Krajský přebor mládeže do 14 let v Havlovicích

Ve čtvrtek 18. 4. a pátek 19. 4. o Velikonočních prázdninách se v pěkném prostředí Kulturního domu v Havlovicích uskutečnil Krajský přebor do 14 let. Mezi 22 hráči jsme měli nadějné žáky. Hrálo se 6 kol tempem 2x40 minut + 30 s na tah se zápisem. Turnaj byl velmi bojovný a na poměry našeho kraje kvalitně obsazený. Důkazem může být, že hráči s elem 1400-1500 uhráli „jen“ 50% bodů. Nyní přidám několik kritických poznámek k výkonům našich hráčů:
 
Šárka Marxová (+3 -3, výkon 1137)
Šárka hraje velmi bojovné šachy, což dokázala výhrami v posledních dvou kolech. Je škoda, že při partii často nepočítá s možnostmi soupeře a dostává se tak do kritických situací. Šárku šachy pořád baví, musí ale začít opět trénovat. Zisk 3 bodů pro ni znamenalo 3. místo v kategorii dívek. Věřím, že to příští rok bude ještě lepší.
 
David Lesák (+3 -3, výkon 1173)
David patří věkem ještě do mladší kategorie. V průběhu turnaje narazil na tři favority (Gloser, Schmutzer, Zelba). Jako plus u něj vidím, že se nevzdává ani v na první pohled ztracených pozicích a ochotně jde do koncovek. Pěkně otočil partii s Ježem. Škoda, že hraje pořád velmi rychle a často odpovídá v bleskovém tempu ihned po soupeřově tahu. Kdyby se u partie častěji zamyslel, tak má na kontě určitě víc bodů.
 
Tomáš Dřízal (+2 =1 -3, výkon 1160)
Pro Tomáše to byl zatím nejsilnější „vážný“ turnaj. Je super, že v závěru prvního dne zabral a připsal si výhru. Dobré šance měl s Mečířem. V posledním kole uhrál remízu s favorizovaným Špriňarem. Stejně jako David a Šárka musí začít hrát pravidelně vážné partie. Jen tak se může výkonnostně posunout do krajské špičky.
 
Stela Archlebová (+4 -2, výkon 1374)
Stela patří věkem stejně jako David mezi mladší, ale to ji rozhodně nějak nelimitovalo. Pěkně porazila Zelbu a Glosera a zaslouženě vybojovala 6. příčku (2. mezi dívkami). Stela hraje útočné agresivní šachy. Podle příkladu Šárky začala hrát Královský gambit. Podle obsahu partií hraje na úrovni 3. VT.
 
Vendula Jarešová (+1 -5, výkon nic moc)
Vendy dokáže partie zajímavě rozehrát a často stojí vyrovnaně nebo i lépe. Největší vliv na její hru má to, že se u partie nedokáže soustředit. Myšlenkami i pohledy odbíhá k okolním partiím. Díky tomu přijde o body. Pokud se naučí soustředění, tak se její výkony určitě zlepší.
 
V utkáních bylo plno chyb a přehlédnutí. Pro všechny bude důležité rozebrat si s trenérem sehrané partie a podívat se na příčiny prohry. Partie, která nebyla rozebrána, jako by nebyla sehrána. Všechny hráče musím pochválit, předvedli lepší výkon než jejich aktuální rating.
V Havlovicích byl přítomen trenér Karel Soural. V průběhu turnaje přijelo podpořit naše hráče plno fanoušků různými dopravními prostředky, autem, autobusem, já s Radkou na kole, Tonda st., Tonda ml. a Vojta na lodi apod. Doufám, že budeme mít v příštím ročníku KP hojnější účast a více medailových úspěchů. Poděkování zaslouží přítomní rodiče, především pan Marx.
 
Petr Staněk