KS: Sokol Hradec Králové – Jiskra Jaroměř B 4,5:3,5

V neděli 24. 2. nás čekal zápas o první místo v KS na půdě Sokola v Hradci Králové. Navzdory omluvenkám několika hráčů ze základu jsme jeli ve slušné sestavě.
Nejprve dohrál na 8. šachovnici Karel Chalupa s Jiřím Noskem. V dámském gambitu vystavěl skvělou pozici, útočil na soupeřova krále. Soupeř instaloval střelce na dlouhou diagonálu díky tomu měl vtipnou protihru. Po výměnách figur přijal Karel nabízenou remízu. 0,5-0,5
Hned poté nás do vedení dostal na sedmičce hrající Pavel Friedrich. V partii s Josefem Rejnušem se hrál také dámský gambit. Pavel ve střední hře získal figuru. Dobrá práce. Oba naši talentovaní mladíci sehráli skvělé partie! 1,5-0,5
Na zem nás vrátil prohrou na druhé desce Milan Borůvka. V sicilské stál podle mě nadějně. Bohužel potom s Otakarem Němcem přepálil v ostré pozici strunu, přehlédl Dc5+ a bylo po partii. 1,5-1,5
Hru Petra Doubka s Jaroslavem Walterem na 6. šachovnici jsem moc neviděl. Soupeři v Anglické postupně vyměnili skoro všechny figury, až přešli do koncovky, kde jim zůstaly věže a opační střelci. Soupeř měl sice dvojpěšce, ale vyhrát se to nedalo. 2-2
Potom dostala nabídku remízy Radka Růžičková. Na třetí desce s Vojtěchem Humlíčkem se hrála, jak jinak, francie a Radka odvážně vzala obětovaného pěšce na d4. Soupeř za to měl lepší figury, poté se nejspíš svojí aktivity zalekl. Radka remízu po chvilce váhání přijala (už byla v časové tísni), ale nejspíš měla hrát dál, protože při dohrávání svého soupeře jasně přehrávala. 2,5-2,5
Na jedničce čelil Tomáš Prouza neobvyklému tahu 1.Jc3 z dílny Lukáše Smoleje. Hra přešla do rovné věžové koncovky. Slovy konzultanta: „...v koncovce se má především vědět až potom myslet!“. Tomáš to nesehrál nejlépe a odešel poražen. 2,5-3,5
Pátá šachovnice byla svědkem urputného souboje Standy Pultara s Ondřejem Winterem. V uherské obraně přišly na řadu oboustranné manévry, obsazování sloupců, vazby, boje o slabá pole, profylaxe a údery v centru i na křídlech. Vše nakonec s remízovým závěrem. 3-4
Poslední jsem dohrával já (Petr Staněk) na čtvrté šachovnici s Lubomírem Palijem. V sicilské proběhlo plno výměn a dlouhá rocháda černého. Tlačil jsem marně. Ve vzniklé věžovce už nic nebylo. Nerad jsem musel souhlasit s remízou. 3,5-4,5
 
Utkání bylo dramatické a mohlo skončit jakkoli. Nakonec jsme viděli napínavé boje o každého pěšce, co pěšce, o každé políčko na šachovnici. Z nejtěsnějšího vítězství 4,5-3,5 se nakonec zaslouženě radovali soupeři ze Sokola HK. Na zápas nás přišel povzbudit David Bém, tentokrát v roli fotografa. V tabulce Krajské soutěže východ tak zůstáváme i po dnešní porážce na druhé příčce. Do konce soutěže zbývají dvě kola.
Malý výlet po zápase - s výsledkem utkání a náladou to rozhodně vůbec, ale vůbec nesouvisí.cool
 
Petr Staněk