Úspěšná družstva na OP škol 2022 v Náchodě

Po více než roční přestávce se nám společně s Petrem Dusbabou a Petrem Čechurou z ŠO TJ Náchod povedlo uspořádat na Střední průmyslové škole stavební a Obchodní akademii arch. Jana Letzela v Náchodě (SOA Náchod) Okresní přebor 4členných školních družstev v šachu. Akce se konala ve čtvrtek 3. 3. 2022. Celkem se ve dvou turnajích a třech kategoriích zúčastnilo 69 žáků a studentů z dvanácti středních a základních škol okresu Náchod. Přítomni byli také učitelé a doprovod se zúčastněných škol. Po přivítání účastníků ze strany pořadatelů a vedení školy zasedli žáci k bojům na 64 polích. Náš oddíl reprezentovala ve startovním poli celá řada mladých šachistů a šachistek.
V turnaji 1. stupně ZŠ hrálo 8 družstev.
S velkou převahou zvítězilo družstvo ZŠ Meziměstí A, mj. s nejlepší trojicí hráčů turnaje. Eva Archlebová, Iva Archlebová, Lukáš Muzikář a Eliška Kociánová vyhráli všechny týmové utkání. Zaslouženě získali pohár pro vítěze a zlaté medaile. Meziměstí dokonce postavilo i B tým. Kroužek v Meziměstí vede pod DDM Klíč trenér Josef Archleb.
Druhou příčku obsadilo díky vysoké výhře v posledním kole družstvo ZŠ Velichovky. Na ZŠ Velichovky úspěšně trénuje Ing. Andrea Matoušová. Postup vybojovali hráči Tadeáš Dostál, Hynek Halenár, Adam Bém a Dominik Dvorský.
Oběma družstvům gratulujeme k medailovému úspěchu a postupu do krajského kola 22. 3. v Hostinném. Neztratila se ani další družstva z České Skalice, Náchoda nebo Jetřichova.

Protože se do soutěže přihlásili pouze dvě družstva z 2. stupně ZŠ, hrály v turnaji společně s týmy středních škol. Stříbrné medaile za druhé místo si odnesli hráči ZŠ Meziměstí. Nejúspěšnější hráčkou týmu byla Vendula Jarešová.

V kategorii středních škol zvítězilo družstvo Gymnázium Broumov, jehož druhou šachovnici hájila 100% Stela Archlebová.
Druhou příčku, stříbrné medaile a rovněž postup do krajského kola vybojovalo družstvo Gymnázia J. Žáka Jaroměř. Gratulujeme! Za úspěchem stálo družstvo 1. Šárka Marxová, 2. Vojta Korityák, 3. Ondra Zolman, 4. Martin Tauchman. A to jim ještě chyběl Adam Holda.
Na čtvrtém místě se umístil nejlepší z týmů pořádajícího SOA Náchod.
Krajské kolo SŠ se uskuteční 29. 3. v Hostinném.

Závěrečného předávání cen, pohárů a medailí se zúčastnila také ředitelka školy, RNDr. Věra Svatošová.
Děkuji vedení SOA Náchod za příspěvek na ceny, občerstvení a za pomoc a podporu s uspořádáním celé akce. Dále ŠO TJ Náchod za zapůjčení šachových souprav a hodin. Celý turnaj jsme řídili společně s hlavním rozhodčím Petrem Čechurou a ředitelem turnaje Petrem Dusbabou.

Šachy učí hráče koncentraci, trpělivosti, vytrvalosti, analyzovat, logicky přemýšlet, řešit problémy a v neposlední řadě respektu k soupeři. Je skvělé, že se školního turnaje v královské hře zúčastnilo tolik zájemců vč. nejmladších.