Seminář trenérů v Praze

Na doporučení Radima Borůvky jsem si udělal v sobotu 18. 5. výlet do Prahy na seminář trenérů. Dopoledne FM Jiří Dufek vysvětloval pokročilou práci s ChessBase. Věnoval se na možnostem vyhledávání podle motivů, pozic, zahájení, přípravě na soupeře, tvorbě tréninkových materiálů apod. Poutavě popisoval své zkušenosti s přípravou Topalova v zápase o MS.
Nadšený jsem byl především z odpolední části, kde se Michal Ježdík (mj. trenér basketbalu) zaměřil na psychologické faktory trénování. Jakou roli hraje motivace a proč je důležitá osobnost každého sportovce? Jaký je trend současného trénování ve špičkových týmech? Jak se buduje tým? Postihl toho strašně moc. Uváděl plno příkladů ze své bohaté trenérské praxe, se setkání s TOP trenéry a metodami v zahraničí (NBA, fotbalová Premier League - Sir Alex Ferguson apod.) U trenéra považuje za důležité, jak se chová k hráčům, jak komunikuje, jaké má vize, hodnoty. Často vystupuje ve čtyřech rolích trenér – lídr – manažer - kouč. Zdůraznil odlišný přístup v trénování dětí a dospělých. U dětí by měl být trenér na stejné rovině s hráčem – partner, který žáka provází tréninkovým procesem, cestou jeho zlepšení. Snaží se, aby ho bavila nejen samotná hra ale i tréninkový proces. Měl by hráčům dát prostor, zároveň trvat na disciplíně. Musí mít zpracované kontrolní procesy vč. zpětné vazby a požadovat splnění cílů. Zajímavé bylo právě srovnání s jinými sporty, při výběru hráčů (zaujetí, charakterové předpoklady, znalosti), hodnocení a odlišné ale inspirativní přístupy ke vzdělávání trenérů. Měl také plno informací k budování týmu, vysvětlil role jednotlivých aktérů (aby trenér mluvil s každým hráčem, zjistil jeho individuální cíl a pokusil se ho ztotožnit s týmovým cílem), vlastnosti špičkových reprezentantů, důležitost spánku, řeči těla a krizové momenty v závislosti na věku nebo výkonnosti. Chápu, že napsané to vypadá jako plno hesel a kde nic tu nic. Proto přidávám videa, kde Michal Ježdík vysvětluje některé své myšlenky:
 
Citace na závěr: „Žáci a studenti jsou možná 20% naší populace, ale jsou jistě 100% naší budoucnosti. A proto jim věnujme tu energii, kterou si zaslouží...“

Článek pořadatele

Petr Staněk