Dvacáté ohlédnutí za Janskými Lázněmi

Penzion Protěž v Janských Lázních za pořadatelství Krajského šachového svazu uvítal v době 3. - 8. 5. 2019 celkem 90 šachistů z různých míst republiky. Otevřeného Krajského přeboru jednotlivců se zúčastnilo 52 hráčů a OPEN turnaje 38 účastníků.
 
Krajského přeboru se z šachového oddílu TJ Jiskra Jaroměř zúčastnili dva hráči. Radka Růžičková a Miroslav Martinovský obsadili 42. a 43. místo. Oba získali shodně 3 body z 8 partií a oba měli stejný počet výher, remis i porážek (+1 =4 -3). Radka v zahajovací partii získala v „dámské jízdě“ celý bod, ale v dalších kolech to již nezopakovala. Ve většině partií bojovala dlouze, jenže perfektně připravená mládež je hodně tvrdým oříškem. S výsledkem zřejmě spokojena nebude, ale velice solidní hra nadějných hráčů jí musela potěšit. Může si však být jista, že příště to bude ještě těžší!
Pisatel těchto řádků, Miroslav Martinovský, nesehrál ani jednu partii „na úrovni“ a to se mu nestalo za celou kariéru nikdy. V poslední době sehraje většinou špatné turnaje, ale vždy měly alespoň jedna či dvě partie důstojnou úroveň. Tentokrát však vůbec nic! Za předváděnou hru může být rád, že nechal devět soupeřů v pořadí za sebou. O úrovni hráčů tohoto přeboru svědčí i to, že těsně před nimi, na 41. místě skončil hráč s Elo 1988.
Celý turnaj vyhrál skvěle hrající FM Jan Jüptner se ziskem 7 bodů, krajským přeborníkem se stal Daniel Kožúšek, který obsadil 2. místo s 6 body. Pomyslnou bronzovou medaili získal nadějný Jakub Vojta, který uhrál také 6 bodů.
 
V OPEN turnaji se z našeho oddílu představili Šárka Marxová a Pavel Friedrich. Šárka odvedla výkon na hranici svých současných možností a obsadila velice slušné 28. místo, když uhrála 3,5 bodu (+3 =1 -4). S Pavlem vyhrála „oddílové derby“ a téměř poloviční zisk bodů ukazuje, že už začíná být těžkým soupeřem i pro zkušené šachisty. V porovnání s loňským turnajem velký pokrok!
Pavel Friedrich obsadil 32. místo se ziskem 2,5 bodu (+2 =1 -5). Nejcennějším výsledkem je remis se zkušeným hráčem Jánským. Pavel střídal dobré partie se slabšími. I když v tomto turnaji nepotvrdil letošní velký výkonnostní skok, není pochyb o tom, že v příštím roce skončí minimálně uprostřed startovního pole!
Vítězem turnaje OPEN se stal Milan Kotva se ziskem 7 bodů před Ladislavem Michlem s 6 body a Lukášem Vonderkou s 5 body. Celý turnaj sledoval přímo v místě dění trenér mládeže Petr Staněk, takže slabší místa našich nadějí mohl po partiích ihned rozebírat.
 
Ještě k dalším turnajům, sehraných na Protěži. Ve fišerkách obsadil Miroslav Martinovský s 3 body 25. místo, Pavel Friedrich s 2 body 32. místo. Hrálo se na 7 kol za účasti 34 hráčů.
V bleskovém turnaji na 9 kol skončila Radka Růžičková s 5 body na 16. místě, Tomáš Prouza s 4,5 body na 21. místě, Miroslav Martinovský s Petrem Staňkem obsadili 26. a 27. místo se ziskem 4 body, Pavel Friedrich s také 4 body skončil na 31. místě a Šárka Marxová s 1,5 bodem na 42. místě peleton uzavírala.
 
Součástí turnaje byla nejen poutavá přednáška IM Pavla Čecha o MČR, kde rozebral partie Davida Navary, ale také plno mimošachových aktivit. Výstupy na Černou Horu, Zlatou Vyhlídku, Stezku korunami stromů. Šárka stihla s tatínkem i koloběžky (po kterých mj. s přehledem vyhrála odpolední partii!), fotbal, kulečník, koncert, tanečky v Black Hillu, návštěva Zdeňka Michla... A Šárka měla letos opět štěstí v tradiční losovačce při závěrečném vyhlašování.smile
Takto skončil již 18. ročník otevřeného Krajského přeboru v praktickém šachu pro rok 2019. Proč je dvacáté ohlédnutí? Protože pisatel těchto řádků se účastní také podzimních turnajů v trojboji (rapid, blesk, fischerky), které jsou pořádány v poslední době. Poděkování patří Vladimíru Chalupeckému, hlavnímu rozhodčímu Milanu Borůvkovi a Jaroslavu Šmídovi za bezproblémový chod turnaje. Někteří hráči se již těší na první říjnový víkend, kdy bude na Protěži rozehrán stále populárnější „trojboj“.
 
Článek KHSS, Vlašim
Pořadí KPJ, OPEN, Fischer, Blesk
 
Miroslav Martinovský