V Mistrovicích se dařilo

Když jsme v sobotu 21. 5. 2022 odjížděli do Mistrovic (u Letohradu), tak jistě nikdo nečekal, že dosáhneme jednoho z nejlepších umístění v rapidu družstev za posledních několik let. Pardubický kraj pořádal v tomto sympatickém prostředí svůj přebor i za účasti celků z jiných krajů. Sestava TJ Jiskra Jaroměř byla opět ze zkušených borců Tomáš Prouza, Petr Staněk, David Bém a Miroslav Martinovský.
V prvních kolech to bylo na rozehrání. Kunvald A s Lokomotivou Česká Třebová neuhráli ani půl bodu a tak jsme po dvou kolech byli na čele 21 členného peletonu s 6 body při skóre 8:0. Potom jsme dostali Svitavy a byla to pořádná bitva. Soupeř ukázal, že zisk bronzové medaile v konečném účtování nebyl náhodný a udolal nás v poměru 3:1. Ve 4. kole nás čekalo Ústí nad Orlicí B, které reprezentovala rodina Holáskových. Sahali jsme po výhře, ale Tomáš pokazil vyhranou pozici a tak se zrodila remíza 2:2.
Diagram pro mládež z partie Holásek Pavel (2022) - Prouza Tomáš.
Bílý zahrál 1. Vxe5 a místo odpovědi Dxe5 0-1 přišlo v partii hxg3+ a 1-0.
Někdy může pořadí tahů rozhodnout partii.
 
Se seniory z Rychnova nad Kněžnou jsme toho pokazili v turnaji nejvíce a zkušený soupeř nám už nedal šanci. Porážka 1:3 nás mrzela, ale bylo třeba bojovat dál, protože při švýcarském systému se vše rozhoduje v posledních dvou kolech. V předposledním, šestém kole jsme měli štěstí na los. Soupeřům s názvem Hacienda 82 se v turnaji až překvapivě dařilo. Našemu soustředěnému výkonu však protivník nestačil čelit a tak se zrodil výsledek 3,5:0,5. V posledním kole se proti nám postavil juniorský celek Rychnova nad Kněžnou a byl to souboj o nejlépe umístěný celek mimo Pardubický kraj. Rychle stál na výhru pisatel těchto řádků. Třetího pěšce navíc už však zřejmě brát neměl. Ztratil čas, dostal se do tísně a prohrál. David vydoloval v jednoduché pozici, kdy už to vypadalo na remis (krajní pěšec s „falešným“ střelcem proměny) celý bod, Petr černými figurami bezpečně remizoval a tak rozhodnutí bylo na Tomášovi, který nadějného mladíka doslova „ukombinoval“ a tak máme 3 body za výsledek 2,5:1,5.
Konečné 5. místo znamenalo nejúspěšnější umístění družstva mimo Pardubický kraj. Zisk 13 bodů (4-1-2) při skóre 18:10. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol (2 x 20 minut +5 s) a hráči bodovali takto: Prouza 3,5 bodu, Staněk 4,5b, Bém 6b (nejlepší hráč 3. šachovnice!), Martinovský 4b. Přeborníkem se stal favorizovaný celek TJ Lanškroun, poděkování patří pořadatelům a hlavnímu rozhodčímu Martinu Šmajzrovi, který řídil turnaj s přehledem a rychle. V poledne byl vynikající řízek s bramborovým salátem za solidní cenu a tak se nám odjíždělo s dobrým pocitem vydařeného dne a úspěšné reprezentace našeho šachového oddílu.
 
Miroslav Martinovský