Jaroměřské hodinovky

Na začátku velikonočních prázdnin ve dnech 24. 3. a 25. 3. 2016 se kromě žákovského rapid turnaje sešlo v DDM Klíč Jaroměř - Josefov také šest nejlepších mládežníků z pondělního kroužku pokročilých, aby se navzájem utkali v turnaji každý s každým s trochu serióznějším tempem 2x 60 minut na partii se zápisem. Turnajovou tabulku vyztužili šachovými boji ostřílení matadoři s mnohaletou turnajovou praxí Zdeněk Michl a Pavel Halbich. Rozhodně se jednalo o zajímavou konfrontaci mládí a zkušeností. O závěrečném pořadí rozhodovaly body, vzájemná partie, počet výher, Koya a případně Armagedon (kdy má bílý na hru 5 minut, ale musí vyhrát, černý má pouze 4 minuty a k vítězství mu stačí i remíza), na který ale nedošlo.

Suverénem turnaje se stal se 6 body Pavel Halbich. Ani v jedné partii nebyl ohrožen a většinu protihráčů přehrál ve střední hře. Turnaj vyhrál zaslouženě a pro ostatní účastníky může být vzorem svým zodpovědným přístupem k partiím. Na stříbrnou příčku se překvapivě mezi dva favority vklínil ambiciózní Adam Holda s 5 body a výkonem 1420. Nevyšla mu pouze jedna partie s Karlem, naopak ostatní konkurenty z kroužku přehrával celkem přesvědčivě. Bronzovou příčku bral super solidní Zdeněk Michl také s 5 body. První den povolil soupeřům pouze jednu remízu. Překvapením turnaje byl výkon Karla Chalupy, který porazil Adama, Šárku a v koncovkách s Lojzou a Mirkem si navíc vybral velkou dávku štěstí. Na turnaji získal 4,5 bodu a uhrál si 3. VT při výkonu 1361. Nejmladšího účastníka a zároveň jedinou dívkou v turnaji dělily od vítěze nejen tři body, ale také 61 let! I tak se Šárka v turnaji neztratila, když dokázala porazit tři starší spoluhráče z kroužku a z jejich partií bude na tréninku nejvíc diagramů. Víc bodů než 2,5 na svém kontě čekal určitě loňský vítěz nejstarší kategorie Vomáčkova memoriálu Mirek Vašata. Alespoň má motivaci do dalšího tréninku, aby příště jeho předvedená hra a bodový zisk byly vyšší. Houževnatost a bojovnost předvedl Alois Martínek. V několika případech pokazil dobře rozehranou partii a jednou ve vyhrané pozici překročil čas. O jeho bojovnosti svědčí výhra v posledním kole. Statečný výkon předvedl také druhý nejmladší hráč turnaje Tonda Korityák, když jako jediný dokázal první den remizovat se Zdeňkem Michlem. Povedla se mu také věžová koncovka s Mirkem. Doufám, že kromě potřebné praxe získali žáci i novou zkušenost s delšími partiemi, což jistě zúročí v dalších bojích za šachovnicí! Na závěr bych chtěl poděkovat paní Matoušové a DDM Klíč za přátelské prostředí, občerstvení a diplomy, dále sponzorům ŠO TJ Jiskra Jaroměř, panu Martinovskému a panu Jirkovi, kteří do turnaje věnovali ceny a Milanu Borůvkovi za pomoc při organizaci turnaje, ukládání partií a zaslání výsledků na LOK.