Suverén Olda Wenke!

Okresní přebor Náchodska v rapid šachu se opět uskutečnil ve Žďárkách. Hrálo se v sobotu 4. 6. 2022 na 7 kol švýcarským systémem s tempem 2x10 minut + 5 sekund na tah. Hned na úvod je třeba říct, že vyhrát jakýkoliv turnaj s plným počtem bodů je něco mimořádného. A jaroměřský Oldřich Wenke to dokázal!
Ze šachového oddílu TJ Jiskra Jaroměř se turnaje zúčastnilo osm hráčů (více pouze TJ Náchod) a dle pořadí dopadli takto: 1. Oldřich Wenke, 4. Milan Borůvka, 10. Jan Kuneš, 12. Miroslav Martinovský, 14. Tomáš Prouza, 19. Petr Staněk, 37. Iva Archlebová, 40. Eva Archlebová.
 
Nyní k jednotlivým hráčům: Olda, který získal 7 bodů (7-0-0) přijel na turnaj z Německa, kde žije a pracuje. V žádné partii nebyl ani ohrožen a s takovou formou by dokázal obstát i v silnějších turnajích! Milan uhrál bez porážky 5 bodů (3-4-0) a protože hráči na 2. a 3. místě nebyli z našeho okresu, získal pro náš oddíl stříbrnou medaili. Honza získal 4,5 bodu (3-3-1). Měl vynikající start, stále se držel na předních stolech a prokázal zlepšenou formu. Mirek (pisatel těchto řádků) měl také 4,5 bodu (3-3-1). Tentokrát do velkých časových tísní nechodil a proto pokazil pouze jednu partii. Tomáš s 4 body (3-2-2) zřejmě spokojen nebude. Jako vždy hrál na hranicích rizika a to občas nevycházelo. Petr se ziskem 3,5 bodu (2-3-2) hrál podobným stylem ještě útočněji. Měl těžký los, protože z hráčů s polovičním počtem bodů získal nejlepší pomocné hodnocení. Iva s 2,5 body (2-1-4) skončila po závěrečném finiši mezi ženami na krásném 3. místě! Eva se ziskem 1,5 bodu (1-1-5) bojovala jako lvice. Po rychlých porážkách v prvních kolech šla výkonnostně nahoru.
 
Okresní přebornicí se stala Libuše Šmejdová z TJ Náchod (26. místo, 3 body). A kdyby naše odchovankyně Stela Archlebová (18. místo s 4 body) nepřestoupila, vyhráli bychom všechno. Oldova jízda turnajem s plným počtem bodů se nedá překonat. Milan po skvělé hře „postříbřil“ výborné výsledky této sezóny. Ředitel Petr Dusbaba s rozhodčím Petrem Čechurou vytvořili sehranou dvojici, takže celý turnaj byl pohodový. Každý z 42 účastníků obdržel věcnou cenu, vítězný Olda si vybral obrovský kufr. V poledne jsme si všichni dali dobrý oběd, potom sehráli poslední dvě kola a po 14. hodině vyrazili směr Jaroměř. Co k turnaji dodat? Náš oddíl získal zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili, takže velice úspěšná sobota! 
 
Miroslav Martinovský