KS: DDM Třebechovice B – Jiskra Jaroměř B 1,5:6,5

V neděli 21. 11. 2021 jsme jeli do Třebechovic ke třetímu kolu Krajské soutěže východ. Přes počáteční těžkosti jsme nakonec nastoupili v kvalitní sestavě a těšili se na zajímavé šachové klání. Cílem bylo navázat na domácí vítězství z minulého kola.
Soustředil jsem se na svou partii a ostatní partie moc nesledoval, tak jsem požádal spoluhráče o krátké shrnutí průběhu jejich partií.
 
Jako první zvítězil Adam Holda. Na šesté šachovnici s Kuťákem zvolil Anglickou. Tahy c4, d4 a e4 obsadil střed. Soupeř se bránil královsko-indickou výstavbou g6, Sg7, d6 a e5. Adam rozběhl svého h pěšce, otevřel h sloupec a netradičně zarochoval na dámské křídlo. Soupeř byl nucen svého krále nechat v centru pod kanonádou bílých figur.
BNT.
Napadl by vás tah 14. Jb5!? V partii se hrálo 14. b3?. Celou partii si můžete přehrát zde1:0
 
Poté se následovala bojovná remíza na první desce v partii Tomáše Prouzy s Mařákem. Tomáš rozehrál Skandinávskou, figurky stavěl aktivně a situaci na šachovnici se snažil komplikovat. V zápletkách nakonec vyšel s kvalitou navíc. Musel si však dávat pozor na dotírajícího soupeřova jezdce s dámou a krýt pěšce na f7. Nakonec se rozhodl vrátit kvalitu a v obtížné dámské koncovce se rozběhl centrálním pěšcem do dámy. Ten se zastavil až na předposlední řadě. Dál ho nepustil věčný šach soupeře.
"Závěr střední hry byl plný možnosti pro obě strany nakonec jako černý jsem z toho vyšel s malou výhodou, která nebyla zužitkována a proto jen remis. Ke konci jsem výhru zahodil úplně...1,5:0,5.
 
Na třetí šachovnici hrál Martin Kracík proti Petru Doubkovi. „Hráli jsme Alapinovu variantu sicilské obrany a v 6. tahu jsem zvolil poměrně útočné pokračování, nabízející i ostrou protihru. Soupeř pokračoval opatrněji a následně jsem získal pěšce. Partie však byla i dále velmi otevřená a po cca. 2,5 hodinách hry se hráči ve vyrovnané pozici dohodli na remíze.“ 2:1
 
Následovali dvě vítězství na zadních šachovnicích rychle po sobě. Zdeněk Michl, hrající na osmičce, se svým talentovaným ale ještě ne příliš zkušeným soupeřem rozehrál ostrou Italku. Po vyrovnaném zahájení ho ve střední hře přehrál a získal celou věž. Potom již stačilo neudělat chybu. 3:1
 
Na sedmičce přidala další výhru Šárka Marxová s Kamilem Majorošem, s kterým se často střetává na žákovských turnajích. Hrála proti izolovanému pěšci, postupně soupeře přehrála, vytvořila si v koncovce volného b pěšce, věž měla na druhé řadě, aktivnější figury. Nakonec dostala soupeře do zugzwangu, kdy neměl žádný dobrý tah a přišel o materiál.
ČNT
Povedená partie. 4:1
 
Rozhodující bod přidal Honza Kuneš na 4. šachovnici s Přibylem. „Hrál jsem ve Francouzské 3.e5. Po výměně všech lehkých figur měl černý příliš mnoho pěšcových slabin, což umožnilo bílému pohodlnou hru. V závěru jsem jednoho pěšce získal a černý nakonec přehlédl ztrátu věže, takže se ihned vzdal. A jedna kuriozita: měl jsem o hodně lepší čas než soupeř!“ 5:1
 
Standa Pultar nastoupil po dlouhé pauze a na pětce si černými vedl skvěle. "S Pickem jsem černými hrál  1. e4 e5  2. Jf3 Jf6  3. Sc4 Jc6  4. Jc3 Sb4, vyměnili jsme bělopolné střelce a jeden pár koní a bílý vyšel ze zahájení s menší výhodou, spočívající ve volnějším prostoru pro své figury. Začal proto útočit na královském křídle, otevřel h sloupec a postupně na něj přesunul všechny těžké figury. Naštěstí stačil černý vše pokrýt a za cenu pasivního postavení držel pozici. Po zablokování středu nabídl soupeř remis, kterou jsem za již rozhodnutého stavu přijal.5,5:1,5
 
Jako poslední jsem dohrával já (Petr Staněk) na druhé šachovnici s Markem Krásou. Hrála se Sicilka, kde jsem útočil na královském křídle a soupeř se naopak snažil vše zablokovat. Nakonec se mi podařilo otevřít h sloupec na soupeřova krále a prorazit útokem dámy, jezdce a f pika.
BNT.
V pozici po 34...Vd6 jsem zvažoval tři tahy kandidáty a) Jh6+ b) Vc5 c) e5. Nakonec jsem se rozhodl pro první variantu. Po výměnách dam a věží byl soupeř nucen kapitulovat v jasné koncovce s kvalitou a 3 pěšci méně. 6,5:1,5
 
Jsem rád, že jsme dokázali zvítězit, i když jsme hráli v úplně jiné sestavě než minulé kolo. V tabulce jme zatím na průběžné čtvrté příčce „se zápasem k dobru“.
 
Petr Staněk, Petr Doubek, Honza Kuneš, Adam Holda, Standa Pultar a Tomáš Prouza