KSŽD v DDM Klíč

V sobotu 18. 1. 2020 jsme v DDM Klíč v Jaroměři Josefově pořádali úvodní tři kola Krajské soutěže žákovských družstev. Soutěž je rozdělena do dvou skupin Západ a Východ. Naše družstva startují v té východní. V každé skupině startuje 8 čtyřčlenných družstev (hráči nar. 2004 a ml. a nastoupit musí jeden ml. žák 2008 a ml. nebo dívka). Hraje se tempem 2 x 25 minut + 10 s na tah se zápisem. Vzhledem k počtu žáků, kteří chtěli hrát, jsem se rozhodl postavit tři družstva B, C a D. Na prvním srazu v Jaroměři se střetly naše družstva s týmem DDM Třebechovice B.
1. kolo
Jáchym Bém i Pavel Klempíř zvítězili celkem rychle. Pavel dal myslím šustrmat. Ondru Zolmana omilostnil soupeř patem. Jako poslední dohrával David Lesák. Rozhodl po dlouhém manévrování až v pěšcové koncovce.
 
 
 
V prvním derby se bojovalo nekompromisně. Za C zvítězily Stela Archlebová se sestrou Ivou a za D bodovali Tomáš Dřízal s bráchou Honzou.
 
2. kolo
Celkem rychle zvítězila Šárka Marxová, po boji přidali další body také Honza Dřízal s Matějem Moravcem.
 
V utkání proti Třebechovicím se bojovalo do vyčerpání posledních šancí. Do vedení dostal B družstvo Teodor ZolmanPavlem Klempířem. Vendula Jarešová snížila na 1:2, když vyzrála na Jáchyma Béma. Největší bitva se odehrála na první šachovnici. David Lesák přehrál Stelu Archlebovou, když kromě materiálu (věž navíc) hrozil i nekrytelným matem. Při realizaci však přehodil tahy a umožnil soupeřce se zachránit pěkným patovým motivem s obětí dámy.
 
3. kolo
V derby D překvapivě porazilo B tým, když za D bodovali Šárka Marxová, Honza Dřízal a Matěj Moravec a za D snižoval Ondra Zolman.
 
 
Dívčí tým C vysoko přehrál hosty z Třebechovic. Zvítězily Stela Archlebová, Vendula Jarešová a Iva Archlebová. Půlku za remízu přidala navrch Eva Archlebová.
 
 
Na závěr bych chtěl poděkovat paní Matoušové z DDM Klíč, přítomným rodičům, prarodičům a trenérům za pomoc s organizací šachové akce. Po třech kolech jsme se seřadili na průběžně 2. 3. a 4. místě.
Další kola proběhnou v Rychnově nad Kněžnou 15. 2. 2020. 
 
Petr Staněk