Vánoční Kostelec nad Orlicí

Na Štěpána, ve čtvrtek 26. 12. 2019, jsme se zúčastnili já (Miroslav Martinovský) a Honza Kuneš tradičního turnaje v Kostelci nad Orlicí. Hrálo se 2 x 20 minut na 7 kol, takže to byl pohodový, nikoliv namáhavý turnaj. Když jsem ráno poslouchal v rádiu zprávy, tak na jejich konci bylo upozornění, že mezi Týništěm a Kostelcem nad Orlicí je vážná dopravní nehoda. A komplikace skutečně nastaly. Po průjezdu Týništěm nás zastavil policista a oznámil, že kousek dál je „smrťák“ a tak musíme využít vedlejší silnici. Trochu jsme s Honzou bloudili, ale naštěstí přijeli včas. Když se v místnosti objevil Pavel Jirásek, tak bylo jasné, že se bude bojovat jen o druhé místo. V celém turnaji se mně podařilo vyrobit tři opravdu hrubé chyby vždy se ztrátou figury. Jednou jsem se dokonce vzdal zbytečně, protože jsem neviděl dobytí figury zpět. Honza Kuneš na tom nebyl o mnoho lépe, také si na hrubé chyby často stěžoval.  Pokud bych v posledním kole neporazil po tuhém boji Roberta Ducha, tak bych skončil v poli poražených. Uhraných 50% však není žádná sláva, odpovídá to předváděné hře. Honza uhrál také polovinu bodů a v konečném pořadí se nám podařilo skončit těsně za sebou. Na konci horní poloviny pořadí se objevili tři matadoři. Celkové 15. - 17. místo obsadili Fuchs, Kuneš, Martinovský. Hrálo 36 šachistů. Těsně za mojí maličkostí skončila nadějná Lada Zelbová, kterou Honza porazil po těžkém boji. Turnaj vyhrál favorizovaný Pavel Jirásek z ŠK Lípa (Elo 2290) se ziskem 6,5 bodu před Jaroslavem Flašarem, který uhrál o bod méně. Na uhraných 3,5 bodu nejsme s Honzou pyšní. Jak jsem však již několikrát řekl, nevadí mně v poslední době malá šachová ostuda. Stává se totiž mým nejběžnějším výsledkem. Mrzet mě bude to, až budu běžně prohrávat s hráči, které jsem kdysi porážel „levou rukou“. Na závěr jedna věc, které by se neměla stávat. Po skončení turnaje někdo ukradl digitální hodiny. Celý turnaj se o půl hodiny “vyšetřováním“ zpozdil, ale hodiny nikde. Nakonec se nás několik složilo na nákup nových hodin, což postižený rád přijal. Zklamalo mě to však více, než předvedená hra. Představa, že jsem seděl za jedním stolem s evidentním zlodějem, je děsivá. Jinak to byl ale pohodový turnaj se skromnými cenami. Kvůli nim však na turnaje nejezdíme.