Krátká reportáž z Open Jeseník

Již počtvrté jsme s Radkou zavítali do Jeseníku na letos jubilejní 30. ročník mezinárodního Fide Openu. Celkem 202 hráčů hrálo od 15. do 23. 8. 2020, 9 kol ve dvou turnajích A, B a doprovodném blicáku. Turnaj patří, dle mého pohledu, k nejlepším letním openům v ČR, na čemž mají zásluhu především pořadatelé a rozhodčí v čele s Pavlem Koriťákem. Super ubytování v hotelu M, online přenos, krásný hrací sál, město, lázně a okolí.
Oba jsme hráli A turnaj. Radka Staňková uhrála 3b/9 (+1 =4 -4) když po bojovném vstupu do turnaje, svou bodovou pouť zakončila v remízovém duchu. Rozhodující bylo asi 5. kolo v partii s Kučerou, kdy měla na šachovnici vyhranou pozici, ale v časové tísni nezvolila nejlepší postup, její pozice i židle pod náporem praskly a bod jí proklouzl směrem k soupeři.
 
Já (Petr Staněk) jsem uhrál 4 body (+3 =2 -4) většinou bílýma a se štěstím, když jsem na protihráče pokaždé nějak vyzrál, často obětí. Zajímavostí bylo, že jsem dohrával úplně poslední partii turnaje.
 
Mezi favority patřil náš kamarád IM Pavel Čech, který za nás hostuje v KP. V turnaji vybojoval 6 bodů a celkově 7. příčku. Na šachovnici vytvořil několik skvostů vč. Mokele Mbembe nebo nejdelší partie turnaje, která měla 139 tahů. Výsledkově určitě pomýšlel na medaili, ale turnaj pojal jako dovolenou, a tak dával před královskou hrou přednost výletům s rodinou.
 
My jsme letos dost užívali balneopark a kavárny nahoře v lázních. Nejvíc nás asi nadchla Tančírna v Račím údolí. Turnaj rozhodně doporučujeme všem šachistům z oddílu.
 
Petr Staněk