Jaroměřští šachisté podporují inovace

Dokážete si představit hrát šachy bez krále, bez dámy, nepohybovat pěšci a navíc neměnit figury? Všichni hráči, kteří se dne 25. června 2020 sešli v klubovně jaroměřského šachového oddílu, si to nejen že dokázali představit, ale dokonce se utkali v historicky druhém turnaji v této nové variantě šachu vůbec.
Pandemie koronaviru a související omezení znemožnila fyzické pořádání mnoha turnajů a soutěží. Jedním z mála, který se podařilo uskutečnit, byl "Jaroměřský TURCK open turnaj v Českém šachu". Zúčastnilo se ho 13 hráčů různých věkových i výkonnostních kategorií. Hrálo se švýcarským systémem, tempem 2x10 minut. Zajímavostí turnaje byla i skutečnost, že žádná z partií neskončila remízou a všechny byly dohrány ještě před vypršením časového limitu, což je v šachových turnajích podobného typu poměrně výjimečné. 
Pokud jste o této variantě šachu ještě neslyšeli, tak vězte, že jsou to šachy opravdu pro všechny. Hrát můžete s klasickou šachovou soupravou, nemusíte znát teorii klasického šachu a i přesto můžete být úspěšní. Jediné co potřebujete, je chuť vyzkoušet něco nového, stejně jako účastníci tohoto turnaje. „České šachy“ jsou zkrátka snadnější, rychlejší a zábavnější.
 
Již v prvním kole došlo k překvapivému výsledku, kdy Matyáš Nárožný černými kameny porazil zkušeného Milana Borůvku. Milan hrál velmi aktivně, ve 13. tahu však "ztratil nit"  a několik temp. Matyáš mezitím na omezeném prostoru efektivně přeskupil figury a zvítězil.
V dalším kole hrál na první šachovnici Pavel Friedrich proti Pavlu Čechovi. Zahájil svou oblíbenou výstavbu pěšců na A a H sloupcích a jezdců na C a F sloupcích. Ve spojitosti s bílými kameny je to poměrně efektivní zahájení. Pavel Čech však hrál přesně a již v 5. tahu soupeři zablokoval věž.  Blokoval i řadu příležitostí bílého a při tom vytvářel šance na umístění vlastních pěšců. V této hře bylo dobře patrné, jak důležitým faktorem je tento styl hry i poziční hra jezdců v druhé polovině partie. Byla to nejdelší partie turnaje, trvala necelých 17 minut a skončila po 28 tazích výhrou Pavla Čecha.
 
Na druhé šachovnici hrál Jaroslav Šmíd bílými proti Danielu Pacourkovi. Tomu se ve 12. tahu podařilo pěšci zablokovat bílou věž na A sloupci a v 15. tahu měl hru v podstatě vyhranou. Místo pětitahové kombinace však přišel nepřesný tah jezdcem na Je5 a soupeř následující perfektní souhrou figur umístil zbývající pěšce o tah dříve než Daniel.
Ze třetího kola stojí za zmínku partie Milana Borůvky a Petra Staňka. Oba hráči se pravděpodobně drželi pravidla, kdo drží centrum, ten vyhraje a postupně do střední části šachovnice 4x4 polí umístili 11 figurek! Úspěšnější v této tlačenici byl nakonec Petr Staněk, když Milan zakončil partii překvapivým, ale v „Českém šachu“ nemožným tahem Jxd5. Byl to úsměvný pokus jak Petrovi zabránit v umístění osmého pěšce. smile
V šestém kole jsme byli svědky neuvěřitelné partie! Pavel Friedrich zahájil své oblíbené zahájení a proti Petru Staňkovi zvítězil v 19 tazích. Figury rozehrál tak efektivně, že již v 12. tahu byla výhra neodvratná a soupeř neměl možnost zabránit umístění většiny jeho pěšců na první řadě! To je další ukázka nové dimenze, kterou tato varianta šachu přináší. Není důležité, jak velkou část šachovnice ovládáte, ale jak efektivně zablokujete soupeři figury a jakou souhru mají Vaše figury - a v tomto případě byla ukázková.
V posledním kole došlo k dalšímu překvapení turnaje. Milan Borůvka na první šachovnici v nejdelší partii kola porazil Pavla Čecha. Partie byla od začátku vyrovnaná, ale Milan v průběhu partie získal jedno cenné tempo a našel postup, jak docílit postavení osmého pěšce o tah dříve než soupeř.
Ze začínajících šachistů byl úspěšný Čeněk Resl a Filip Bartoloměj Houšť. Všichni mladí v turnaji ukázali, že dokáží i v komplikovanější pozici v „Českém šachu“ rychle nalézt vhodné i vícetahové kombinace a příležitosti. Pokud se budou i klasickému šachu intenzivně věnovat, mají velmi dobré předpoklady stát se úspěšnými šachisty, možná jako je u nás David Navara nebo v Norsku Magnus Carlsen.
Turnaj byl úspěšně završen po dvou a půl hodinách hry. Následně byly předány diplomy, poháry, finanční a věcné ceny. Poděkování patří organizátorům, všem účastníků za vytvoření pohodové atmosféry turnaje i společnosti TURCK, která byla hlavním sponzorem turnaje, věnovala poháry pro vítěze a další ceny. Věříme, že hráči si turnaj užili a společně se setkáme na některém z dalších turnajů, např. v září na Czech Open v Pardubicích nebo na MČR mládeže do 16 let v Herlíkovicích. A pokud variantu s názvem „České šachy“ ještě neznáte a chcete si ji vyzkoušet, přijďte do některého z šachových oddílů v Jaroměři, Josefově nebo dalších městech a obcích, kde působí trenéři šachu z jaroměřského oddílu. Informace o hře, uskutečněných akcích apod. naleznete na stránkách www.facebook.com/hraceskesachy.
Petr Doubek