Všechny družstva Jaroměře ve finále A KSŽD

Jak již napovídá titulek, v sobotu 15. 2. 2020 se týmům Jaroměře B, C a D povedl husarský kousek. Hrála se Krajská soutěž žákovských družstev (skupina východ) a naši hráči vybojovali postup do finále A před družstvy Rychnova n /K a Třebechovic!
Hrála se 4 kola delších rapid partií se zápisem tempem 2 x 25 minut + 10 s na tah, což bylo zvlášť pro mladší hráče mimořádně náročné a v posledních kolech bylo na všech stolech vidět plno přehlédnutí. Na všech zápasech jsem byl přítomen jako trenér.
Ve 4. kole zvítězilo B družstvo, týmy C a D remizovali s domácí Pandou. Bodovali Ondra Zolman, kterému se na první šachovnici mimořádně dařilo, v dlouhé partii Pavel Klempíř za D, za C vyhrály Iva Archlebová a Eva Archlebová, Stela Archlebová ve vyhrané pozici překročila čas. Na úvod zvítězili Tomáš Dřízal, Šimon Príbojský a Jan Dřízal za D tým.
 
Páté kolo zvítězili za B tým opět Ondra Zolman,  Jáchym Bém a Teodor Zolman. Pavel Klempíř sehrál dlouhou bojovnou partii přes 60 tahů. Nejprve dal pěkný šach s dvojúderem na krále a věž. To ale do partie začal svými radami zasahovat tatínek soupeře. Poté se situace obrátila a Pavel přišel o dámu za věž. Bojoval, postupně přehrával soupeře a získával materiál. Dostal se až do koncovky remízové pozice v koncovce V proti V+p. Tu ale v časové tísni pokazil. Partie by měla být záležitostí jen hráčů a jejich schopnost na šachovnici a ne, že budou radit rodiče. Za C se dařilo Stele Archlebové, když rozdrtila tradiční soupeřku Elen Hetfleischovou. Elen po prohře nesportovně opustila tým Pandy a oslabila je do dalších kol. Zvítězily ještě Vendula Jarešová a Eva Archlebová. Za D vyhrál proti Náchodu jen Honza Dřízal. Tomáš Dřízal měl na lopatě Kateřinu Šmejdovou, ale ve vyhrané pozici spadl na čas.
 
V 6. kole Jaroměř C porazila dosud vedoucí Náchod. Remizovala Stela Archlebová a zvítězila Iva Archlebová a po velkém boji v nejdelší partii turnaje přidala rozhodující bod Eva Archlebová. Dramatický závěr partie sledovali snad všichni hráči, rodiče i trenéři. Z B tým si vítězství připsali Ondra Zolman a Teodor Zolman. Zápas Jaroměř D – Panda D dopadl 3:1 pro nás, když vyhrála Šárka Marxová, Šimon Príbojský a Honza Dřízal.
 
Sedmé poslední kolo proběhlo ve znamení únavy všech hráčů. Pro příští sezónu bych zvážil jiný formát soutěže. Ve svých družstvech vyhráli Šimon Príbojský, Eva Archlebová a Teodor Zolman. Remízu přidali Tomáš Dřízal a Stela Archlebová. Všechny naše týmy zajistili postup do finále A již kolo před koncem. 
 
V každém týmu se našim hráčům povedlo několik pěkných individuálních výkonů. Za B tým uhrál nejvíc bodů Ondra Zolman na první a druhé šachovnici 4,5b/6. Na 4. šachovnici měl Teodor Zolman 4b/6 a uhrál si 4. VT. V C týmu neohroženě bojovala na 1. šachovnici Stela Archlebová, uhrála 4,5b/7. Na 4. šachovnici předvedla pěkný výkon Eva Archlebová 5,5b/7, když jí vyšel mimořádně povedený závěr se 100% ziskem 4b/4. Za D tým se turnaj povedl hráčům na zadních šachovnicích. Šimon Príbojský uhrál na 3. šachovnici 3b/4, na 3. a 4. desce soupeře porážel Honza Dřízal se ziskem 6b/7, díky čemuž si uhrál 4. VT. Pochvalu ale zaslouží naši hráči na bojovnost a snahu u partie přemýšlet. Postup všech našich družstev je velký úspěch a potvrzení našeho trenérského úsilí, které žákům věnujeme.
Pozitivní bylo, že hráči své partie zapisovali, tak se z nich potom na kroužku mohou poučit. Na závěr bych chtěl poděkovat přítomným rodičům (pan Archleb, paní Dřízalová) a trenérům (Karel Soural, Milan Borůvka) za podporu dětí a pomoc s organizací a dopravou. Na turnaj se mi podařilo postavit tři vyrovnaná družstva a soutěž odehrát bez jediné absence. Nadstavbová část finále A se bude hrát 14. 3. v Hradci Králové. Započítávají se do ní výsledky proti týmům Jaroměře a Náchoda.
 
Petr Staněk