KP: Panda Rychnov B - Jiskra Jaroměř 2,5:5,5

"Tvrdý" souboj o 7. místo
V neděli 27. 3. 2022 jsme jeli do Rychnova sehrát poslední kolo krajského přeboru družstev 2021/2022. Před tímto zápasem jsme byli na 7. místě, Rychnov byl na 8. místě, dva body za námi. Pokud by Rychnov vyhrál, v tabulce by nás přeskočil. Pokud remizujeme nebo vyhrajeme my, tak.... pokud by ostatní výsledky dopadly dle předpokladů, skončíme stále na 7. místě. Tedy skutečná bitva o sedmé místo. 
Po příchodu do hrací místnosti mě překvapil počet připravených šachovnic. Bylo jich totiž 12. Trochu jsem se lekl, že se hraje ve 12 hráčích a že jsme někde zapomněli další 4 hráče. Ale naštěstí se propozice neměnily, šachovnice zůstaly po sobotním turnaji. 
Partie jsem moc neviděl a zatím jsem neměl možnost si je přehrát. Veškeré hodnocení je tedy pouze moje (tedy berte s rezervou). Navíc jsem asi půl hodiny analyzoval partii s Milanem a za tu půlhodinu se toho hodně změnilo. Takže ještě některé moje komentáře lze rozdělit na „před AP“ (analýzou partie) a „po AP“.
 
1. Miroslav Pavliček – Vratislav Jecha 0,5:0,5
No, z mé strany nic moc. Dostal jsem se do pozice, kterou prostě neumím. Taková „klidná“ anglická, nic moc se neděje, jen je potřeba chytře posunovat figurky. Posunoval jsem je (podle mne) výrazně hůř, než soupeř a někdy od 14. tahu se mi má pozice vůbec (ale opravdu vůbec) nelíbila. Když mi soupeř nabídl ve 20. tahu remiz, přijal jsem. Nejsem vůbec spokojen nejen z dnešní partií, ale i z celého výkonu v posledních cca 2-3 sezónách. Ale hlavu si popelem posypu až v závěrečném hodnocení (ke kterému se doufám dostanu).
 
2. Petr Staněk – Josef Novotný 1:0
Tak tady se dalo předpokládat na 100%, co se bude hrát. Pepa „Katenáčo“ Novotný prostě posledních …. asi „tisíc let“ nic jiného nehraje. Petr podle mne postavil figurky velmi správně, ale když Pepa začal hrozit útokem na královském křídle (zahrál g5), tak nabídl remízu. Pepa odmítl a za dva tahy ukryl krále na dámské křídlo. Podle mne to nebylo vůbec dobré, protože Petr rozjel prudký útok a následujících několik (mnoho) tahů Pepa jen vykrýval hrozby. Podle mne tam Petr mohl někde rozhodnout velmi rychle o své výhře. Moc se těším na to, až uvidím partii, protože jsem měl několik myšlenek (no, jednu), kdy si myslím, že Petr mohl hrát i lépe.  „Po AP“ jsem na šachovnici viděl pozici, kdy Petr měl pěšce navíc (V+J+4p x V+S+3p). Myslím, že to za Petra bylo vyhrané. Toto byla ale nejdelší partie, takže jsem měl opět „okno“ v dalším sledování a závěrečná pozice mi přišla hodně zajímavá. Fakt se těším, až si to přehraju. Petr zaslouží velkou pochvalu za bojovnost a vytrvalost.
 
3. Miroslav Čermák – Radka Staňková 0:1
Pozici „před AP“ si skoro vůbec nepamatuji. Soupeř hrál Trompowského útok. Prostě měl pěšce f4, e6 a d4. Před tím ale vyvinul Sc1. Pak jsem dlouhou část partie neviděl. Přišel jsem až v oboustranné časové tísni, kde Radka získala (mno, spíš soupeř přehlédl) jezdce. Bylo potřeba jen vykrýt nějaké průniky bílé dámy do tábora černé. Oni totiž oba králové nebyli zrovna moc dobře chráněni. Radka ale vše zkušeně pokryla a zaslouženě zvítězila. Také velmi bojovný výkon a pochvala před nastoupenou jednotkou.
 
4. Luboš Hubka – Petr Šubrt 1:0
Tak tady mám asi největší mezery ve znalosti pozice (jedno jestli „před“ nebo „po AP“). Stručně, viděl jsem pozici, kde oba soupeři měli těžké figury, Luboš jezdce a soupeř střelce. A pochopitelně oba ještě nějaké pěšce. Každopádně Luboš stál lépe (skoro bych napsal i výrazně lépe). Ovládal volný sloupce a jeho král byl výrazně více krytý. Říkal jsem si, že pro soupeře musí být velmi těžké vše vykrývat a asi se mu to nepodařilo. Také super výkon našeho borce. Poznámka – kdybych nebyl salát, mohlo to být ještě lepší, ale i tak výhra 3,5:0,5 na prvních čtyřech šachovnicích je super.
 
5. Pavel Kačírek – Tomáš Prouza 1:0
Tak tady se nám nedařilo (ale vůbec). Hodnocení mám jenom jedno – „před AP“.  Tomáš se musel v pozici někde nějak „zamotat“, protože to, co jsem viděl, již vypadalo velmi zle. Soupeř měl ve věžové koncovce (čtyři věže) volné pěšce b6 a c5, kryté ještě pěšcem d4. Vzápětí bílý získal i „a“ sloupec a bylo prakticky hotovo.
 
6. Jan Kuneš – Josef Rambousek 0:1
Před AP“ to bylo podle mne vyrovnané. Pak se (opět podle mne) trochu Honza zamotal a ztratil pěšce. Černý „vtrhnul“ do bílé pozice dámou a jezdcem a s Honzou to začalo vypadat bledě. Pak se „strhla“ oboustranná časová tíseň. Zde si myslím, že oba soupeři nehráli přesně. Tedy si to myslím téměř na 100%. Opět se těším na přehrání partie, protože pokud platí to, co jsem viděl, tak černý udělal hrubou chybu, která bohužel zůstala nepotrestána. Nakonec Honza prohrál na čas, ale už patrně v beznadějné pozici.
 
7. Michal Dušánek – Pavel Prouza 0:1
Je to opět jedna z partií, kde se těším, až ji uvidím. Pavel měl „domeček bez domovníka“ (h7, g6 a f7). Bílý na f6 obětoval kvalitu a umístil zde pěšce. Navíc dámu měl na f4, takže hrozilo Dh6. Jen musel pokrýt toho pěšáčka na f6. Pavel tvrdí, že neviděl možnost, jak by to měl bílý bez nějakého ohrožení provést a že pozici udrží. Přiznám se, že opticky mi to přišlo, jako skoro nemožné. Zvlášť, když Pavel měl většinu figur na „a“ sloupci (Ja5, Sa4). Ale Pavel si věřil a skutečně to vše udržel. A nejen udržel. Soupeř se opravdu ve snaze udržet a pokrýt pěšce na f6 „hodně otevřel“ (g4, g5) a Pavel toho využil a soupeř se před matem vzdal. Odvážný výkon.
 
8. Milan Borůvka – Daniel Pacourek 1:0
Naše nejrychlejší výhra. Černý zvolil Caro-Kan, Milan reagoval ostrým útokem pana „Panova“. Černý se dostal do pasivní pozice, Milan dělal logické tahy a velmi brzo stál velmi dobře. Soupeř se i nadále neorientoval nejlépe a Milan skvěle zvítězil. Zda se soupeř mohl nějak ubránit, nevíme (ano, to je ta „AP“ analýza). Každopádně výborný výkon.
 
Celkem tedy 5,5:2,5 pro nás. A znamená to že, …. jsme skončili na krásném 7. místě. V tuto chvíli ještě nejsou výsledky na oficiálním webu chess.cz, ale už jsem je našel na chess-results a vše dopadlo podle předpokladů. Každopádně jsem ani nečekal, že v zápase o sedmé místo se bude polovina partií dohrávat na půlminutě, u třech partií se budou brát další partiáře a poslední partie skončí někdy po více jak 4 hodinách. O tom, že v těchto partiích se objevily hrubé chyby způsobené časovou tísní, se asi není třeba zmiňovat. Ale takové máme hrací tempo. Závěrem jen velmi stručně – postupují SŠPM Lipky HK (to už bylo jasné před tímto kolem). Pokud tedy platí výsledky na chess-results, sestupuje Bělohrad. O osudu Sokola HK, který skončil na 11. místě se rozhodne v posledním kole 2. ligy – zda se Hořice udrží nebo spadnou.
 
Vráťa Jecha