Lázeňské bitvy za šachovnicí v Poděbradech a Kudowa Zdrój

Na sobotu 10. 11. se v kalendáři mládeže vyklubalo hned několik zajímavých šachových akcí. Velká cena v Náchodě, žákovský turnaj v Kudowě, regionální žákovská liga v Čerčanech, Kobyliský rapid v Praze nebo O krále a královnu Symfonie v Poděbradech. Nakonec jsme museli naše talenty z kroužků pod DDM Klíč rozdělit do dvou skupin. Část mladých jela s trenérem Karlem Souralem do Kudowy Zdrój na polský turnaj mládeže a druhá část se mnou vlakem do Poděbrad bojovat o krále a královnu DDM Symfonie.

V Kudowě Zdrój se v konkurenci 37 účastníků z Polska a ČR našim hráčům dařilo. V partiích poráželi polské talenty a v konečném součtu sedmikolového turnaje vybojovali shodný počet 4 bodů. Náš oddíl úspěšně reprezentovali mladíci z kroužku v České Skalici - Matyáš Nárožný, Tomáš Dřízal a Šimon Príbojský. Kluci byli s turnajem spokojeni. V průběhu bylo zajištěno rozmanité občerstvení a zároveň si všichni odnesli hodnotné ceny. Sejný bodový zisk uhráli také naši hosté z TJ Hronov Stela Archlebová a Přemysl Řezníček. Děkuji paní Dřízalové za fotky.
 
 
 
Naše cesta na turnaj do Poděbrad započala v ranních hodinách z nádraží ČD v Jaroměři. Turnaj patří díky pěkným cenám, dobré organizaci, zajímavým soupeřům, občerstvení a lezecké stěně mezi naší mládeží k nejoblíbenějším a účastnili jsme se ho už počtvrté. Hrálo se ve dvou turnajích rozdělených na mladší (2008 a ml.) a starší + junioři (2000 a ml.). V turnaji starších (40 úč.) statečně bojoval Ondra Zolman a s často o několik let staršími soupeři vybojoval skvělé 4 body (výkon 1171). Oproti nasazení si polepšil o 12 příček! Báječný výkon předvedla Šárka Marxová, když se od prvních kol pohybovala na předních stolech. Uhrála 4,5 bodu s výkonem 1350 a s náskokem získala pěkný keramický pohár, zlatou medaili a cenu pro nejlepší dívku v kategorii D14. V celkovém pořadí byla 8. Gratulujeme!!!
 
V turnaji mladších (51 úč.) jsme měli tři zástupce. Pro Bartoloměje Filipa Houště, svěřenec trenéra Aloise Martínka z kroužku na „Boženě“, to byl teprve druhý turna. Body jsem od něj moc nečekal., přijel především sbírat zkušenosti. Sehrál sedm napínavých klání v nichž uhrál 2 body. Často zápasil nemožnými tahy, dal soupeřům pat, ale z každé sehrané partie měl radost bez ohledu na výsledek. Mariana Uhlířová obhajovala loňské zlato v dívkách. Takový úspěch jako minule to sice nebyl, tentokrát se sešlo plno konkurentek (některé hráčky až z Prahy), ale s uhranými 3 body může být spokojená. Největší bodový zisk 5 bodů z naší výpravy vybojoval David Lesák. Skončil celkově 10 s výkonem 1186. Dobrý výkon! Za odměnu si v neděli zahrál vážnou partii za Dubenec, dospělácké družstvo dospělých v Regionálním přeboru A, s Františkem Švédou (1534).
 
 

Petr Staněk