Žákovský turnaj v Kostelci n/O

Na nedělní turnaj 5. 6. 2022 do Kostelce n/O, jeden z posledních turnajů sezóny 2021/2022, se těšilo 8 mladých šachistů z kroužků v Jaroměři, Velichovkách a Rychnovku, hájící barvy našeho oddílu. Pro většinu to byl první turnaj mimo školní lavice. Andrea Matoušová, vedoucí z DDM Klíč, sehnala opět šachový autobus a společně s turistickým kroužkem Cestíci jsme ráno v 7:45 vyrazili směr šachové dobrodružství. V místním DDM se hrál již 24. ročník turnaje O pohár města Kostelce nad Orlicí, švýcarským systémem na 7 kol tempem 2x15 minut na partii. Ředitelem turnaje byl Tomáš Blažek a já jsem, kromě kouče a doprovodu pro naše žáky, dělal ještě hlavního rozhodčího.
V turnaji se utkalo 21 většinou začínajících šachistů a za šachovnicí nebyla nouze o napínavé momenty. Na skvělé 5. příčce skončil Kryštof Janás se 4,5b. Celý turnaj hrál skvěle a bojoval o medaile. Např. předposlední kolo měl „na lopatě“ vítěze turnaje. Navíc skvěle hospodařil s časem.
Na stejný bodový zisk 4,5b dosáhl také 6. Martin Petružálek. Martin často dokáže v partii vymyslet zajímavé řešení a přehrát zkušenějšího soupeře. Kryštof i Martin si uhráli 4. VT.
Na 8. místě skončil Martin Šubrt se 4 body. Martin se postupně rozehrál ke skvělému výkonu. Závěrečné sedmé kolo se dokonce utkal s vítězem na první šachovnici.
Úspěšní byli také další naši hráči. Matyáš Horník dokázal, že je velký bojovník, když zvítězil v závěrečných třech kolech a se 4 body vyhoupl se na skvělou 9. příčku v tabulce.
O obrovské překvapení se postaral 10. Vašek Rejchrt, když díky skvělému závěru získal také 4 body. Pozor na paty!
11. Tonda Novotný podal podle mě jeden z nejlepších výkonů, hrál se všemi třemi medailisty a podle šancí na šachovnicích mohl získat minimálně o bod a půl více. 3,5 bodu je super výsledek.
Skvěle zahrál i 12. Filip (Pham Khánh Nam) s 3,5 body. Vydařila se mu především prostřední část turnaje. Jednou dal i svůj oblíbený šustrmat.
Pěkný výkon předvedl i 14. Tadeáš Bartoň. Vybojoval 3 body a ve většině partií stál po zahájení lépe. S Petrem Šimůnkem měl na šachovnici digram na taktiku – odtažný šach se ziskem dámy.
Děti se na turnaji chovali vzorně. Pochválil bych je za bojovnost a myslím, že se akce vydařila. Bylo super, když mohou svým svým soupeřům říct na konci „šach mat“. Děkuji také všem přítomným rodičům za podporu a pomoc v průběhu turnaje. Pro hráče nejsou v jejich šachovém růstu nejdůležitější medaile ani počet uhraných bodů v tabulce, ale to, že je šachy baví a dokážou sehrát pěkné partie. Úspěchy a medaile přijdou dřív nebo později především u těch, co trénují a hrají partie nejen na kroužku, ale také doma a pravidelně řeší diagramy.
 
Možnosti online tréninku: Lichess, My-chess, Learningchess, Play Magnus, Doba šachová, k tisku...
 
Petr Staněk