KS: Slavia HK C – Jiskra Jaroměř B 6:2

Závěrečné 9. kolo Krajské soutěže východ jsme hráli 27. 2. 2022 v Hradci v klubovně na Slávii. Situace v KS východ byla (možná ale jen pro mě) v průběhu sezóny lehce nepřehledná, díky lichému počtu družstev a odstoupivší Studnici. Před posledním kolem jsme mohli skončit v tabulce nejlépe druzí a nejhůře na 5. příčce. Cestou na zápas jsme byli optimistické náladě. Zvláště, když kapitán Milan Borůvka neponechal nic náhodě a nominoval dobrou sestavu. V průběhu zápasu jsme dokonce vedli 1,5:0,5. Ale nejsme kapela…
 
Milan Borůvka – Ladislav Vlasák 1:0
 
Jako správný kapitán zvítězil nejprve Milan v po pěkném taktickém boji. Nikdo ho však již nedokázal napodobit a byla to jediná výhra našeho týmu...
Osud partie se rozhodoval v tomto momentu. Milan, hájící bílé figury, zahrál 1.Jxd5 (zde měl černý zvolit bezpečnou výměnu dam s myšlenkou méně figur méně problémů, např.1...Dxf3 2. Jb6+ Kc7 3. gxf3 Sc6 s pravděpodobným =+ pro černého). Místo toho přišlo v partii dobrodružné 1...Jxd5 2. Dxd5 Se7 (zde černý zjistil, že nemůže hrát 2...Sc6 pro zákeřné 3. Sf5) 3. Sxa6 bxa6 s brzkou výhrou. Milan má formu!
 
Petr Staněk – Marek Banič 0,5:0,5
Ve vyrovnané pozici jsem souhlasil s remízou. 
 
Jindřich Vochozka – Zdeněk Michl 1:0
Zdeněk přehlédl taktický obrat soupeře...
 
Ondřej Valík – Pavel Prouza 0,5:0,5
Pavel remízou v komplikované pozici upravil průběžné skóre na 2:2
 
Lukáš Smolej - Tomáš Prouza 1:0
Tomáš na soupeřovo oblíbené 1.Jc3 reagoval od začátku pasivně catenaccio výstavbou g6, d6, c6 a nechal si zbytečně rozjet soupeřův útok na krále.
 
Tonda Korityák st. – Tomáš Kocek 0:1
Tonda stál opticky dobře v koncovce těžkých figur (D+V) díky krytému volnému pěšci, kterého dostal až na šestou řadu. Pozapomněl však na bezpečí svého monarchy. Škoda dobře rozehrané partie. Pokud by se mu povedlo vyměnit dámy, byl by výsledek nejspíš opačný.
 
 
Honza Kuneš – Pavel Steiner 0:1
Honza rozehrál partii příliš optimisticky a přišel o pěšce. Potom se snažil vyčarovat pomocí dámy, jezdce a věže útok na krále, čemuž soupeř dokázal čelit. Na závěr přišel šach ze msty cool.
 
Ivan Picek – Roman Kudr 1:0
Roman zahrál neopatrné Sb7, přišel o několik temp a už se to s ním vezlo. Protože je však bojovník, nehodil flintu do ječmene, obětoval figuru a soupeře zkoušel z věčných šachů a nejrůznějších triků v nejdelší partii zápasu.
 
Nakonec se nám ve většině partií po chybách nedařilo zvrátit průběh utkání a byl z toho slovy Mirka Martinovského na pozápasové tiskovce debakl 2:6. Fotografie našich hráčů v akci vč. souběžně hraného zápasu 2. ligy pořídil David Bém.
 
Petr Staněk