KS: Jiskra Jaroměř B - Slavia HK C 6,5:1,5

V neděli 26. 1. 2020 jsme doma nastoupili k 7. kolu Krajské soutěže východ. Přivítali jsme Slavii Hradec Králové C, druhý tým v tabulce. Soupeř přijel v této sezóně dosud s nejsilnější sestavou, poprvé s prvními dvěma hráči na soupisce. My jsme se také sešli ve slušné sestavě, tak jsem čekal vyrovnaný souboj. V průběhu utkání nás přišlo podpořit pět skalních fanoušků! Já jsem dělal rozhodčího. Protože jsem se soustředil na svoji partii, tak jsem především zahájení ostatních nestíhal moc nesledovat, tak se předem omlouvám za možné nepřesnosti.
Nejprve zvítězil Tomáš Prouza. Hrál na první šachovnici s Luďkem Jaegerem svoji oblíbenou sicilku s pěšcovým nástupem na královském křídle. Pomocí střelce s dámou zaútočil na černého krále. Využil vazbu a získal přitom pěšce. S rozbitým královským křídlem se černému nechtělo pokračovat a partii vzdal.
1 - 0
Rychlé vedení nás povzbudilo! Poté remizoval Pavel Friedrich na 7. desce se zkušeným Ludvíkem Rozkovcem. Rozehráli anglickou. Do soupeře se Pavel pustil nebojácně a líbil se mi především jeho postup e4 v centru. Měl centralizované figury, věže na sloupcích a sloupcích. Postupem času se hra vyrovnala a partie vyústila ve smír.
1,5 - 0,5
Vedení navýšila Radka Růžičková na 6. šachovnici v duelu s Jindřichem Vochozkou. Využila několik nepřesností soupeře, získala materiál a partii zdárně dovedla k výhře.
2,5 - 0,5
Já (Petr Staněk) jsem sehrál dramatickou partii na druhé šachovnici s Lukášem Smolejem. Soupeř je znám svým živelným přístupem k zahájení, což se potvrdilo, když zvolil originální Birdovu hru s b3. Vystavěl jsem pevnou pozici a čekal, co soupeř vymyslí. Po zahájení se pokusil o nástup figur (D + J + V) na královském křídle. Zvolil jsem protiútok pěšci a zahnal jeho figury zpátky do bílého tábora. Soupeř sice postupně na královské křídlo převedl všechny své figury, ale manévroval s nimi tak nešťastně, že postrádaly jakoukoli souhru. Vše korunoval hrubou chybou, když dostal vidle na dámu a věž. Bez věže se ještě chvíli pokoušel komplikovat pozici na šachovnici. Když jsem vyměnil dámy s hrozbou, že si postavím druhou, se nakonec vzdal.
3,5 – 0,5
Důležitou remízu přidal Luboš Hubka na 4. desce s Ivanem Pickem. Rozehráli Dámskou indickou a zdálo se mi, že Luboš stojí lépe. Soupeři měnili figury a snažili se získat větší výhodu. V koncovce lehkých figur ji však nezískal ani jeden, a tak Luboš souhlasil s remízou.
4 - 1
Vítězný úder zasadil na osmičce Petr Doubek v duelu s Ondřejem Valíkem. Myslím, že partii rozhodly zkušenosti. Petr měl od zahájení převahu, kterou postupně zvyšoval. Hrál zodpovědně, metodicky a zároveň nepřipustil žádné drama. Ve střední hře vybojoval pěšce a potom ještě jednoho. Vyměnil soupeřovy aktivní figury a v jezdcové koncovce se dvěma volnými pěšci navíc nedal soupeři šanci.
5 - 1
Napínavou partii sehrál Roman Kudr. Na 5. prkně se střetl s Pavlem Steinerem. Oba přišli k partii s nekompromisním pojetím a agresivním stylem hry. Roman útočil po centrálních sloupcích. V lepší pozici se dostal do časové tísně, stále však nacházel skvělé tahy a pokračoval v útoku na krále. Postupně do něj zapojil věž, jezdce a dámu. Cestou sesbíral nějaký ten materiál a zdálo se, že král nemá kudy uniknout. Soupeři se nakonec se s vypětím všech sil podařilo prokličkovat monarchou do centra šachovnice, kde našel záchranu ve věčném šachu. Bojovný výkon!
5,5 - 1,5
Nejdelší partii zápasu sehrál Pavel Prouza. Na trojce se utkal s Petrem Přibíkem. Pavel ovládl c sloupec, dlouhou diagonálu a otevřel sloupec na krále. Navíc měl mnohem aktivnější figury, když se mu ve střední hře mu podařilo zatlačit soupeře na poslední tři řady. Po lavírování dámy s věží, když se ze svých figur snažil vymačkat to nejlepší, realizoval oběť na h6 s matovým závěrem. Povedená tečka úspěšného zápasu!
6,5 - 1,5
Všechny spoluhráče bych chtěl pochválit za bojovnost a zodpovědný přístup. Výsledek je pro hosty možná až moc krutý, ale dnes jsme hráli prostě líp. V tabulce KS východ jsme se dostali na 5. příčku.
 
Petr Staněk