Po více než roční pauze šachových soutěží jsem byl chvíli skeptický k počtu žáků, kteří přestali chodit do kroužků a hrát šachy na soutěžích. Většinou se opakoval stejný scénář, po jedné dvou sezónách, když to dětem začíná trochu jít a uhrají si cca 4. VT, tak to v černobílém světě šachových figurek zabalí a vrhnou se na jiný kroužek, sport (mažoretky, atletika, fotbal apod.). Za poslední rok však skončila víc než polovina. Rekordní účast 25 žáků v barvách Jaroměře (z šesti kroužků v Jaroměři, Velichovkách, Rychnovku a Meziměstí) na sobotním turnaji Velké ceny mě však zase vrátila do optimistického módu. Díky iniciativě paní Matoušové z DDM Klíč jsme měli na dopravu do Červeného Kostelce vlastní šachový autobus (společně s kroužkem Cestíků)!
V sobotu 13. listopadu 2021 se v Červeném Kostelci uskutečnila vůbec první Velká cena mládeže v historii. Přijelo si zahrát 69 dívek a chlapců z různých koutů našeho kraje, ale i z Prahy. Hrálo se rapid tempem 2 x 15 minut + 5 s na tah. Chlapci a dívky hrají ve své věkové kategorii společně, ale jsou vyhodnocováni zvlášť. Na dětském turnaji vás překvapí spousta aktérů. 1) samotné děti. Pro ně jsou nejzajímavější vzájemné boje černobílých armád. Často se může v průběhu partie několikrát otočit výsledek, ale vždy je na konci výhra, remíza nebo prohra. Když nesedí za šachovnicí tak běhají, skáčou, sledují ostatní partie, debatují (z pohledu pořadatelů moc nahlas), analyzují příčinu prohry, hrají "holanďany", svačí nebo koukají do mobilu na nějakou hru. Dále pak 2) rozhodčí. Vidíte jednoho jak něco vysvětluje (už počtvrté), druhý usazuje vylosované dvojce k dalšímu kolu, třetí odhaduje výsledek chybějící partie a marně hledá její hledá aktéry, kteří už dávno na šachy zapomněli a hrají si v předsálí. Čtvrtý sleduje les hlásících se rukou (hráči reklamují nemožný tah soupeře, což se stává pravidlem většinou v mladších kategoriích). Nesmíme zapomenout na 3) rodiče. Ty najdeme nejčastěji s fotoaparátem v ruce. Někteří bedlivě sledují průběžné pořadí, jiní jsou v poklidu zabraní do četby zajímavého románu nebo diskuse s dalšími rodiči a ostatní a trnou nad partiemi svých ratolestí. Do toho ještě 4) trenéři, 5) diváci a 6) pořadatelé. A pak že šachy nejsou akční sport...
V turnaji 2006 a ml. hrálo 8 účastníků 7 kol systémem každý s každým. Oběma našim hráčkám se v turnaji dařilo. Šárka Marxová se 4b obsadila celkově dělené 3. místo a v kategorii dívek skončila na 2. místě a Vendula Jarešová se 2b se v kat. dívek umístila na 3. příčce. Oběma gratulujeme!
V dalších turnajích se hrál švýcar na 7 kol. Stejně tak v turnaji 2008 a ml., kde jsme měli v 13 členném poli téměř polovinu 6 šachistů a šachistek. Na 4. příčce celkového pořadí skončila Stela Archlebová se 4. body. Zároveň vyhrála zlato za 1. místo v kategorii dívek. Stejný počet bodů 4, ale horší pomocné hodnocení, měl i celkově 6. David Lesák. Dobře rozehraný turnaj pokazil až v závěrečných partiích se Svobodou a Levínským, kde mu uniklo 1,5 bodu. Svůj zatím nejlepší výkon předvedl se 4 body Bartoloměj Houšť. Neztratili se ani začínající šachisté Martin Petružálek se 3 body, Tomáš Trchalík se 2 body a s jedním bodem Denis Madarázs. Všichni tři zaslouží velkou pochvalu za bojovnost. Na prvních turnajích to bývá těžké, zvláště v této věkové kategorii, kde často startují už zkušenější šachisté ostřílení z krajských přeborů a MČR.
V nejpočetněji zastoupeném turnaji 2010 a ml. se v konkurenci 25 hráčů neztratila ani desítka našich hráčů. O největší překvapení se postarala Iva Archlebová když se 6 body a výkonem 1342 předstihla až na vítězku všechny své konkurenty a obsadila celkově v turnaji 2. příčku a stejně tak byla 2. v kategorii dívek. Velká gratulace! Dařilo se i ostatním. Ondra Povalil a Matěj Verner uhráli 4 body, hráli aktivně a využívali chyb a přehlédnutí soupeřů. Na lepší umístění bývá zvyklá Eva Archlebová, tentokrát to bylo "jen" 3,5 bodu. Skvěle se uvedli začínající hráči, 3 body uhráli Filip (Khanh Nam Pham), Tadeáš Dostál a Tonda Novotný. Dva body získali Hynek Halenár, Honza Matejsek a Zdenda Fišer. Každý oddíl chce mít svého Fišera (jméno má podobné jako Bobby Fischer, bývalý mistr světa a jeden z neslavnějších hráčů šachové historie).
V turnaji 2012 a ml. náš oddíl reprezentoval pětice žáků. Nejúspěšnější byl Kryštof Janás se 4,5 body a výkonem 1102 dosáhl na 3. příčku mezi chlapci. Další bronzovou medaili vybojovala Eva Halamková, za 3,5 b byla 3. v kategorii dívek. Oběma gratulujeme! V první polovině výsledkové listiny skončil bojovník Lukáš Horký se 4 body. O bod méně 3b uhrál Václav Rejchrt a 1,5 bodu získal Dominik Dvorský. Všechny musím pochválit za super soustředěné výkony. Často dokázali bodovat v posledních kolech, které bývají ve švýcaru ty nejdůležitější.
Turnaj nejmladších 2014 a ml. hrálo 9 hráčů systéme každý s každým. O další velké překvapení se postaral Martin Šubrt s 5 body, když na svém prvním turnaji vybojoval hned bronzovou medaili za 3. místo. Gratulujeme! Odvážný výkon se ziskem 1,5 bodu předvedl i David Halamka, nejmladší účastník naší výpravy.
Všichni si pěkně zahráli, drobné ceny byly pro všechny a někteří si k dobrému výkonu přidali i bonus v podobě medailí a diplomů. Na všech bylo vidět, že je šachy baví, a i když vyhrát může vždy jen jeden, tak je turnaj správně namotivuje. S každým vyřešeným diagramem nebo sehranou šachovou partií se budete dál zlepšovat. V autobusu na cestě zpět došlo i na sladkost a někteří přidali skalp aktuálního Mistra světa v aplikaci Play Magnus. Děkuji, paní Matoušové za organizaci, DDM klíč za dopravu a proplacení startovného, přítomným rodičům za pomoc a podporu dětí během výpravy a v neposlední řadě také pořadatelům a rozhodčím za uspořádání a hladký průběh turnaje.
Pořadí turnajů: 2006 a ml., 2008 a ml., 2010 a ml., 2012 a ml., 2014 a ml.
Foto z turnaje: Moje, pořadatel TJ Náchod, DDM Klíč
Reportáže: Lípa,
Petr Staněk