KP: ŠK Lípa B - Jiskra Jaroměř 5,5:2,5

Reportáže od Vráti a Milana:
V neděli 28. 11. 2021 jsme sehráli již čtvrté kolo krajského přeboru družstev. Naším soupeřem byl "B" tým Lípy. Předpokládám, že sestava se nerodila lehce. Již v pondělí jsem Petrovi napsal, že se omlouvám a že hrát budu pouze v případě nejvyšší nouze. A nejvyšší nouze nastala pro mě v sobotu ráno, kdy mi Petr psal (tedy on to psal už asi v pátek večer), že on i Radka bojují s nachlazením. Druhý narychlo sehnaný náhradník byl Standa Pultar. A aby toho nebylo málo, nikdo vlastně v průběhu týdne nevěděl, zda se vůbec bude hrát, kdo bude moci hrát, jak se bude hrát, apod. Prostě "drama" už na začátku. Nakonec však vše nějak dopadlo, mohli jsme zápas odehrát a nás bylo osm. Zkusím stručně popsat, co z partií vím a jak jsem to viděl. Vezmu od nejúspěšnějších po ty méně úspěšně.
Jedna výhra
Mirek Martinovský (8. šachovnice) potvrzuje, že šachy stále umí. Jako jediný z nás vyhrál. Jeho partii jsem viděl asi 2x nebo 3x. Dle mého nestal nic moc, tedy spíš stál hůř. Navíc byl tradičně v časové tísni. Soupeř se ale někde musel přepočítat nebo jsem měl špatný odhad, najednou měl Mirek figuru navíc. A spolehlivě vyhrál.
 
Tři remízy
Remizovali David (3. šachovnice), Milan (6. šachovnice) a Standa (7. šachovnice). O remízových partiích toho vím velmi málo. Prakticky co jsem viděl, tak byly pozice krátce po zahájení nebo mi přišlo, že se na šachovnici zatím neděje žádná divočina. Prostě vyrovnané pozice a remízy.
 
Čtyři prohry
No a teď ti "saláti". Lubošovi (4. šachovnice) se partie vůbec nepovedla. Tedy ona se ta partie ani nijak nerozjela, Luboš prostě přehlédl mat a dovolil soupeřovi vyhrát v miniaturce. Ta partie měla asi 14 tahů. Prostě den blbec. Pavel (1. šachovnice) to na Pavla prostě neumí. Když jsem partii viděl poprvé, tak se mi vůbec nelíbila. Při mé další návštěvě mi přišlo, že se z toho přeci jenom "náš" Pavel trochu dostává, ale byl to asi jen můj špatný odhad, protože krátce nato náš Pavel vzdává. (Pavel Čech má v extralize 4/4, v druhé lize 1/1, jen v krajském přeboru má 2/4. Z toho logicky vyplývá, že nejsilnější soutěží je náš krajský přebor.)
Já (Vráťa, 2. šachovnice) jsem původně hrát neměl. Příprava byla naprosto nulová. Hrál jsem poprvé v životě s Bédou Fiedlerem. Došlo mi, že je to velký milovník dračí varianty a střelce na g7. Proto, i když se hrála sicilka, tak jsem se snažil utéct z nějakých teorií. To se mi sice podařilo, ale postupně jsem pozici zhoršoval a zhoršoval. Dle počítače jsem se dostal až skoro k -2. Ale stále jsem bojoval, pozice byla hodně složitá. Konec však byl smutný. Když už jsem to dotáhl dle hodnocení počítače na "nulu", tak jsem prostě při nedostatku času totálně ztratil nit a vše pokazil. Asi nemusím popisovat, že rozhodující chyby jsem udělal až někde ve 42. tahu a že kdyby se přidávala půlhodina, jako v každé normální soutěži tak, ale na to se nehraje. Poslední dohrával Petr (5. šachovnice). Dostal se do pasivní, ale vypadalo to, že pevné pozice. Připadalo mi, že soupeř úplně neví, jak by využil své velké prostorové převahy. Problém byl v tom, že soupeř nemusel spěchat. Nakonec však nějak našel cestu do Petrovi pozice (jak konkrétně jsem neviděl) a Petr vzdal.
 
2,5: 5,5 je poslední slušná prohra. Upřímně, na víc jsme neměli. Jednu chvíli to vypadalo i na větší porážku. V žádné partii jsme neměli převahu a soupeř vyhrál zcela zaslouženě. Jak to bude s dalšími zápasy nikdo neví. Uvidíme.
 
Vráťa Jecha
 
 
Pár poznámek k průběhu: Luboš Hubka si mohl demokraticky vybrat mezi utrpením s kvalitou míň a beznadějnou pozicí nebo si nechat dát mat. Já (Milan) jsem remizoval ve vyrovnané pozici kde by bylo 7 nebo 8 pěšců a 2V+D na každé straně.
Standa dal partii za remízu asi v lepší pozici, ale s jeho herní praxí asi dobré. Davidova partie snad nevybočila z rovnováhy, Pozitivem byl výrazně lepší čas než čas Luboše J. Pak kapituloval Pavel Čech s "neoblíbeným" soupeřem. Naději nám dal Mirek, který v tísní sice chyboval, ale vzápětí hrubkou kontroval soupeř a další chybu Mirek neudělal a jako jediný vyhrál. V posledních dohrávaných partiích prohrál Vráťa s Bédou, pěkná partie, asi Vráťa nevyužil všechny možnosti. Petr Doubek dohrával jako poslední již za rozhodnutého stavu. Ve stísněné pozici dlouho držel šance na remízu, ale Luděk Novák ho pěkně otevřel a krytý volný pěšec rozhodl.
 
Milan Borůvka