Oddílový přebor mládeže na DDM Klíč

Ve čtvrtek 24. 3. 2016 se na DDM Klíč sešlo 18 mladých nadějí jaroměřského šachu, aby se navzájem poměřili v nejinteligentnější hře světa. Myšlenkou bylo setkání všech dětí z šachového oddílu TJ Jiskra Jaroměř, které trénují na kroužku v Jaroměři, na ZŠ Velichovky a v ZŠ Rychnovek, ale znají se jen z turnajů nebo přeboru škol. První prázdninový den si tak cestu za šachovnici našlo 13 šachistů a 5 šachistek. Hrálo se tempem 2x15 minut švýcarským systémem na 7 kol. Turnaj jsme nazvali podle organizace, pod kterou šachové kroužky spadají: Přebor DDM Klíč.

V turnaji zvítězil s velkou převahou Vojta Jirka. Zaslouženě si uhrál 4. VT. V partiích byl jen jednou ohrožen druhým v pořadí o šest let mladším Davidem Lesákem. Na třetí místo se výhrou v posledním kole vyšvihl Vojta Dostál. Mimořádně se turnaj povedl Vojtovi Korityákovi a Honzovi Otmanovi, kteří až do posledních kol bojovali o stupně vítězů. Na prvním turnaji v životě uhráli úžasný výsledek Šimon Vik a Adam Dítě. Soustředěný šachový výkon předvedl Ondra Zolman. Jeden z favoritů, Honza Špůr, pokazil v posledních dvou kolech nadějné pozice a místo plánované medaile to byli 3 body, ale i tak může svůj výkon považovat za úspěšný. Turnajové zlepšení předvedl Petr Krsek, i když nedokázal dotáhnout do matu několik vyhraných pozic. Na prvním turnaji získali své premiérové body Darek a Tomáš. Filípek byl na své soupeře až příliš hodný.

Na 64 polích šachovnice se rozhodně neztratilo ani pět dívek. Všechny předčily svým výkonem a bojovností mé očekávání a uhrály si plno bodů. Medailové posty si rozdělila děvčata z kroužku v Rychnovku. Zlatou medaili vybojovala Dorka Vyhlídová, když jako bonus získala skalp jednoho z favoritů. Stříbro uhrála Izabela Wache a na bronz dosáhla v závěrečném finiši Radka Exnerová. Při svém premiérovém turnajovém vystoupení příjemně překvapila Anička Jirková, tolik bodů jsem rozhodně něčekal a klukům nic nedarovala ani Mariana Uhlířová.

Turnaj proběhl v přátelské atmosféře za přítomnosti rodičů a prarodičů. Chtěl bych poděkovat sponzorům ŠO TJ Jiskra Jaroměř, panu Martinovskému a panu Jirkovi, kteří do turnaje věnovali ceny, paní Matoušové a DDM Klíč za příjemné prostředí, občerstvení a krásné diplomy a pamětní listy a Radce Růžičkové za pomoc při organizaci turnaje. Málokterý oddíl se může pochlubit takovým počtem šikovných a talentovaných žáků. Nakonec není důležité, kolik kdo uhraje kolik bodů a získá medailí, ale to, že ho šachy baví a dokáže sehrát pěkné partie. Úspěchy přijdou dřív nebo později, ale nejvíc se drží těch, co trénují a hrají nejen na kroužku, ale i řeší diagramy a hrají také doma.