Povedený šachový výlet do Liberce, cesta místy jako z akčního filmu

Když píšu o akčním filmu, nemám na mysli zajímavé souboje na 64 polích, které jsou v taktických šarvátkách dost akční, ale především náročnou cestu vlakem. V následujících odstavcích shrnu momenty z průběhu turnaje. V sobotu 11. 3. 2023 jsme se zúčastnili šachového turnaje „O pohár ředitele školy“ na ZŠ Kaplického v Liberci, hraný jako Velká cena ŠSLK. Čekalo nás 7 kol tempem 2x15 minut na partii + 5 s na tah proti hráčům z Libereckého kraje.
Už cesta tam byla akční. Ráno nás uvítala pořádná chumelenice a nevlídné počasí. Bohužel vlak, kterým jel Přemek Řezníček z Police n/M, nabral velké zpoždění, tak musel jet dalším spojem o dvě hodiny později spolu s kroužkem Cestíků, který vede mj. šachová trenérka Matoušová a stihl přijet až na druhé kolo. My ostatní jsme před 6h vyjeli z Jaroměře a s cca 45 minutovým zpožděním před 9h dorazili do Liberce. Ředitel turnaje pro nás na nádraží poslal tři auta, abychom stihli zahájení a první kolo. Díky. Autem přijeli s tatínky sourozenci Heranovi a překvapivě Matyáš Horník. Naše výprava se nakonec čítala dva trenéry (já a Radka), tři rodiče a 13 mladých šachistů z kroužků pod DDM Klíč.

V turnaji 8-10 let (žáci nar. 2013 a ml.) v konkurenci 55 žáků bojovali bitvy za šachovnici Matyáš Horník, Dominik Dvorský, Bernard Heran, Vít Kaválek všichni s 3 body a Václav Rechrt 2,5b. Matyáš pěkně porazil Beátu Mohylovou ze Slávie Liberec a Daniela Valtra ze Zikudy Turnov. Po nepřesvědčivém začátku se Dominik rozehrál k pěknému výkonu, kyž dokázal postupně třikrát zvítězit. Naopak skvěle zahájil Bernard, král šustrmatů, který v prvních čtyřech kolech vybojoval 3 body, ale pak narazil na favorizované soupeře. Pochvalu zaslouží také Víťa, nejmladší z naší výpravy (ročník 2015) který na svém prvním turnaji mimo kroužek uhrál 3 body. Spokojený byl i Vašík s dvěma výhrami a remízou, když pěkně udolal Jonáše Cidlinského z Zikudy Turnov.
V turnaji 12-14 let (žáci nar. 2009 – 2012) se mezi 60 účastníky neztratili Kryštof Balcar 3,5b, David Míl, Antonín Novotný oba 3b a Eduard Heran 2b. Kryštof sehrál povedený turnaj. Po pátém kole to vypadalo, že bude hrát ve své kategorii o medaile. Nakonec skončil jako nejlepší z 3,5 bodových a s výkonem 1206 si uhrál 4. VT. Bojovníkem naší výpravy by se dal nazvat David, když ani jediná jeho partii neskončila remízou. Dokázal pěkně zavařit i zkušenějším soupeřům. Tonda měl povedený především závěr turnaje, když si připsal výhry v závěrečných dvou kolech. Eda porážel za šachovnicí především děvčata, např. v posledním kole domácí hráčku Magdalénu Novákovou ze ZŚ Kaplického.
V turnaji nejstarších 16-18 let (žáci 2005 – 2008) hrálo 17 účastníků. Nakonec jsme získali bronzovou medaili, kterou v kategorii do 18 let vybojoval Přemek Řezníček s 3,5b (ač hrál až od druhého kola). Stejný počet bodů 3,5 měli Lukáš Minár a Šimon Krása. Vojtěch Zeman, vybojoval 2,5b. Přemek porazil Václava Vaníčka a remizoval s Matějem Maršíkem oba z Desko Liberec a také s Matějem Hejným ze Slovanu Vansdorf. Poslední kolo podcenil braní na g7. Lukáš měl v partiích určitě na víc. Některé remízy se tvářili jako výhry. Po výhře v prvním kole se zvedl a druhou polovinu turnaje již neprohrál. Zaslouženě si s výkonem 1233 uhrál 4. VT. Šimon hrál nápaditě a často dokázal soupeře překvapit. Vybojoval si výkonem 1100 také 4. VT. Poslední do party Vojta se při své turnajové premiéře uvedl odvážnou hrou. Měl super úvod a výhru na závěr. U několika soupeřů podcenil taktiku, ale i tak může být se svým výkonem spokojený.
Pořadatelé z místního šachového klubu v čele s ředitelem turnaje Martinem Labajem připravili pro více než 130 dětí povedenou šachovou akci. Vše bylo pěkně zorganizované, hráči hráli v kategoriích podle věku, učebny, kde se hrálo, byly barevně odlišeny stejně jako trička jednotlivých rozhodčích. Na nástěnkách bylo vždy rozlosování a průběžné pořadí. Začátky jednotlivých kol oznamovali pořadatelé školním rozhlasem, což bylo velmi praktické. Na akci byl fotograf a super bufet, kde prodávali kávu, nápoje, řízečky, párky, zákusky... O volný čas dětí, které dohráli partii, se starali animátoři v herně se stolním fotbálkem a spoustou šachovnic (vč. Českých šachů), místnost s interaktivní tabulí, kde hráči o přestávce mezi koly řešili diagramy na Lichess.org atd. Určitě to byl jeden z nejlépe zorganizovaných žákovských turnajů. Všichni žáci dostali od pořadatele šachový perníček.
Cesta zpátky MHD byla také akční. Odcházeli jsme hned po skončení našich partií v posledním kole. První autobus nám těsně ujel. Naštěstí jel za cca 6 minut další. Přestupovali jsme postupně z autobusu na tramvaj a potom jsme museli stihnout vlak v 16h. Nakonec vše dobře dopadlo, ve vlaku jsme se setkali s kroužkem Cestíků a po 18h jsme přijeli na nádraží do Jaroměře. Na závěr bych chtěl naše šachisty pochválit. Za šachovnicí se snažili, bojovali do posledního kola a celý turnaj se chovali vzorně. Někteří řešili šachové diagramy i ve vlaku cestou domů.

Pořadí turnaje: 8-10, 12-14, 16-18