šachy ho baví a na turnajích se mu daří. Škoda nevyužitých šancí zápasů s Patrikem Dostálkem a Janem Burdou ve 3. a 4. kole, kde stál většinu partií na výhru - měl převahu věže respektive si mohl dotahovat dámu s šachem, ale nezdařilo se mu realizovat velkou výhodu. Na závěrečná kola ho přijela podpořit rodina a v posledních třech kolech dvakrát zvítězil.
Nejpočetnější zastoupení jsme měli v na turnaji kategorie 2007 a ml., který se hrál zároveň jako KP do 8 let. David Lesák patřil k favoritům a KP do 8 let byl pro něj zatím nejdůležitější turnaj. Se ziskem 3,5 bodů určitě není spokojený. První kolo s převahou vyhrál, ale od druhého kola zahazoval jeden bod za druhým. Ve druhém kole místo jedno-tahového matu dámou bral pěšce na okraji šachovnice. V předposledním kole dal smolně pat s dámou, věží, střelcem a pěšcem proti samotnému králi. U partií byl nepozorný a víc než bitva figur ho ve volných chvílích mezi utkáními zajímala hra na tabletu. Vzhledem k věku může hrát stejnou kategorii i příští rok. Doporučuji jet na příští turnaj s přísným dědečkem a určitě bez tabletu! Teprve předškolák Lukáš Macsali uhrál pěkný výsledek 2 body. Zvláště se mu povedla partie s Michalem Špriňarem ze 4. kola, kdy pěkně zaútočil a dal mat na oblíbeném políčku f7. Na turnaji se také skvěle uvedli dva nováčci z kroužku na ZŠ Velichovky. Oběma jsem ještě před turnajem vysvětloval, jak fungují šachové hodiny. Jakmile však zasedli za šachovnice, tak se nikoho nezalekli a bojovali až do konce. Jan Otman uhrál úžasný výsledek 4 body, umístil se na krásném 7. místě a v tabulce předběhl mnoho zkušenějších soupeřů. Je vidět že Honza trénuje nejen na kroužku, ale i doma s tatínkem, u partie přemýšlí a nachází zajímavé možnosti a kombinace. Největší úspěch jsem si nechal na závěr článku. Vojtěch Dostál ze ZŠ Velichovky svou hrou příjemně překvapil. Po úvodní prohře narazil ve druhém kole na celkového vítěze a nedal mu ve vzájemném utkání žádnou šanci. Partie přešla do koncovky dáma a král proti králi a díky nezkušenosti dal Vojta pouze pat. Potom se neskutečně rozehrál (v turnaji předvedl výkon na úrovni 1230 elo) když s přehledem zvítězil v pěti kolech za sebou. V partiích se nebál obětovat materiál. Vojta tak na svém prvním turnaji mimo kroužek vybojoval skvělých 5,5 bodu, získal stříbrný pohár a medaili za 2. místo v Krajském přeboru H8.
Bonusem k celoročním úspěchům našich žáků bylo ocenění Šárky Marxové. Ta obdržela při závěrečném vyhlašování velkou stříbrnou medaili, jako druhá nejlepší dívka v celém seriálu šesti turnajů Velkých cen.
 
 
Petr Staněk